Verdikt soudu tak zrušil původní rozsudek městského soudu, který v květnu tohoto roku obžalovaného muže odsoudil k dvouletému podmíněnému trestu.

Bál jsem se o svůj život

Incident se odehrál v červnu loňského roku, kdy se Ladislav Hrabák vracel v pozdních nočních hodinách z restaurace na sídlišti Černý Most domů. Míjel se s mužem, který zavadil o jeho rameno a po verbálních útocích slovní přestřelka záhy přešla k fyzickému napadení ze strany útočníka.

„Byl evidentně opilý, když mě srazil na zem a zjevně chtěl v útoku pokračovat. Navíc nebyl sám – všiml jsem si, že z protějšího chodníku za ním spěchají další dva muži, jeho společníci. Musel jsem se začít bránit, když mě kopal a bil pěstmi. Nehledě na to, že podle chování jeho kamarádů by se k útoku zřejmě přidali,“ řekl Deníku Ladislav Hrabák.

Tento muž, povoláním strojvedoucí již měl v minulosti několik neblahých zkušeností se střetem s opilci a jejich následnými bezdůvodnými útoky. „Od té doby u sebe vždy nosím pepřový obranný sprej. Jen v ten inkriminovaný den jsem ho zrovna postrádal. V pudu sebezáchovy a s narůstající intenzitou brutálního napadení jsem sáhl pro svůj kapesní nůž. Ve strachu o život jsem útočníka zasáhl. Kam to bylo, jsem se dozvěděl až později. Těch emocí bylo v tu chvíli příliš. Bál jsem se jen o svůj život,“ pokračoval ve výčtu situací Ladislav Hrabák.

Předseda senátu Jiří Láznička ve svém odvolacím rozsudku rovněž zmínil minulost zemřelého útočníka. Podle trestních záznamů to žádný beránek rozhodně nebyl. „Jednalo se o jasnou provokaci, kdy v podobných případech napadl i příslušníka policie a další osobu, za což byl pravomocně dvakrát soudně potrestán. Proto senát dospěl k závěru, že obžalovaný jednal v mezích nutné sebeobrany,“ zazněla část odůvodnění, proč předseda senátu ke svému osvobozujícímu verdiktu dospěl.

Zemřelý útočník se mimo jiné alkoholu nevyhýbal a v době incidentu s tragickým koncem ho měl v těle více než dvě promile. „Je mi to všechno moc líto, nikdy bych člověka úmyslně nezabil. Opravdu jsem se pouze bránil. Pobýval jsem kdysi i v amazonské džungli nebo Mexiku, kde si tamní obyvatelé taky mnohdy nebrali servítky. Proto poznám, kdo se chtěl jen obyčejně porvat, kdo umlátit člověka,“ uzavřel pro Deník Ladislav Hrabák.