Předchozí
1 z 5
Další

Pátrání po tématu vězeňství

Celé to začalo, když se Ivin bratr dostal do vazby. "Najednou jsem se dostala do situace, kterou jsem do té doby nezažila. Rodina se zhroutila a zůstalo to na mě."

Ivana (na snímku vpravo) chodila bratra navštěvovat, ale také se musela postarat o placení různých nákladů a zajištění věcí do věznice. Po výkonu trestu si Ivin bratr musel zajistit práci a bydlení, s čímž mu pomohla rodina a přátelé.

"Začala jsem si uvědomovat, že většina lidí, kteří jdou do vězení, nemají takhle silné rodinné a finanční zázemí a přátele, jež by je podrželi a pomáhali jim." V tu chvíli začala Iva pátrat a získávat informace k tématu vězeňství.

Ivana Kočíková a Lucia Markechová. Tlustá čáraZdroj: Deník / Karolína Marvánková

Jako každý z nás, i Iva prožívala těžké chvíle. Pár negativních událostí způsobilo, že se do jejího života vloudil splín. "Pak ale přišel zlom a já začala dělat věci, které nikdy předtím - umění a tvorbu. Ta mě dostala z takzvané depky. A v ten moment mě napadlo spojit sociálno s uměleckou tvorbou. Děláním věcí, které nás naplňují, komunitou a rodinou, se totiž můžeme dostat z problémů."

To byl hlavní podnět, proč Iva chtěla vstoupit do nějaké umělecké skupiny. Při jejím hledání se ale potkala s problémem skupinové hierarchie. "Nechtěla jsem čekat, než bych si v nějaké skupině bez svého uměleckého vzdělání prosadila svoje. Jestli vůbec. Tak jsem se rozhodla, že založím vlastní skupinu, kde ty dvě věci spojím."

Ivana Kočíková a Lucia Markechová. Tlustá čáraZdroj: Deník / Karolína Marvánková

Lucia je vystudovaná anglistka. Na Slovensku pracovala jako dobrovolnice pro charitu a vypomáhala v útulku pro zvířata. Zlomový okamžik pro ni nastal, když se přestěhovala do Prahy a nikoho zde neznala.

"V tu dobu jsem začala s takzvaným handpoke tetováním (Tradiční technika. Při vpichování barvy pod kůži se nepoužívá klasický strojek, ale samotnou jehlu vede jen tatérova ruka - pozn. red.) a tím jsem si našla něco, na co jsem upřela svou pozornost."

Lucia se zúčastnila i benefičního tetovacího dýchánku, kde se poznala s Ivou, které dělala tetování. "Handpoke je rituál, kdy se dvě strany spojí. A u nás to na sto procent vyšlo. Když mi Iva pověděla o svém plánu ohledně skupiny, přišlo mi to až příliš dobré. Z mých předchozích zkušeností jsem myslela, že lidé nechtějí dělat věci nezištně, že je za tím vždy nějaký skrytý motiv. Bez dalšího rozmýšlení jsem se k Ivě přidala."

Ivana Kočíková a Lucia Markechová. Tlustá čáraZdroj: Deník / Karolína Marvánková

Skupina vznikla v listopadu minulého roku. "Tlustá čára je o tom, že chceme lidi, kteří rádi tvoří. Může to být kdokoliv, s akademickým vzděláním i bez něj. Našim uměním chceme poukazovat na problematické otázky. Od začátku se držíme toho, že nechceme jen tvořit za účelem zisku a nenechávat žádný odkaz."

V každém období si členové Tlusté čáry volí téma, na které směřují pozornost. "Jako první jsme si vybraly vězeňství. V tuto chvíli se zaměřujeme na vězeňský proces jako takový a na problematiku sekundární oběti. Na toto téma jsme s pomocí přátel vytvořili sochu. Hned jak to půjde, uspořádáme vernisáž."

Iva s Luciou nedávno navštívily i věznici Ruzyně, kde získávaly další informace. "Bylo hrozné, když se za mnou zabouchly dveře a já věděla, že je nemůžu otevřít, protože nemám klíč. A jediná cesta ven, je ten člověk, co mě tam dovedl," popisuje návštěvu vězení Lucia. "Byl to silný, motivující zážitek, ale ten pocit bezmoci, byl pro mě absolutně nepředstavitelný."

Ivana Kočíková a Lucia Markechová. Tlustá čáraZdroj: Tlustá čára 

Členové Tlusté čáry se nezabývají jen dlouhodobými projekty. Před pár měsíci se například podíleli na vzhledu veřejné šatní skříně. "Oslovili nás Architekti bez hranic, kteří tento projekt vymysleli. Nabídli nám přetvoření vzhledu šatní skříně na Žižkově. Tak jsme ji zmalovali a udělali jsme akci, na které jí lidi ještě víc dočmárali. A bylo to," vzpomíná Ivana.

Iva i Lucia všechen svůj volný čas věnují Tlusté čáře. "Obě máme svoje pracovní životy, ale do čáry dáváme všechen svůj čas, jedeme dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu. Jako skupina bychom se chtěli co nejvíce dostat mezi lidi. Podporovat ostatní v umění. Otevírat témata, o kterých lidé nemluví. Jsme pořád na začátku, ale bylo by skvělé, kdyby to, co děláme, otevřelo lidem oči a aby svou vůlí změnili systém," popisuje vizi Tlusté čáry Ivana. "Chtěly bychom, aby lidé přestali ostatní škatulkovat a aby na ostatní nahlíželi bez předsudků."

Ivana Kočíková a Lucia Markechová. Tlustá čáraZdroj: Tlustá čára