K ruce by totiž každý soudce měl dostat minitým, který by mu pomohl s administrativou a jednoduchou rutinní prací a on bude mít čas na rozhodování.

„Soudci již nebudou muset rozhodovat o drobných věcech jako je třeba výše znalečného,“ řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Změna ale nebude povinná. „Bude na předsedech jednotlivých soudů, aby se rozhodli, zda-li přijmou námi navrhovaný moderní systém rozdělování práce a aplikují ho na svůj soud, nebo zůstanou u zastaralého a zcela neefektivního modelu,“ upozorňuje Pospíšil.

Na některých soudech už minitýmy začaly fungovat. „Je to jediná možnost jak zlepšit organizaci práce soudu,“ souhlasí předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček. Podle něj je k tomu ale třeba dostatek vyšších soudních úředníků a asistentů.

To by podle Pospíšila neměl být problém. Právě na jejich platy chce soudům přidat peníze. Již do konce letošního roku by tak mohlo vzniknout až 1 000 soudních minitýmů. Hlavní část peněz na minitýmy ovšem musí najít samy soudy. „Za průměrný plat soudce, který je 83 tisíc korun, mohou předsedové soudů přijmout až tři vyšší soudní úředníky,“ řekl již dříve Pospíšil.

Ten proto očekává, že současný počet tří tisíc soudců se bude nástupem minitýmů v příštích letech postupně snižovat. Odchody by měly být ale pouze přirozené – tedy za soudce, odcházející do důchodu, by nový soudce již pokaždé nenastoupil.