Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česko sužují požáry, hasiči varují marně

ČR - Jasná obloha a teploty přesahující dvacítku. Požáry na sebe nenechávají dlouho čekat a lidé k nim často vlastním přičiněním ještě dopomáhají.

15.4.2009
SDÍLEJ:

Hasičům se podařilo požár lokalizovat poměrně brzy.Foto: HZS Český Krumlov

V posledních dnech se začaly množit požáry v přírodním prostředí – požáry suché trávy, křovin, lesních porostů a také odpadů. Teplé jarní počasí lidi totiž láká k pálení zbytkůy staré strávy, listí, větve nebo klestí.

V dubnu hoří nejčastěji

V loňském roce způsobilo zakládání ohňů v přírodě nebo vypalování celkem 293 požárů, při nichž dva lidé přišli o život, 16 osob utrpělo zranění a vyčíslené majetkové škody činily plných 11,3 mil. Kč. Požáry způsobené neopatrností při zakládání ohně v přírodě nebo vypalování trávy způsobily za posledních 9 let celkem 4444 požárů, které připravily o život 13 lidí, zranily 237 dalších osob a způsobily škody za více než 142 mil. Kč.

Pamatujte, že vypalování porostů je podle zákona o požární ochraně striktně zakázáno. V případě porušení tohoto zákazu hrozí dle zákona fyzické osobě pokuta až ve výši 25 000 Kč, právnické osobě a podnikající fyzické osobě mohou hasiči udělit pokutu až do výše 500 000 Kč.

Měsíc duben dlouhodobě patří mezi měsíce, kdy hoří nejčastěji, v dubnu dokonce vzniká nejvíce lesních požárů z celého roku.

U Besednice hořel les

Plameny zachvátily zhruba dva hektary těžko přístupného lesa ve Slepičích horách u Besednice na Českokrumlovsku, v lokalitě Vysoký kámen na hoře, jež je mezi lidmi známá jako Slepice. S ohněm bojovalo 31 hasičů z několika hasičských jednotek. Požár vznikl v úterý, když se rozšířil oheň při pálení klestu. Více se dozvíte ZDE

Děti si hrály se zápalkami a podpálily stavení

Brťov - Druhý stupeň požárního poplachu a zásah devíti jednotek hasičů si v úterý vyžádal požár stavení v Brťově-Jenči na Blanensku. Oheň zničil stodolu a silně poškodil další hospodářské objekty stavení na ploše zhruba 20 krát 20 metrů, plameny zničily také střechu dvoupodlažní obytné části objektu. Obytné prostory a část hospodářského přístavku se podařilo zachránit.

,,Zásah hasičů zabránil rozšíření požáru na sousední zemědělskou usedlost. Příčinou vzniku požáru byla dětská hra se zápalkami. Škodu vyšetřovatel podle předběžného odhadu vyčíslil na milion korun. Hodnotu majetku uchráněného zásahem hasičů vyčíslil na deset milionů korun,“ dodal Jaroslav Haid. Více čtěte ZDE

Při požáru v Orlí se zranili tři lidé

Brno - Tři zranění si vyžádal požár podkrovního bytu domu v ulici Orlí. Hustý dým valící se z okna zahlédli obyvatelé protějšího domu v deset hodin večer a okamžitě zavolali hasiče.

„Na místo vyjely jednotky profesionálních hasičů ze stanic v Lidické a Bauerově ulici. Protože z oken v nejvyšším patře se ozývalo volání o pomoc a objekt byl silně zakouřen, velitel zásahu si vyžádal výjezd dalších jednotek ze stanic v ulicích Točná a Tuřanka,“ přiblížil zásah mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Hasiči museli nejdříve překonat zamčený vchod a po zdolání šesti pater našli na místě tři muže ve věku čtyřicet, jednačtyřicet a třiapadesát let. Ti se snažili vlastními silami uhasit oheň v koupelně. Hasičům se podařilo přiotrávené muže dostat do bezpečí a uhasit oheň rychle a po svém. Po dvanácti minutách nebylo po ohni ani památky. Více se dozvíte ZDE

Děti v Zárybech zapálily stoh

Majitel přišel o dva a půl tisíce balíků slámy za tři čtvrtě milionu korun, plameny likvidovalo přes třicet hasičů.

Velikonoční svátky budou mít nepříjemnou dohru pro partu dětí, které mají na svědomí pondělní rozsáhlý požár balíkové slámy v Zárybech.
Oheň zachvátil stoh po páté hodině odpoledne. Na následky nebezpečné hry dětí upozorňoval valící se hustý dým už ve vzdálenosti několika kilometrů, z dálky byly vidět také vysoko šlehající plameny.

Velitel neratovických hasičů Zbyněk Štajnc řekl, že požár byl nahlášen dvacet minut před šestou hodinou večer. „Když hasiči na místo dorazili, požár byl v plném rozsahu,“ uvedl Štajnc. Shořelo celkem dva a půl tisíce balíků slámy, škoda se vyšplhala na tři čtvrtě milionu korun. Více čtěte ZDE

Matka se synem přišli o střechu nad hlavou

Tragédie se stala v úterý odpoledne v Lomech u Kokašic. Plameny zde pohltily rodinný domek, ve kterém žila matka se synem.

„Byla jsem venku, když vyšlehly z oken plameny. První se objevily v pokoji, kde má můj vnuk počítač,“ sdělila na místě majitelka.
Živel se začal z pokoje šířit na střechu a dále pak do okolních pokojů a do přízemí. Když na místo dorazili první hasičské jednotky, byl dům v plamenech. „Museli jsme rozebrat celou střechu a ochlazovat přilehlou stodolu,“ popsal jeden ze zasahujících hasičů.

Co je přesnou příčinou požáru, není zatím známo. Příčina je předmětem vyšetřování. Podle předběžných informací, které se podařily Deníku zjistit, byla příčinou závada na elektroinstalaci. Více čtěte ZDE

Starý papír hořel v Opavě

V úterý okolo poledne rozezněly Opavu sirény hasičských vozů. Spěchaly do Vančurovy ulice, kde v areálu tamní sběrny druhotných surovin vzplál plamenem starý papír.

Podle informací od tiskového mluvčího moravskoslezských hasičů Petra Kůdely, oheň zasáhl přibližně 40 tun netoxického papíru. Na místě osádky několika vozů z Opavy, Komárova a Kylešovic bojovaly s ohněm, který měl ohnisko v zadní, a tedy nejhůře přístupné části areálu.

Na pomoc jim byly vyslány další dobrovolné jednotky z opavských částí Kateřinky a Palhanec. Ty zajistily hlavně kyvadlovou přepravu vody na místo požáru ze zhruba kilometr vzdáleného městského náhonu. Hasičům v boji s plameny pomáhal i bagr, který jednotlivé vrstvy papíru odklízel. Více se dozvíte ZDE

V zájmu bezpečnosti své i druhých proto při pálení biologického odpadu dodržujte tato pravidla:
• Při silném větru oheň venku vůbec nerozdělávejte.
• Ohniště důkladně ohraničte, oddělte od okolí (např. kameny), při spalování je třeba mít po ruce dostatek vody popř. jiné hasební látky.
• Při rozdělávání ohně v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako např. benzín, naftu či líh.
• Oheň po celou dobu pozorně hlídejte, aby se nevymknul kontrole a nedošlo k jeho nekontrolovatelnému šíření a vzniku požáru.
• Nezapomeňte ohniště důkladně uhasit a přesvědčit se, že nemůže dojít k opětovnému vznícení. I ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky, které poryv větru může znovu rozdmýchat a oheň roznést do okolí.
• Spalování odpadů by mělo probíhat na bezpečném místě, v dostatečné vzdálenosti od objektů, lesa, stohů, seníků, polí. Zakázáno je rozdělávat oheň na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi, s výjimkou hospodářské správy a vyhrazených tábořišť míst se nesmí spalovat materiál v lese.
• Osoba mladší 15 let nemůže odpad spalovat bez přítomnosti osoby starší 18 let, která je spalováním pověřena.
• Příjezdové cesty vedoucí k místům spalování nesmí být zataraseny,
• Důsledně dbejte pokynů operačního důstojníka příslušného HZS kraje.
15.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Miloš Zeman v Plzni
4 33

SLEDUJTE ON-LINE: Zeman ve spalovně: chválil platy i citoval z Bible

Ilustrační foto.
2 10

Lidé tráví na mobilu tři hodiny denně. Telefonují ale čím dál méně

AKTUALIZOVÁNO

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Silnici mezi Kladenskem u Pavlova a Prahou-západ ochromila hromadná nehoda. Od středečního rána se zde stala řada nehod.  

Zdravotničtí záchranáři pro urgentní medicínu musí zastupovat lékaře

Mají za sebou přes deset let praxe, absolvovali 652 hodin dlouhý specializační kurz a často vyjíždějí k těm nejnáročnějším zásahům. To jsou zdravotničtí záchranáři pro urgentní medicínu, kteří slouží v Praze. V hlavním městě zasahují už rok, od loňského října do konce letošního září ošetřili 2893 pacientů. 

Úmrtí europoslance Ransdorfa prošetřila policie. Nic protiprávního nezjistila

Pražská policie odložila prošetřování okolností úmrtí europoslance Miloslava Ransdorfa (KSČM) s tím, že nezjistila nic protiprávního. Dnes to uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan. Ransdorf náhle zemřel loni v lednu ve věku 62 let. O prošetření smrti usilovala politikova rodina, která skon dávala do souvislosti s Ransdorfovým zadržením ve Švýcarsku.

Podzimní mlhy zkomplikovaly život řidičů. Silnice do Prahy zažily kolaps

Totální kolaps na příjezdu do metropole od Mladé Boleslavi, velké komplikace i na cestě od Nového Strašecí. To ve středeční ranní dopravní špičce zažívali řidiči mířící do Prahy od východu od západu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení