Pro zrušení nulové tolerance alkoholu u vodáků bylo potřeba nejméně 101 hlasů. Tato hranice však při hlasování nebyla pokořena, když pro toleranci půl promile alkoholu hlasovalo 89 ze 176 přítomných poslanců. Nulová tolerance alkoholu nebyla zrušena ani u cyklistů, kteří se pohybují na cyklostezce, místní komunikaci či silnici třetí třídy. 

Prezident Miloš Zeman.
Ústavní žaloba na Zemana nemá ve Sněmovně šanci

„Od zítřka začíná ideální stav. Žádný cyklista si nedá pivo, žádný vodák si nedá pivo. To se naší levici povedlo,” uvedl k výsledkům hlasování podle serveru Novinky.cz šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Hranice půl promile alkoholu měla platit pro vůdce malých plavidel na dopravně nevýznamných vodních cestách, zpravidla tedy v místech, kde není nákladní doprava. Půl promile přitom odpovídá přibližně dvěma decilitrům vína či dvěma desetistupňovým pivům. 

Vrácení novely poslancům 

Sněmovna sice v minulosti novelu schválila, Senát ale požadoval, aby se rozšířila i na cyklisty a vrátil předlohu zpátky poslancům. Pro schválení senátní verze bylo potřeba nejméně 88 hlasů, hlasovalo pro ni ale pouze 68 poslanců, přičemž proti byla většina ANO, ČSSD, KSČM a lidovců.

Škola - ilustrační foto.
Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli platům