Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud zrušil sociální škrty, norma ale platí do konce roku

Brno /AKTUALIZOVÁNO, REAKCE/ - Ústavní soud zrušil balíček sociálních škrtů, ale dal vládě šanci k jeho novému přijetí správným způsobem.

14.3.2011 32
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Sláma Jiří

Zrušení začne platit s uplynutím posledního dne letošního roku, fakticky tedy od 1. ledna 2012.

Do konce roku se na škrtech v působnosti ministerstva práce a sociálních věcí nic nemění. ÚS dal za pravdu návrhu ČSSD, podle kterého vládní většina prosadila v parlamentu škrty neústavním způsobem. Napodruhé musí být procedura v pořádku.

Vládní většina podle Ústavního soudu nedostatečně odůvodnila vyhlášení stavu legislativní nouze. Souvislost škrtů s připravovaným rozpočtem ani hrozba rozpočtového provizoria prý sama o sobě není důvodem pro vyhlášení legislativní nouze. „Pokud by ÚS v posuzovaném případě vládou formulovaný důvod pro vyhlášení stavu legislativní nouze posoudil jako ústavně aprobovatelný, mohlo by to do budoucna mít neblahé důsledky, kdy by prakticky bylo možné kdykoliv zásadním způsobem omezit (nebo dokonce vyloučit) parlamentní diskusi,“ napsala v nálezu soudkyně zpravodajka Eliška Wagnerová.

Vláda musí škrty prosadit znovu

Odloženou platnost zrušujícího nálezu však Ústavní soud vysvětlil hrozbou „negativních důsledků“, které by nastaly při okamžitém zrušení normy. Argumentoval hrozbou právní nejistoty i případnými dopady na státní rozpočet. ÚS upozornil na to, že pokud vláda nestihne prosadit škrty znovu, obnoví se od začátku roku 2012 právní stav platný před sporným balíčkem škrtů.

Ústavní soudci nebyli při rozhodování jednotní. Odlišná stanoviska k nálezu zaujali Stanislav Balík, Ivana Janů, Vladimír Kůrka, Dagmar Lastovecká, Jiří Mucha a Michaela Židlická. „Neshledal jsem postup při vyhlášení stavu legislativní nouze a projednávání návrhu zákona protiústavním. Tradičně se hlásím ke zdrženlivosti, pokud jde o přezkoumávání ekonomických zákonů Ústavním soudem,“ napsal například soudce Balík.

Jde o způsob přijetí, nikoli obsah

Řízení před Ústavním soudem se týkalo jen způsobu přijetí normy, nikoliv jejího obsahu. Soudci se tedy nezabývali souladem jednotlivých úsporných opatření s ústavou. Sociální demokraté poukazovali mimo jiné na to, že Poslanecká sněmovna zákon schválila ve stavu legislativní nouze, což je pro vládní většinu jednodušší a rychlejší. Účelem legislativní nouze bylo podle ČSSD jen umlčení opozice, která se nemohla ke změnám vyjadřovat tak, jak chtěla.

Kvůli pondělnímu nálezu již zřejmě vyhlašování stavu legislativní nouze nebude pro většinu v parlamentu tak snadné, jako dosud. Podle ÚS jde o závažný zásah, který může poškodit práva opozice a relativizovat demokratické principy. Proto lze k vyhlášení stavu legislativní nouze sáhnout jen za výjimečných okolností.

„Za mimořádnou okolnost (posuzováno prizmatem ústavních principů) je možno považovat jen takovou okolnost, která se zjevně vymyká běžnému průběhu politických procesů vnitřních i vnějších, anebo může jít o okolnost, kterou představují přírodní katastrofy,“ uvedla Wagnerová. Musí být přitom jasné, jaké konkrétní nebezpečné důsledky hrozí. ÚS nepřímo vyzval Poslaneckou sněmovnu, aby zvážila novelizaci svého jednacího řádu v ustanoveních, která upravují vyhlašování stavu legislativní nouze.

Svévole vládní většiny

Stížnost ČSSD hovořila o extrémní svévoli vládní většiny. Vládní poslanci kvůli prosazení zákona schválili okamžité svolání mimořádné schůze sněmovny a zrušení obecné rozpravy. Norma je přitom velmi obsáhlá, mění 18 různých zákonů a důvodová zpráva má 80 stran. Dále sociální demokraté poukazovali na to, že Senát zákon schválil po říjnových volbách, ale ve svém předvolebním složení. Po volbách přitom získala v Senátu většinu sociální demokracie, která s reformním zákonem nesouhlasila.

Balíček škrtů v sociální oblasti podle vlády umožní úspory více než 23,5 miliardy korun a pomůže při snižování schodku státního rozpočtu. Zákon provádí řadu změn v oblasti nemocenského pojištění, státní sociální podpory a státní politiky zaměstnanosti. Jde například o nemocenskou, rodičovský příspěvek, sociální příspěvek, porodné a příspěvek na péči. Ústavní soud kvůli zákonu vyslechl jako svědky premiéra Petra Nečase a předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou (oba ODS).

Čtěte také: Podle šesti soudců měl ÚS návrh ČSSD zamítnout

Lídry koalice rozhodnutí ÚS nepotěšilo, vyhoví mu ale

Praha – Vláda vyhoví rozhodnutí ÚS, který ke konci roku zrušil vládní balíček sociálních škrtů, aniž by to mělo dopady na státní rozpočet. V reakci na rozhodnutí soudu to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Vláda podle něj zvládne prosadit zákony znovu. Ministerstvo práce a sociálních věcí zákony znovu zpracuje a předloží do legislativního procesu, doplnil ministr Jaromír Drábek. Změny v nich neplánuje.

Podle ministra dopravy Víta Bárty může rozhodnutí ÚS zkomplikovat vládní reformní snahy. Pozitivní podle něj je, že soud neměl výtky k obsahu reforem, ale jen ke schvalovacímu procesu. Zástupci opoziční ČSSD rozhodnutí soudu uvítali. Premiér Petr Nečas by se měl k verdiktu vyjádřit odpoledne.

Koalice zvládne vyhovět rozhodnutí soudu

„Rozhodnutí Ústavního soudu se nám může tisíckrát nelíbit, ale musíme ho respektovat. Respektovat ho budeme,“ reagoval v telefonickém rozhovoru z Bruselu Kalousek. Vláda má podle něj „dostatek sil i kapacit“, aby vyhověla rozhodnutí soudu bez nároků na státní rozpočet. „Zvládneme to,“ reagoval na otázku, zda se vláda při novém projednávání neobává složité situace v Senátu, kde pro nové projednání balíčku nedisponuje potřebnou většinou.

„Rozhodnutím soudu jsem překvapen, negativním faktem je, že je to další náročná aktivita pro vládní reformní snahy. Pozitivem je, že soud udělal jen rozhodnutí k procesu, nikoliv k podstatě reforem,“ uvedl v tiskovém prohlášení Bárta.

Sobotka: Nečas by se měl omluvit

„Nečasova vláda zneužila stav legislativní nouze, premiér Petr Nečas by se měl omluvit,“ reagoval v soudní síni na výsledek jednání předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. České televizi řekl, že bude nutná novela jednacího řádu sněmovny a sociální demokraté jsou připraveni takovou změnu podpořit.

Podle předsedkyně sněmovního ústavně-právního výboru Karolíny Peake (VV) byl od ÚS „férový krok“, že dal vládě několik měsíců na nápravu. „Zároveň tím ÚS dal jasný signál, že příště nesmí být legislativní proces ovlivněn volbami. Obávám se ale, že by se mohla znovuotevřít bitva o platy ústavních činitelů,“ dodala.

Poslanec ČSSD a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek rozhodnutí soudu uvítal. „V České republice musí platit panství práva, nikoliv panství většiny, která umlčuje svévolně parlamentní opozici u fiskálně a sociálně citlivých rozhodnutí prostřednictvím institutu vhodného pro živelnou pohromu či válečný stav,“ uvedl. Vláda by podle něj měla „povinné opakování“ pojmout jako sebereflexi, a nikoliv vlálčit s občany, sociálním státem a principem solidarity.

Přehled změn obsažených v balíčku úspor v sociální oblasti

Přehled významných změn platných od začátku letošního roku obsažených ve vládním balíčku úspor v sociální oblasti (Ústavní soud dnes zrušil vládní balíček, ale dal vládě šanci k jeho novému přijetí správným způsobem; zrušení začne platit na konci roku):

1. Nemocenská se vyplácí po celou dobu nemoci ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu. Předtím se procento zvyšovalo po 30. dni nemoci na 66 procent, po 60. dni na 72 procent.

2. Stát nemocenskou proplácí až od 22. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti, namísto předchozího 15. dne. Zaměstnavatelé tak proplácejí o týden navíc. Opatření bude platit tři roky.

3. Sazba pojistného na sociální zabezpečení je pro zaměstnavatele zachována na 25 procentech (nebyla snížena na 24,1 procenta).

4. Zaměstnavatelé si nemohou odečíst polovinu náhrady mzdy poskytnuté za dobu dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény od pojistného na sociální zabezpečení, které má zaměstnavatel odvádět.

5. Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) si může určit vyšší měsíční základ pro odvod pojistného na nemocenské pojištění, než odpovídá jejím příjmům, jestliže si určí měsíční vyměřovací základ pro placení záloh na pojistné na důchodové pojištění minimálně ve stejné výši nebo vyšší.

6. Zaměstnavatelé do 25 zaměstnanců se mohou přihlásit do zvláštního systému placení pojistného na nemocenské pojištění se sazbou pojistného o jeden procentní bod vyšší (z 2,3 procenta na 3,3 procenta). Díky tomu si mohou odečíst z pojistného polovinu z náhrady mzdy vyplácené za dočasné pracovní neschopnosti.

7. Maximální vyměřovací základ pro placení pojistného na sociální zabezpečení zaměstnanci a OSVČ zůstává na úrovni roku 2010, což je 72násobek průměrné mzdy.

8. Omezení výplaty sociálního příplatku pouze pro rodiny, kde jeden rodič pečuje o dlouhodobě nemocné, dlouhodobě zdravotně postižené či dlouhodobě těžce zdravotně postižené dítě. Dále náleží rodinám, kde alespoň jeden z rodičů pečující o dítě je dlouhodobě těžce zdravotně postiženým nebo je sám nezaopatřeným dítětem a je současně dlouhodobě zdravotně postiženým nebo dlouhodobě nemocným.

9. Změny v pobírání rodičovského příspěvku ve čtyřleté variantě. Celková vyplacená částka se sjednotila s dvouletou variantou na 216.600 korun. Současně došlo ke zkrácení lhůty, ve které si rodič může zvolit tříletou variantu pobírání rodičovského příspěvku z 21 měsíců na 9 měsíců věku dítěte. U čtyřleté varianty tak byla zkrácena doba, po kterou rodič pobírá 7600 korun. Od desátého měsíce do čtyř let věku dítěte rodiči v případě čtyřleté varianty náleží 3800 korun.

10. Porodné se vyplácí pouze za první narozené dítě výhradně těm rodinám, jejichž příjem nepřesáhne 2,4násobek životního minima.

11. Přibylo důvodů, ze kterých je možné agentuře práce odejmout povolení ke zprostředkování zaměstnání.

12. Lidé registrovaní na úřadu práce nemohou pobírat dávky a současně pracovat, jak tomu bylo v minulosti ve vybraných případech.

13. Lidé, kteří odejdou ze zaměstnání po dohodě se zaměstnavatelem či na vlastní žádost, mají nárok pouze na nižší podporu v nezaměstnanosti, ve výši 45 procent průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.

14. OSVČ má nárok na překlenovací příspěvek, pokud není registrována jako uchazeč o zaměstnání.

15. Podpora v nezaměstnanosti se vyplácí až po uplynutí doby, která odpovídá vyplacenému odstupnému nebo odchodnému.

16. Příspěvek na péči se v prvním stupni snížil z 2000 na 800 korun měsíčně.

17. Vláda může nařízením stanovit okruh zaměstnanců, se kterými bude možné sjednat smluvní plat, a to mimo stanovené platové tarify pro platové třídy a platové stupně.

Čtěte také:
Sociální škrty: Soud případ odročil na neurčito

Soud chce výslech Němcové

Autor: ČTK

14.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 32
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Útok nožem v Mnichově
AKTUALIZOVÁNO
5 3

Útok nožem v Mnichově: cyklista pobodal pět lidí, policie ho pronásleduje

Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
6 14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Jan Kysela: Zeman a Babiš chtějí všechno, jen plusy a žádné minusy

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Včera a dnes rozhodujeme o složení sněmovny, potažmo vlády. Za necelé tři měsíce si zvolíme prezidenta. Jaký vliv to bude mít na český ústavní pořádek a mělo by dojít k úpravě základního zákona České republiky? O tom Deník mluvil s ústavním právníkem, profesorem Janem Kyselou.

V Chomutově zatkli republikána Sládka. Kvůli nepovolené kampani

Předseda republikánské strany Miroslav Sládek se měl dopustit porušení volebního zákona tím, že dělal nepovolenou kampaň. Policie mu zabavila klíče od auta a odvezla ho na služebnu. Propustili ho krátce před půlnocí.   

Týdenní zkrat: Vyčistěte si odpad a zvolte

Volíme. O ničem jiném se tento týden skoro nemluvilo. Přesto se ale našlo i několik důležitých nevolebních zpráv. Třeba ty z Hradu. Odkud jinud taky, že?

Nové léky nejen na srdce. Čekání na ně bude ještě delší

/INFOGRAFIKA/ Důvod? Výrobcům už nejspíš nebude stačit, že doloží, jakému procentu pacientů jejich pilulky zachrání život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení