Ve čtvrtek studentka. V noci na sobotu mladý pár. O víkendu podnapilý mladík. V sousedově bytě se najednou začali často střídat neznámí lidé. Baťůžkáři. Majitel evidentně byt nově krátkodobě pronajímá. V celém domě se podle ostatních vlastníků změnilo prostředí, cítí se obtěžováni. Je možné se proti takovému rušení bránit?

Sousedský spor někdy může vyřešit přestupkové řízení. Jaké jsou další možnosti? Dozvíte se v článku.
Soused sprostě nadává, dělá vám naschvály? Právník radí, čím vším se lze bránit

Právně lze obecně rozlišit bydlení nájemce (a jeho osob blízkých) a krátkodobé ubytování cizích osob (například skrze platformu Airbnb). „Krátkodobě ubytované osoby přitom nemají stejné právní postavení, tedy ani stejnou odpovědnost vůči sousedům, jako nájemníci,“ upozornil Jiří Vojtek z advokátní kanceláře endors.

Jak řešit i jiné sousedské spory? Rady přinášíme v seriálu Deníku ZDE.

Podle něj je nejefektivnější řešit obtěžování přímo postupem vůči vlastníkovi bytu či domu, který ubytování umožnil, neboť dotčení sousedé nevidí do vztahu vlastníka a ubytovaných osob, jako jsou doba trvání a podmínky.

„Jestliže například v bytovém domě lidé pozorují, že se u sousedního bytu často střídají cizí osoby, jejichž chování je rušivé, mohou dát podnět stavebnímu úřadu. Sdělí v něm své podezření na užívání bytu v rozporu s jeho účelovým určením,“ popsal Vojtek.

Hrozí i pokuta

Stavební úřad na základě vyhodnocení podnětu provede kontrolní prohlídku. Zjistí, zda se byt užívá v souladu s podmínkami a k účelu vymezenému v kolaudačním rozhodnutí. „Pokud byly dům či byt zkolaudovány čistě pro bydlení (tyto informace jsou přístupné jen vlastníkovi a úřadům), nesmí být následně využívány pro příležitostné ubytování cizích osob,“ vysvětlil právník.

Užívání bytu k jinému než povolenému účelu je přestupkem podle stavebního zákona, za který může stavební úřad uložit pokutu. Při opakovaném spáchání přestupku lze vlastníkovi bytu uložit pokutu až do výše půl milionu korun.

Kamerami si střeží svůj majetek stále více lidí. Jak se ale bránit, pokud máte obavy, že soused sleduje bystrým okem i váš dům? Na kamerový systém platí přísná pravidla.
Co dělat, když vás šmíruje soused? Právník radí, jak bojovat s cizími kamerami

A když vlastník kontrolu odmítá? Podle právníka stavební úřad může zjišťovat nedovolené užívání bytu, i když tomu vlastník bytu brání. Jeho zástupci jsou totiž ze zákona oprávněni vstupovat do obydlí právě při takových prohlídkách, jež mají osvětlit, zda se byt využívá pro podnikání nebo jinou hospodářskou činnost, třeba poskytování příležitostného ubytování.

„Vlastník je povinen vstup do obydlí umožnit. Pokud vlastník nespolupracuje, může mu stavební úřad ukládat pořádkové pokuty, případně nařídit umožnění vstupu rozhodnutím,“ upřesnil Vojtek. Do dveří tak může vstoupit až exekutor. Stavební úřady však tyto své pravomoci ke vstupu využívají spíše zřídka.

Nejčastějším obtěžujícím vlivem při bydlení jsou nadměrné zápachy a výpary od sousedů. Zvlášť v bytových domech. Krajní případy končí trestním stíháním a zdlouhavou soudní tahanicí. Podle advokátů je boj s extrémním zamořováním na poli práva náročný.
Co dělat, když vás soused obtěžuje smradem z cigaret? Právník rozebral možnosti

Vedle obrany u stavebního úřadu se soused může obrátit i na živnostenský úřad pro podezření na provozování ubytovacích služeb bez příslušného oprávnění, případně nesplnění souvisejících povinností (neplacení daní či místních poplatků).

Proces se může protáhnout

Celý proces se může nepříjemně protáhnout. Zabránit poskytování ubytovacích služeb není úplně jednoduché. Právní úprava v tomto ohledu prozatím neposkytuje jednoznačné řešení. „Podle nedávného rozhodnutí Nejvyššího soudu například společenství vlastníků jednotek nemůže ve stanovách omezit vlastníka bytu ohledně užívání vlastního bytu, neboť takové rozhodnutí nespadá do působnosti shromáždění společenství vlastníků,“ doplnil advokát.