Oznámil to předseda Českého národního komitétu astronomického Jan Palouš.

Porota vybírala vítěze ze 100 prací od studentů z 22 zemí světa. Měšťan a Kotek přihlásili práci na téma "Výzkum a pozorování zatmění Slunce". Cílem soutěže je podpořit zájem o vědu a astronomii s důrazem na vlastní přínos řešitelů. Nejlepší práce posuzuje a vybírá mezinárodní porota.

Jméno Jana Měšťana není neznámé. V roce 2004 se on a jeho sestra probojovali s videonahrávkou o pozorování přechodu Venuše před Sluncem až do první dvanáctky nejlepších prací evropského vzdělávacího projektu Venus Transit 2004. V Paříži pak získali cenu poroty. Měšťan se účastní také Astronomické olympiády pořádané Českou astronomickou společností.

"Měli jsme pochopitelně velkou radost, to je příležitost, která se naskytne jednou za život," řekl dnes ČTK fyzikář Gymnázia Písek Marek Tyle, který studenty vede. Oba podle něj zprávami o astronomii doplňují školní nástěnku. Měšťan se o astronomii zajímá od počátku studia. Škola mu půjčila dalekohled. Vítězná práce navazuje na jejich loňské pozorování, kdy bylo zatmění Slunce vidět částečně i v Česku. "Už tehdy věděli, že by se s tímto praktickým pozorováním, které doplní o teorii, mohli do této soutěže přihlásit," uvedl Tyle.

Zpráva o úspěchu českých studentů přichází shodou okolností v době, kdy Senát projednává vstup Česka do ESO. Poslanecká sněmovna k němu dala souhlas letos 21. března.

ESO se zabývá výzkumem vesmíru na jižní polokouli. V chilské poušti má nejvýkonnější astronomickou observatoř na světě. Pro Českou republiku to je nejenom vstupenka do prvotřídní a zcela unikátní kvality světového astronomického výzkumu, ale také příležitost pro české firmy.

Letos v červnu ESO připravuje v Praze "Industry day", tedy setkání zástupců Evropské jižní observatoře s českými podnikateli. České firmy tak získají přehled o možnostech ucházet se o zakázky spojené s náročnými technologiemi.