Předseda senátu Zdeněk Kučera dnesw (24.11.) uvedl, že další jednání bude 26. a 27. ledna 2009. Původně se sice předpokládalo, že by již mohly být začátkem roku proneseny závěrečné řeči před rozsudkem, ale ještě je potřeba dokončit výslech několika svědků.

Bude také doručena soudu další obžaloba týkající se dvou podnikatelů z Ústecka, která by měla být spojena s touto kauzou. Po projednání přidružené obžaloby budou následovat závěrečné řeči. Potom může být konečně vynesen verdikt.

Vyšetřování i soud začal bombasticky za přítomnosti televizních kamer. Poslední jednání krajského soudu v roce 2008 skončilo naopak bez zájmu médií.

Pochyby

Soudním jednáním bylo již zpochybněno zločinné spolčení v této kauze u okresního soudu v Mělníku a vrchní státní zastupitelství se proti rozsudku neodvolalo. Očekává se proto, že zločinné spolčení smete pod stůj i krajský soud v Táboře.

Soudní projednávání je velmi složité. Místo organizovaného zločinu na světlo se mohou dostat jenom jednotlivá pochybení, která nemají nic společného s cíleně organizovaným útokem skupiny osob.

Hrozí, že obžaloba se nakonec rozdrobí na prokazování viny v jednotlivých případech konkurzů v některých detailech, třeba jenom jako podvod nebo porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Zpoždění

Původně bylo očekáváno, že by ve druhé polovině roku 2008 mohl být vynesen rozsudek. Znamenalo by to, že i s odvoláním je před obžalovanými, státním zástupcem a českou justicí ještě další rok soudních jednání kvůli odvolání.

Ve skutečnosti rozsudek padne až v roce 2009, pokud se někomu nebude líbit rozsudek (což je jisté), definitivní verdikt odvolacího bude vynesen nejdříve v roce 2010.

Vzhledem k tomu, že soud nedošel k žádným senzačním odhalením, nelze očekávat nic, co by mimořádně podpořilo obžalobu.

Nic nového

Soudce Jiří Berka včera pro Deník uvedl, že na posledním letošním jednání táborského krajského soudu bylo předloženo 11 spisů, které byly namátkou vzaty z ústeckého krajského soudu. Jednalo se o spisy soudce Berky i jeho kolegů. Soud porovnával postup při konkurzech.

„Potvrdilo se, že postup kolegů se nelišil od mé praxe. A všechny konkurzy byly řádně pravomocně ukončeny,“ uvedl Berka. Dodal, že v konkurzech, které jsou mu kladeny za vinu, nebyly podány proti vyhlášení konkurzu námitky.

Současný soudce Zdeněk Kučera případ převzal jako náhradní soudce od čtyřiasedmdesá­tiletého soudce Jiřího Bernáta. Bernát kauzu soudil od poloviny roku 2006, ale musel ke konci loňského roku odejít do důchodu. Byl nejstarším českým soudcem. Kvůli Bernátovu věku se Kučera účastnil všech líčení jako jeho případný náhradník.

Trestní spis obsahuje desetitisíce stránek. K případu byly vyslechnuty desítky svědků.

Pikantní vzhledem k případu bylo například v televizi vysílané tvrzení tachovského podnikatele Miroslava Janečka, že konkurzního správce Komedu měl soudce Berka v úmyslu nechat zabít. Jak se ukázalo, Janečkovo prohlášení bylo nesmyslné. Soudce Berku Janeček vůbec neznal.

Podnikatel a vysokoškolský pedagog Vladislav Větrovec, který měl založit zločinné spolčení, k případu uvedl:

„Údajně jsem měl žalované spolčení zorganizovat, ale nic takového se nestalo, nejsou k tomu žádné indicie. Je to nesmysl, což potvrdil i soud v Mělníku, který letos již o zločinném jednání jednal.“