Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vinen! Podle soudu Pavel Paur týral svou zmizelou manželku

Louny, Slavětín - Manžel matky čtyř dětí ze Slavětína, která za záhadných okolností zmizela v únoru 2013, odešel od soudu s podmínkou. Janu Paurovou měl dlouhodobě týrat a bít. Rozsudek zatím není pravomocný, Pavel Paur se odvolá.

29.2.2016
SDÍLEJ:

Pavel Paur u soudního jednání v LounechFoto: Deník/Hynek Dlouhý

Týral, bil, fackoval a někdy i kopal Pavel Paur dlouhodobě svou záhadně zmizelou manželku? Nebo se jen bránil, modřiny si udělala při pádech, když byla často opilá a je nevinný? Podle lounského soudu, který se případem „bez oběti" zabývá už dva roky, je pravdivá první varianta. „Vinen," zaznělo v soudní síni.

„Vina obžalovaného byla prokázána. Nejsou sice přímé důkazy, ale podařilo se získat ucelený řetězec nepřímých důkazů," uvedl k rozsudku soudce Petr Šilhan. Paurovi vyměřil senát dvouletý trest s podmíněným odkladem na tři roky. Rozsudek zatím není pravomocný, Pavel Paur řekl, že se odvolá.

Dvouletý podmínečný trest

Pohřešovaná Jana Paurová ze Slavětína

Soud se přitom k variantě, že svou ženu dlouhodobě fyzicky i psychicky týral, přiklonil až napodruhé. Loni v lednu Paura obžaloby zprostil, uvedl tehdy, že nejsou přímé důkazy a že všechna svědectví jsou jen „z doslechu". Připustil tehdy, že modřiny nemusely pocházet z bití a uvedl, že týrání nikdo přímo neviděl. Krajský odvolací soud ale zprošťující rozsudek zrušil a vrátil případ k novému projednání. Během něj se pak objevily nové výpovědi sociálních pracovnic, které potvrdily, že žena, když mluvila o týrání, působila prý věrohodně. K případu se vyjádřil také lékař. A lounský soud následně změnil názor.

Právě nová svědectví pracovnice intervenčního centra pro týrané ženy a pracovnice sociálního odboru lounské radnice, výpovědi rodiny a výslech lékaře, který potvrdil, že zranění mohla být způsobena domácím násilím, označil soud za stěžejní a klíčové.

Zásadní svědectví

Lékař připustil, že zranění Paurové odpovídala možnému napadení. „Pacientka mi řekla, že ji napadl manžel. Pohmožděniny a další zranění tomu odpovídaly, mohla je utrpět v důsledku takového jednání," řekl. Na dotaz, zda ke zraněním mohlo dojít například pádem ze schodů, odpověděl, že to nevyučit nelze, ale je to nepravděpodobné.

Také svědkyně z centra pro týrané ženy uvedla, že Paurové věřila. „Byla to velmi ustrašená žena, muže se bála, bála se, že přijde o děti. Věřila jsem jí, že je fyzicky i psychicky týrána," řekla pracovnice intervenčního centra. „Líčení událostí, jak ho podávala Jana Paurová, se mi zdálo pravdivé. Byla hodně rozrušená, měla projevy týrané ženy, měly jsme dojem, že šlo o domácí násilí," uvedla také pracovnice sociálního odboru na lounské radnici.

Manžel trvá na nevině, odvolá se

Případ ale stále nekončí, rozsudek není pravomocný, Pavel Paur trvá na své nevinně a potvrdil, že se odvolá. „Neubližoval jsem svojí manželce. Mluví o tom jen svědci z druhé strany. Řada lidí, včetně jejích milenců, naopak říká, že žádné modřiny neviděli," brání se Pavel Paur. Jeho obhájkyně argumentuje tím, že není žádný přímý důkaz, že svědectví proti Paurovi jsou stále jen „z doslechu", tedy něco jako „jedna paní povídala". Mluví tak údajně jen rodina a kamarádky nezvěstné ženy, ve prospěch muže prý naopak mluví podle obhajoby dost svědků. „Nebylo prokázáno, že k týrání docházelo, svědci přímo nic takového nepotvrdili," brání svého klienta obhájkyně.

Lounský soud v kauze týrání nezvěstné Jany Paurové vyslechl desítky svědků, některé i opakovaně. U soudu byli lidé z obce, sousedi, kamarádi, rodina i různí odborníci. Výpovědi v zamotaném případu, kde chybí to zásadní, a to slova údajně týrané ženy, jsou ale zásadně rozdílné. Asi jako oheň a voda.

Protichůdné výpovědi

„Dlouho jsem nevěřila, že by jí Pavel bil, sem tam sice měla modřiny, ale pořád jsem tomu nevěřila. Až v září 2012, to bylo hrozné, jak byla modrá, říkala, že jí to udělal manžel, měla modřiny na rukách, stehnech, tříslech, řekla, že jí zkopal, tehdy jsem tomu začala věřit, bylo to hrozné," řekla například sestra Paurové.

„Vyhrožoval jí, že se jí zbaví, že jí vezme děti. Měla z něj strach. Stěžovala si často, že ji pořád bije, fackuje a kope, také proto pila. Bil ji, také znásilňoval," uvedla teta Paurové. „Několikrát jsem jí viděla zmalovanou, hodně se ho bála. Chodila si často stěžovat, že jí bije. Bral jí údajně i peníze, bála se, že jí připraví o děti," řekla před soudem také kamarádka. Podobných svědectví „z doslechu", kdy si Paurová měla stěžovat přátelům a rodině, přitom byla celá řada. Mluvili o bití, kopání, manžel měl Paurovou, když spala, dokonce pomočit a pokálet. Žena si na to stěžovala několika kamarádkám. Paur to odmítá. Měl prý zamykat jídlo, vyhrožovat odebráním dětí a nedával jí údajně dost peněz.

„Byla často opilá. Jednou jsem ji viděla, jak spadla ze schodů," svědčila ve prospěch Paura například žena ze Slavětína. „Nikdy jsem si nevšiml, že by u nich docházelo k napadání ze strany pana Paura. Spíš opačně, ona napadala jeho, soused se bránil. Občas jsem zaslechl, jak na ní volal, ať položí ten nůž, aby toho nechala, aby nic nedělala. Zranění mohla mít z toho, jak opilá padala. Několikrát jsem ji viděl upadnout," řekl další muž ze Slavětína.Na druhou stranu mnoho svědků také mluvilo ve prospěch manžela a zastávala se ho. Paur opakuje, že proti němu mluví hlavně její rodina a kamarádky. Jeho manželka prý často a hodně pila, padala, měla spadnout i ze schodů, jednou opilá vyklopila své dítě z kočárku.

„Byla neustále opilá. A když byla opilá, byla agresivní. Jsem přesvědčená, že jí Pavel Paur nic neudělal, často si i hodně vymýšlela. Často padala, modřiny mohla mít z toho," uvedla další svědkyně.

Žena zmizela před třemi roky

Nejdůležitější svědectví, přímo Jany Paurové, chybí.

Psovod a jeho speciálně vycvičený parťák hledali ženu v okolí slavětínského rybníkaU soudu vypovídala také soudní znalkyně z oboru psychologie. Uvedla, že intelektové schopnosti Paura jsou podprůměrné. Nebyla zjištěna vyšší míra agresivity. Posudek ale také říká, že Pavel Paur nemá dostatečně formovány vyšší city, méně věci prožívá, než je obvyklé. Upozornil také na možnost, že kombinace jednoduchosti osobnosti a menší citové vybavenosti může být podkladem k agresivnímu chování. Hrubé násilí podle psycholožky taková osoba nemusí vnímat jako hrubé. „Taková osobnost méně prožívá důsledky svého chování, které může být jiné, než jaká je společenská norma," vysvětlila. Otázka, zda Pavel Paur mohl svou ženu týrat, ale zůstala v posudku bez odpovědi.

Světlo do případu nevnesli ani starší synové. Mladší měl sice prý na policii vypovídat jinak než otec, podle psychologů měl z otce a bratra strach, nakonec ale stejně jako starší bratr využil svého práva nevypovídat. Starší syn měl mít s matkou velké neshody.

Manželé se rozváděli, několikrát u nich byla policie kvůli hádkám, oba měli několik milenců. Žena hodně pila. Paur měl hledat ženy na seznamkách, milostné SMS měl posílat i přítelkyni bratra Jany. Ale i Jana Paurová měla milenců hned několik. Několik jich vypovídalo i před soudem.

Jen jsem se bránil, tvrdí muž

Pavel Paur vinu od začátku procesu odmítá. „Manželku jsem nebil. Když se manželka napila, byla agresivní. Házela po mě věcmi, vytáhla i nůž. Hádali jsme se kvůli jejímu pití, které mi vadilo. Modřiny měla od toho, jak jsem ji chytil a třeba posadil, když se do mě pustila. Netýral jsem ji, ale bránil jsem se. Také z toho, jak padala," tvrdil na začátku vyšetřování Pavel Paur.

Policie pátrala v okolí Slavětína po Janě Paurové. Hledalo se například i v lesních tůních.Státní zástupce mu ale neuvěřil. „Nebyla světice, to určitě ne, pila hodně alkohol, byla nevěrná, ale pila kvůli tomu, že nezvládala špatnou situaci v rodině. To, že byla napadána a měla modřiny, bylo podle mého prokázáno, celá řada svědků mluví o bití, modřinách, znásilňování či vyhrožování, že jí sebere děti," uvedl už dříve Jindřich Koželuh.

A kde je už více než tři roky zmizelá matka čtyř dětí ze Slavětína Jana Paurová? Stále se neví… Za velmi záhadných okolností zmizela v únoru 2013, jen den poté, co dostala předvolání na policii, kde měla vypovídat právě kvůli údajnému týrání.

Nezvěstnou Janu Paurovou policie stále hledá, pořád ale bezvýsledně. Policisté stále prověřují několik verzí – nešťastnou náhodu, kdy žena mohla zemřít po nějakém zranění například v lese, stále pracují ale i s možností, že utekla před problémy a žije někde v ústraní. Prověřují ale také sebevraždu a vraždu.

Někteří lidé si myslí, že žena prostě utekla před špatným životem. Jiní jsou ale přesvědčeni, že se jí stalo něco zlého. Byla údajně hodně fixována na své děti a bez nich by neodešla. Rodina Jany Paurové obviňuje jejího manžela. Policie toto podezření také prověřovala, důkazy ale nenašla. „Samozřejmě i tuto verzi prověřujeme. Prověřování členů rodiny je v takových případech zcela standardním postupem," uvedla už dříve Alena Bartošová, policejní tisková mluvčí. Žádné důkazy, které by některou verzi potvrzovaly či vyvracely, ale zatím nejsou.

Autor: Hynek Dlouhý

29.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Elon Musk pózuje v továrně Tesly v kalifornském Fremontu.
7

Průlom pro zahraniční investory v Číně? Tesla jedná o rozšíření výroby

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Nejúspěšnější kandidát ODS Václav Klaus ml.: Zrušil bych 90 procent zákonů

Se ziskem 22 635 preferenčních hlasů vstoupil do velké politiky syn někdejšího prezidenta Václav Klaus mladší. Stejně jako jeho otec, ve věku 48 let.

Jednání Sněmovny podle ANO? Upravené přestávky pro kluby i přednostní práva

K námětům vítěze voleb hnutí ANO na úpravy jednání Sněmovny patří zkrácení přestávek na porady poslaneckých klubů, omezení okruhu řečníků s přednostním právem a prodloužení doby pro schvalování zákonů.

Odvolat šéfa finanční správy Janečka? Pilný: Musím Zaorálkovi přečíst zákon

Ministři hnutí ANO a KDU-ČSL se staví skepticky k návrhu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) na odvolání šéfa finanční správy Martina Janečka a náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové. Podle nich nebyly naplněny podmínky, které pro odvolání obou vyžaduje služební zákon.

Pohledem Stanislava Šulce: Nová doba, zvykejme si

Byly avizovány zásadní volby. Volební účast tomu však nenapovídala a přes veškerý údiv nakonec ani výsledky, které byly očekávatelné. Snad jen propad KSČM a skutečně nízký volební výsledek ČSSD byly překvapením voleb. Ostatní jede jednak podle průzkumů, zároveň Češi potvrdili trend dnešní doby. Politika založená na ideologii je pasé, vystřídala ji politika marketingová. Berme to jako fakt.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení