Členové skupiny se podle obžaloby podíleli na propagaci hnutí Národní odpor a na pořádání neonacistických akcí, za což jim hrozí tři až osm let vězení. Všech osm lidí bylo v minulosti osvobozeno, toto rozhodnutí ale bylo zrušeno.

Soudy začaly kauzu řešit v roce 2010 a na starost jí mělo již několik trestních senátů. Obvodní soud osmičku zprostil obžaloby předloni v říjnu. Soud tehdy značně kritizoval práci policie, který vedla přípravné řízení a údajně nezajistila dostatečné důkazy. Proto prý soudu nezbyla jiná možnost, než obžalované osvobodit. Rozsudek ale zrušil nadřízený soud.

Čtěte také: Soud zprostil obžaloby osm lidí viněných z propagace neonacismu

Obžaloba popisuje celkem čtyři skutky. První se týká toho, že bývalý předseda pražské organizace rozpuštěné DS Patrik Vondrák, bývalá členka strany Michaela Rodová (dříve Dupová), Richard Lang, kandidát DS ve volbách do Evropského parlamentu Petr Fryč a dlouholetý aktivista ultrapravicové scény Filip Vávra údajně 4. prosince 2008 večer v centru Prahy vylepovali propagační materiály neonacistického Národního odporu. Vondrákovi, Rodové, Langovi, expředsedovi krajské organizace DS na Vysočině Milanu Hrochovi, bývalému členovi DS Martinu Václavkovi a Danielu Zavadilovi obžaloba klade za vinu i organizování a pořádání shromáždění a pochodu 6. června 2009 v Jihlavě. Magistrátní úředník akci tehdy ukončil hned po jejím začátku. Byla nahlášena jako vzpomínkový pochod k uctění památky obětí druhé světové války, skutečným účelem bylo podle spisu uctění památky padlých vojáků wehrmachtu a vzdání cti příslušníkům SS.

Rodová se pak prý podílela také na vytvoření a zprovoznění webu Resistance Women Unity (RWU), což je podle policie ženská odnož Národního odporu. Vedle toho je podezřelá z organizace a pořádání koncertu takzvané white power music, který se odehrál v únoru 2009 v Srbech na Kladensku.