Žádná z nich ale nebyla důvodná, řekl soudce David Raus. Komora může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Členství v komoře je pro lékárníky povinné. Profesní řád jim například znemožňoval mít reklamy dál od prodejen. Komora navíc zakazovala uvádět v propagačních materiálech nabídku a ceny volně prodejných léčiv a regulovala i slevové akce a bonusy. Podle antimonopolního úřadu tím komora chtěla mít větší vliv na ceny léků.

Záměrem komory bylo zakonzervovat cenovou hladinu léčivých přípravků na vyšší úrovni, než by byla dosažena při nenarušené soutěži, doplnil mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa s tím, že chování komory mohlo mít velký dopad na hospodářskou soutěž. Komora ale v závazném stanovisku z roku 2002 označuje uplatňování zákaznických slevových karet a bonusů za neetické.

Lékárníci po prvním rozhodnutí chyby napravili, ÚOHS i přesto po jejich odvolání pokutu nezměnil. Právě proto se komora obrátila na soud. Ten ale její žalobě nevyhověl.

Loni stejný senát námitky lékárníků uznal a kvůli procesním chybám při správním řízení zrušil jinou pokutu. ÚOHS udělil komoře v roce 2005 sankci 500.000 Kč za chybná ustanovení v licenčním řádu, který komoře umožňoval mimo jiné posuzovat umístění lékáren. Úřad se nyní bude případem zabývat znovu, na chybách komory ale trvá.