O pokutě zmíněný úřad informoval v tiskové zprávě, nespecifikoval však, o který politický subjetk se jedná. Že jde o SPD uvedl až server Seznam Zprávy, jemuž to potvrdil nejmenovaný velmi důvěryhodný zdroj.

Všechny přestupky, jak se ve zprávě píše, souvisely s volebními kampaněmi před říjnovými sněmovními volbami a lednovými doplňovacími volbami do Senátu v obvodě 39 – Trutnov. Pokuta byla úřadem vydána jako příkaz, proti kterému se hnutí může ohradit. V takovém případě by podle úřadu následovalo projednání věci v běžném správním řízení.

Mark Zuckerberg na půdě Evropského parlamentu
Nenechte zemřít svobodu tisku, vyzývají čeští vydavatelé europoslance

Co se všech pochybení proti zákonu týče, prvním z nich bylo podle předsedy úřadu Vojtěcha Weise nezveřejnění údajů o bezúplatném plnění, které straně poskytla podnikající fyzická osoba. „Ve prospěch strany agitovala na internetových stránkách obsahujících mimo jiné e-shop s propagačními předměty strany,“ dodává Weis.

Osobou, která v SPD provozuje e-shop, je poslanec Lubomír Volný, předseda hnutí v Moravskoslezském kraji.

Andrej Babiš.
Babiš je stále ovládající osobou Agrofertu, říká TI. Premiér: Mylná interpretace

Na první přestupek navazuje druhý – údaje o tomto bezúplatném plnění totiž podle úřadu nebyly uvedeny ve zprávě o financování kampaně z obou volebních klání. „Zbylé dva přestupky se týkaly pouze doplňovacích senátních voleb v trutnovském obvodě.

Hnutí je spáchalo, neboť nezveřejnilo v zákonné lhůtě, tedy do 90 dní od vyhlášení výsledků voleb, zprávu o financování kampaně a nezaslalo Úřadu veškeré účetnictví,“ vysvětluje znění zprávy.

SPD využije právní kroky

Úřad nicméně podle svého vyjádření nebude poskytovat další informace, neboť bere ohled na neveřejnost správního řízení. To prý může v případě podání odporu proti příkazu proběhnout znovu a ve standardním procesu.

Alena Schillerová
Alena Schillerová v létě s ministry projedná změny v rozpočtu ve výši 10 miliard

Stejně jako dohledový úřad odmítla podat bližší informace i tisková mluvčí SPD Michaela Dolenská, kterou Deník kontaktoval. „Probíhající správní řízení a nepravomocné rozhodnutí Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, nebude SPD do jeho skončení jakkoliv komentovat a samozřejmě je zřejmé, i díky Vašemu dotazu, že je nutné využít všech legitimních právních kroků v dané věci, které jsou a budou konány,“ odpověděla v e-mailu.

Pro hnutí SPD se jedná už o druhou sankci v relativně krátkém časovém rozpětí. Naposledy hnutí v únoru potrestal stejný úřad za protiprávní pohyby na volebním účtu. Okamurovi a spol. tehdy hrozila pokuta až půl milionu korun, zaplatit ale nakonec museli pouze 45 tisíc.

Sankce je podle serveru Seznam zprávy vůbec nejvyšším postihem, jaký kdy zmíněná instituce udělila.

Ilustrační foto
Většina firem na informační povinnost kašle. Doplácejí na to ty poctivé