Jiřímu Forejtovi z Ústavu molekulární genetiky se podařilo objevit gen hybridní sterility, který způsobuje neplodnost kříženců – například muly. Osel a kůň zkrátka mají podle evoluce zůstat samostatnými druhy. Kdyby tato bariéra neexistovala, nové druhy savců vzniklé náhodnou mutací by se po oplodnění zase smíchaly s původním druhem a mutace by zanikla.

Díky objevu genu sterility by však bylo možné neplodnost samce muly nebo jiného křížence vyléčit a vytvořit tak chovné stádo. U myší se to už Jiřímu Forejtovi povedlo. Vědec existenci genu objevil a popsal už během studií.

Na praktické ověření svojí teorie však musel čekat dlouhých 34 let. „Rychleji to nešlo. Museli jsme znát sekvence genomu. A tehdy nebylo vůbec pomyšlení na to, že by se četla DNA. Když jsem studoval, říkal nám profesor genetiky, že nikdy nikdo nedokáže přečíst genom až do konce, protože je příliš komplexní," řekl Forejt Deníku.

Ani popis lidské DNA ale nestačil. Forejtův tým musel počkat na další pokrok molekulární genetiky. „Bylo potřeba vyseknout určité fragmenty z genomu a ty potom uložit do živého organismu tak, aby tam fungovaly. Z neplodné myši se pak stala plodná myš," doplnil.

Praktický dopad svého výzkumu Forejt ale vidí úplně jinak, než ekonomové a majitelé velkochovů. Ti by rádi s pomocí genetiky vyšlechtili například krávu, která žere úsporně jako ovce a dojí kozí mléko, po němž je na trhu velká poptávka. „Bylo by skvělé, kdyby se tyto naše poznatky jednou uplatnili při léčbě lidské neplodnosti," doufá Jiří Forejt.

Na udílení cen se podílela společnost Kapsch, skupina ČEZ a Nadační fond Česká hlava.

Další ocenění vědci

Cena Invence
Radim Chmelík a kolektiv  za vytvoření optické soustavy, která umožňuje zobrazování živých buněk pod mikroskopem bez zásahu, jakým je například barvení.

Cena Industrie
Společnost Netcope Technologies za světově první programovatelnou síťovou kartu pro zpracování toků dat.

Cena Doctorandus za technické vědy
Jan Kraček za vývoj zařízení pro bezdrátové napájení například mobilních telefonů.

Cena Doktorandus za přírodní vědy
Helena Reichlová za úspěšnou manipulaci spinu. Objev povede k vylepšení elektronických součástek.

Lenka Králová