Předseda hnutí Tomio Okamura dnes novinářům řekl, že začal se sběrem podpisů potřebných pro svolání mimořádného zasedání. Sněmovna by podle něj měla konstatovat, že považuje návrh nové azylové politiky za hrubé narušení suverenity země a vyzývá vládu k jejímu odmítnutí.

Žádost hodlá hnutí předložit vedení dolní komory počátkem ledna, aby se podle Okamury diskuse neodehrála mezi vánočními a novoročními svátky, ale za plné pozornosti veřejnosti až na lednové schůzi.

Upravená azylová politika podle Okamury počítá přes odpor některých zemí s dalším přerozdělováním migrantů mezi zeměmi EU a se spojováním rodin, což by s sebou neslo další nárůst přistěhovalců. Plánuje také vysoké sankce za nepřijetí migrantů a omezení čerpání evropských dotací pro země, které dohody poruší. Jako celek tak upravená azylová politika může podle Okamury "ohrozit soužití v Česku na další generace".

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans plánuje najít celkovou dohodu o nové podobě unijní migrační politiky do poloviny příštího roku. Téma je součástí dnešního summitu EU v Bruselu, kde středoevropské státy návrh kritizují.

Trvalý přerozdělovací mechanismus "podle kvót" obsahuje už návrh komise na reformu unijního azylového systému z jara 2016. Přestože řada jednotlivostí už byla potvrzena, členské státy dosud nenašly shodu právě ohledně klíčového tématu přerozdělování - především kvůli odporu části zemí, což nedávno konstatovalo i končící estonské předsednictví. Naopak europarlament prosazuje daleko větší přerozdělování migračního břemene.