Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soudce Berka je vinen, dostal devět let vězení

Tábor /AKTUALIZOVÁNO/ - V kauze konkurzního soudce Jiřího Berky padly v úterý u táborského krajského soudu tresty od 6,5 do devíti let.

6.4.2010 13
SDÍLEJ:

Soudce Jiří Berka.Foto: DENÍK/František Roček

U devíti lidí z 12 soud potvrdil vinu, tři byli zproštěni obžaloby. Berka byl odsouzen na devět let ve věznici s ostrahou. Stejný trest soud uložil i konkurznímu správci Danielu Thonatovi a také bývalému prorektorovi Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislavu Větrovci, který byl údajnou hlavou skupiny.

Podle soudu byla obžalovaným prokázána účast na zločinném spolčení, ve kterém společným jednáním způsobili škodu velkého rozsahu. Kauza patří k nejobsáhlejším v českém soudnictví, její rozplétání trvá 3,5 roku. Soudce Zdeněk Kučera rozsudek vynesl dnes dopoledne, celé odpoledne pak četl odůvodnění. Bylo však tak dlouhé, že ho nestačil dočíst, a musel hlavní líčení odročit na středu.

Berkovi, Thonatovi i Větrovcovi podle soudu propadne majetek. Soud také zakázal Thonatovi na osm let výkon funkce insolvenčního správce a likvidátora a Větrovcovi na stejnou dobu zakázal výkon činnosti pro státní správu. Státní zástupkyně navrhovala pro Berku až 12 let vězení, pro Thonata, který podle soudu pro celou skupinu zařizoval právní servis, až deset let vězení.

Zástupci konkurzního správce Petru Tuhému uložil soud osm let vězení, soudnímu znalci Martinovi Jurenkovi sedm let a osm měsíců. Miroslava a Karel Melicharovi dostali za legalizace výnosů z trestné činnosti po osmi letech vězení. Zaměstnanec zpeněžování konkurzní podstaty Libor Kindl dostal 6,5 roku.

Správkyně konkurzní podstaty Marta Čiháková byla uznána vinnou, soudce jí ale neuložil trest. Čiháková podle soudu přenechávala řízení společností v konkurzu na Thonatovi a Petru Tuhém. Nekontrolovala, jak s majetkem firem v úpadku nakládají. Soud označil její postup za vědomou nedbalost.
Soudní znalec Pavel Hlavatý, úředník Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Vladimír Šiša a Větrovcův kolega z vysoké školy Jan Harangozzo byli zproštěni obžaloby. Odhady Hlavatého se podle předsedy senátu Zdeňka Kučery výrazně nelišily od standardních. "Nebylo také zjištěno, že by Hlavatý měl kontakty se zločinným spolčením, respektive prováděl pro ně trestnou činnost," řekl soudce ČTK. U Harangozza soud podle něj dospěl k závěru, že nebyl součástí zločinného spolčení a nevystupoval ani v žádném konkurzu.

Šiša prý sice slíbil Větrovcovi, že jim zajistí informace týkající se vyšetřování korupce a finanční kriminality, ale podle soudce nepracoval v tajné sekci NBÚ, a nedopomohl jim tedy k žádným tajným informacím. "Porušil vnitřní pravidla, za což byl potrestán ztrátou zaměstnání," uvedl.
Státní zástupkyně Daniela Smetanová novinářům řekla, že se proti jejich osvobození odvolá. Proti nižším trestům pro odsouzené, než navrhovala, se zřejmě odvolávat nebude. Rozhodne se po doručení písemného vyhotovení rozsudku. "Tresty jsem navrhovala o něco vyšší, u každého zhruba o jeden až dva roky, ty změny nejsou tak výrazné," uvedla.

Obhájkyně Thonata Věra Říhová ČTK řekla, že byla překvapena rychlostí vynesení rozsudku. Soudce ho začal číst v podstatě hned po zahájení líčení. Počítala spolu s dalšími obhájci s tím, že bude mít ještě možnost doplnit dokazování a přednést závěrečné řeči. Líčení bylo naplánováno až do pátku. Chystá se proto napadnout procesní postup soudce. Odvolá se i proti výši trestu, který je podle Říhové ve třetí třetině sazby. Očekávala trest nižší.
Rovněž Tuhého obhájce Aleš Dvouletý novinářům řekl, že se kvůli dnešnímu postupu soudu odvolají. Také obhájce Jiřího Berky Rudolf Axmann počítá s odvoláním, kauza podle něj byla vedená pod politickým tlakem. Berka se stejně jako většina obžalovaných k soudu nedostavil. Ppodle Axmanna je ve špatném psychickém stavu.

Deseti firmám, které Berka na základě údajně zfalšovaných dokumentů poslal do konkurzu, podle obžaloby způsobili škodu 264 milionů a dalších 202 milionů korun se z firem pokusili odčerpat. Odsouzení podle soudu neoprávněně odčerpávali peníze z firem v konkurzu. Nechávali proplácet fiktivní faktury, své soukromé zahraniční cesty nebo neprovedené práce. Prodávali také majetek firem pod jejich skutečnou cenou. Soudce Berka vyhlašoval údajně konkurzy na vybrané společnosti, aniž by měl dostatečné podklady o tom, že jsou skutečně v úpadku.

Skupinu odhalila policie v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka vyhlásil a poté zrušil údajně na základě padělaných dokumentů. Skupina podle žalobců postupovala tak, že skoupila pohledávky podniků na hranici bankrotu, pak firmy poslala do konkurzu a majetek pod cenou rozprodávala. Vybírala si přitom podniky se sídlem v regionech Most, Chomutov a Česká Lípa, kde byl místně příslušný soudce Berka.
Vedle Union banky jde o podezřelé konkurzy společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny, Báňské stavby Most, Zemědělské družstvo Kravaře, Mostecké obchodní sdružení a Grafostroj Cvikov.

Případ se táhne od roku 2003. V souvislosti s majetkovou trestnou činností byl poprvé využit paragraf o zločinném spolčení a poprvé v tom figuruje soudce. Dokazování začalo v září 2006. Soud od té doby vyslechl stovky svědků, podrobně zpovídal znalce, přehrál odposlechy telefonátů a přečetl až statisíce stran listinných materiálů. Jen závěrečná řeč státní zástupkyně měla 193 stran a trvala jeden a půl dne.

Berka zůstane soudcem, dokud jeho rozsudek nebude pravomocný

Ústí nad Labem - Jiří Berka, kterého v úterý táborský soud za zmanipulování konkurzů odsoudil k trestu devíti let vězení, zůstává nadále soudcem ústeckého krajského soudu. Jako dosud ale bude dočasně zproštěný funkce. Mluvčí ústeckého soudu Jiřina Jeřábková ČTK řekla, že dokud nebude rozsudek pravomocný, nebude soud v kauze nic dělat.

Funkce soudce Berkovi podle zákona o soudech a soudcích zanikne v případě pravomocného odsouzení. Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitky Zinke by tak nemělo smysl ukládat mu zákaz výkonu činnosti.

Jeřábková uvedla, že během dočasného pozastavení funkce soudce pobírá polovinu svého platu. Vztahují se na něho i nadále ustanovení jako na ostatní soudce, kteří mají zakázáno podnikat. Vydělávat navíc si podle zákona smějí jen ve výjimečných případech, například publikační nebo pedagogickou činností. Dodala, že Berka sice zůstává přidělený k ústeckému krajskému soudu, ale nezapočítává se do tabulkových stavů soudců, kteří tam působí. Může tam tedy místo něho působit soudce jiný.

V kauze ústeckého konkurzního soudce Berky padly dnes u táborského krajského soudu tresty od 6,5 do devíti let. U devíti lidí z 12 soud potvrdil vinu, tři byli zproštěni obžaloby. Případ se táhne od roku 2003. Deseti firmám, které Berka na základě údajně zfalšovaných dokumentů poslal do konkurzu, podle obžaloby způsobili škodu 264 milionů a dalších 202 milionů korun se z firem pokusili odčerpat. Odsouzení podle soudu neoprávněně odčerpávali peníze z konkurzní podstaty firem v konkurzu. Nechávali proplácet fiktivní faktury, své soukromé zahraniční cesty nebo neprovedené práce. Prodávali také majetek firem pod jejich skutečnou cenou. Soudce Berka vyhlašoval údajně konkurzy na vybrané společnosti, aniž měl dostatečné podklady o tom, že jsou skutečně v úpadku.

Kauza okolo konkurzního soudce Berky začala před sedmi lety

Kauza skupiny kolem ústeckého soudce Jiřího Berky se táhne od roku 2003 (před soud se dostala před více než 3,5 lety) a objevuje se v ní deset údajně zmanipulovaných konkurzů podniků. Jde o první případ, kdy byl v souvislosti s majetkovou trestnou činností využit paragraf o zločinném spolčení a poprvé v něm figuruje soudce.

Skupinu odhalila policie v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka vyhlásil a poté zrušil údajně na základě padělaných dokumentů. Skupina podle žalobců postupovala tak, že skoupila pohledávky podniků na hranici bankrotu, pak firmy poslala do konkurzu a majetek pod cenou rozprodávala. Vybírala si přitom podniky se sídlem v regionech Most, Chomutov a Česká Lípa, kde byl místně příslušný soudce Berka.
Vedle Union banky jde o podezřelé konkurzy společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny, Báňské stavby Most, Zemědělské družstvo Kravaře, Mostecké obchodní sdružení a Grafostroj Cvikov. Ze zločinného spolčení a dalších trestných činů se v případu zpovídá 12 obžalovaných. Dotčeným firmám podle obžaloby způsobili škodu 264 milionů a dalších 202 milionů korun se z firem pokusili odčerpat.

Hlavní události kauzy:
15. dubna 2003 - Policie zadržela a obvinila soudce Krajského soudu v Ústí nad Labem Jiřího Berku, který 31. března poslal na základě údajně padělaných listin do konkurzu Union banku. Z vazby byl propuštěn 13. května.
16. února 2004 - Padlo obvinění kvůli konkurzům na ZKL Klášterec nad Ohří a Stavební podnik Ralsko. Kromě Berky byl obviněn bývalý konkurzní správce Daniel Thonat, zástupce konkurzního správce Petr Tuhý, soudní znalec Martin Jurenka a zaměstnanec zpeněžování podstaty Lubor Kindl. Thonat byl obviněn i kvůli Union bance. Thonat a Tuhý byli ve vazbě do února 2005.
17. května 2004 - Berkovi, Thonatovi, Tuhému a Kindlovi bylo rozšířeno obvinění za konkurz Zbrojovky Brno a Retemy. Nově byli obviněni tehdejší prorektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislav Větrovec a správkyně konkurzní podstaty Marta Čiháková. Větrovec je považován za hlavního organizátora údajné zločinné skupiny, čelí i obžalobě za uplácení úředníka Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Vladimíra Šiši a je stíhán za další trestnou činnost. Ve vazbě byl do května 2005.
15. prosince 2005 - Krajský soud v Ústí nad Labem obdržel obžalobu na soudce Berku a dalších pět lidí. Nejvyšší soud později případ přidělil Krajskému soudu v Českých Budějovicích.
20. ledna 2006 - Za braní úplatků byl obviněn bývalý úředník NBÚ Šiša. V korupční kauze byl obviněn i Větrovcův kolega z vysoké školy Jan Harangozzo. Kvůli podezření z napojení na skupinu kolem Berky rezignoval později ředitel NBÚ Jan Mareš.
5. září 2006 - Před táborskou pobočkou českobudějovického krajského soudu začalo hlavní líčení s devíti obžalovanými. Zpovídají se ze zločinného spolčení, zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Nejvyšší soud později ke kauze přidělil i korupční aféru NBÚ.
29. listopadu 2007 - Soudce Jiří Bernát (74) předal kauzu soudci Zdeňku Kučerovi. Kvůli věku směl soudit jen do konce roku 2007.
24. dubna 2008 - Líčení pokračovalo přednesením nové obžaloby kvůli v pořadí již desátému konkurzu na Grafostroj Cvikov. Nově byl obžalován soudní znalec Pavel Hlavatý.
29. ledna 2009 - Ke kauze byla připojena obžaloba Miroslavy a Karla Melicharových z legalizace výnosů z trestné činnosti (oba již v kauze Berka figurovali).
21. dubna 2009 - Žalobkyně před soudem navrhla tresty pro 12 obžalovaných, nejpřísnější trest - 12 let vězení - pro Berku.
5. srpna 2009 - Soudce Kučera líčení odročil. Thonat byl totiž mezitím nepravomocně odsouzen v kuplířské kauze. Odvolací soud ale případ letos v lednu vrátil první instanci. Soudce Kučera poté nařídil líčení v kauze Berka na duben.
6. dubna 2010 - Berka byl u táborského krajského soudu odsouzen na devět let, stejný trest soud udělil i Thonatovi a Větrovci.

Autor: ČTK

6.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš po jasném vítězství ve volbách.
15 30

ANO jasně vyhrálo volby. Babiš chce silnou a stabilní vládu

Volby 2017 - štáb ČSSD v Lidovém domě - Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka.
13 14

Volební lídr ČSSD Zaorálek: Voliče nám vzalo ANO i Piráti

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

Kalousek: Lidé si zřejmě myslí, že je lepší být zastrašeným zaměstnancem

/ROZHOVOR/ Dávno jsem vyzýval všechny demokratické strany od středu doprava, ať se spojí. Bohužel si jejich lídři neviděli na špičku nosu. Ať si nyní kolegové zhodnotí, jestli bylo jejich rozhodnutí správné, říká šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. 

Prezidentské kandidáty překvapil velký pád ČSSD. Obavy mají u SPD

Některé uchazeče o Pražský hrad překvapil výrazný propad sociální demokracie, úspěch hnutí ANO očekávali. Řekli to v reakci na výsledek sněmovních voleb.

Koalici by měli utvořit ANO a ODS, říká politolog Charvát

/ROZHOVOR/ Jak výsledky ovlivní podobu dolní komory Parlamentu ČR? Deník se ptal politologa Jana Charváta z Karlovy univerzity. „Možnější variantu vidím tichou podporu menšinové vlády ANO ze strany ODS,“ řekl Charvát Deníku. Politolog rovněž zmínil úlohu Václav Klause mladšího (ODS), který získal víc preferenčních hlasů než předseda ODS Petr Fiala.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení