Jeden problém za druhým provází výstavbu Justičního areálu v brněnské Heršpické ulici. Nejprve v pátek Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnil, že se stavba prodražila o miliardu korun a že Krajský soud v Brně porušil zákon o zadávání veřejných zakázek.

Brněnský Deník Rovnost nyní zjistil, že soud žalují architekti prvotní podoby areálu. Tvrdí, že jejich autorské dílo zneužili a zažalovali mimo jiné krajský soud. Ten teď tenhle případ paradoxně sám řeší.

„Soud napadly dvě žaloby. Jedna je na ochranu autorských práv a druhá na poskytnutí přiměřeného zadostiučinění. Jde o zásah do práv k autorskému dílu, a to objemové studii na Justiční areál v Brně,“ uvedla mluvčí krajského soudu Miroslava Sedláčková.

Kromě soudu zažalovala společnost Project Building a architekti Gustav Křivinka, Aleš Burian a Petr Stojan také firmy Centroprojekt Zlín a VPÚ DECO Praha. Viní je z toho, že jejich dílo používali a pozměňovali, aniž by měli jejich souhlas.

Závěry kontroly soud odmítl

Žalované firmy totiž vyhrály výběrové řízení na projektovou dokumentaci a při jejím zpracování vycházely z materiálů architektů. Těm se to vůbec nelíbí.

„Tvrdí, že tím zneužili jejich autorské dílo a podstatně se mu tak snížila hodnota. Soud podle žalobců neudělal nic, aby tomu zabránil. Věc se zatím připravuje, ale žalobci se už nechali slyšet, že se chtějí mimosoudně vyrovnat,“ dodala Sedláčková.

Její slova architekt Aleš Burian potvrdil. „Teď nechceme nic publikovat, snažíme se domluvit. Je to lepší, než do toho tahat soudy,“ prohlásil Burian a dodal, že nic dalšího k tomu zatím říkat nebude.

Generální ředitel žalované firmy VPÚ DECO Praha Petr Nosek svaluje vinu na krajský soud, který je investorem stavby. „Studii k použití jsme dostali od investora. Pokud si své předchozí závazky nesplnil, tak je to jeho problém. My jsme nikomu nic neukradli, ale použili jsme pouze podklady, které jsme dostali od soudu. Na jejich základě jsme pak pracovali,“ vzkázal ředitel Nosek.

Vyjádření Centroprojektu Zlín, který v Brně zpracovával projektovou dokumentaci například na takzvanou Modrou etapu výstavby bohunického kampusu, se redakci získat nepodařilo. Vedení podniku má totiž dovolenou.

Krajský soud už v pátek napadl Nejvyšší kontrolní úřad, když napsal, že neuzavřel s vybraných uchazečem smlouvu o dílo na projektovou dokumentaci v souladu se zadáním a vybranou nabídkou. „Porušil tím zákon o veřejných zakázkách,“ řekla mluvčí úřadu Radka Burketová. Kontroloři odhalili, že kvůli chybám soudu a špatné kontrole ministerstva spravedlnosti se celý areál prodražil o sto třicet devět procent, tedy miliardu korun.

Brněnský soud závěry kontroly odmítl. „Smlouvu jsme podepsali ve znění schváleném ministerstvem a nedomníváme se tedy, že bychom ji uzavřeli v rozporu se zákonem,“ řekla Sedláčková.

Podivnou zakázkou se už zabývá také česká pobočka Transparency International.