Vojáci Martin Marcin (36), Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25) padli v Afghánistánu v neděli při hlídce u spojenecké základny Bagrám. Společně s nimi byli vážně zraněni američtí a afghánští vojáci. 

Online reportáž

Přílet ostatků padlých vojáků z Afghánistánu

Celá on-line reportáž ZDE

Armádní speciál přistál v Praze krátce po 16:00, při letu nad českým územím ho doprovázely gripeny. Na letišti čestná stráž vyzvedla z letounů rakve zahalené českými vlajkami a hlavní kaplan armády Jaroslav Knichal promluvil o ztrátě padlých vojáků a o tom, že obětovali svůj život při ochraně jiných. Následně smuteční kolona s těly padlých zamířila do Ústřední vojenské nemocnice, při průjezdu kolem sídla generálního štábu na Vítězném náměstí na ni čekalo přes 200 lidí, kteří vojákům tleskali.

Metnar po smutečním aktu novinářům řekl, že smrt tří vojáků nic nezmění na českém odhodlání dál bojovat proti terorismu. Oznámil rovněž, že se v řádu týdnů vypraví za českými vojáky do Afghánistánu.

Zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun řekl, že na činnosti české armády v Afghánistánu se ani po zabití tří vojáků nic nemění. Podle něj se jednotka v Afghánistánu vrátí do standardního režimu poté, co se na několik dní po teroristickém útoku zaměřila na jiné úkoly.

Podle zástupce náčelníka generálního štábu Jiřího Vernera se čeští vojáci vrátí k běžné činnosti, tedy hlídkování v okolí základny Bagrám, nejpozději do pátku. Verner také řekl, že čeští vojáci při hlídce, během níž je napadl sebevražedný atentátník, nepochybili. ČTK po návratu z Afghánistánu řekl, že svým hrdinským přístupem zachránili další životy. Útok podle něj mohl mít mnohem fatálnější následky.

Velitel jednotky Daniel Cekul po pietním přivítání novinářům řekl, že ostatní vojáci nesou ztrátu svých druhů ve zbrani navzdory smutku velice statečně. "Nejsou zlomeni, jsou odhodláni nadále plnit úkoly," řekl.

Zahaleny do státní vlajky

Ministerstvo obrany zveřejnilo fotografie z bagrámského letiště. Rakve s padlými vojáky jsou zahaleny do české státní vlajky. Na letiště je dovezly obrněné transportéry. Jejich přenesení do letadla měli na starosti čeští vojáci.

Památku padlých vojáků dnes v poledne připomnělo 8000 sirén, které se na 140 sekund rozezněly po celém Česku. V době příletu vojenského speciálu s těly padlých se rozezněly zvony katolických kostelů a chrámů v Praze. Rozhledna na pražském Petříně se dnes večer na památku padlých rozsvítila v barvách trikolory.

Po uložení rakví na katafalky pronesl hlavní kaplan armády Jaroslav Knichal smuteční slovo. Následovala státní hymna. Asi půlhodinový ceremoniál byl ukončen přenesením rakví k vozidlům. Kolona pohřebních vozů za doprovodu Hradní stráže a Vojenské policie následně převezla těla do Ústřední vojenské nemocnice. Lidé mohli vzdát vojákům poctu po cestě, která vedla přes Evropskou třídu a Vítězné náměstí.

Termín pohřbů zatím oznámen nebyl. Místa určí rodiny vojáků. Pohřbeni budou se všemi vojenskými poctami.

Vojáci byli v úterý povýšeni do hodností štábních praporčíků. Ministerstvo pro ně chystá ještě další ocenění, padlí vojáci dostanou in memoriam nejvyšší resortní vyznamenání Kříž obrany státu. Prezident Zeman vojáky 28. října in memoriam vyznamená medailí Za hrdinství, uvedl dnes Hrad.

Pražští kriminalisté se zabývají vytištěnými texty vylepenými na některých místech v hlavním městě, v nichž neznámý autor gratuluje "afghánským vlastencům" k zabití tří českých vojáků, které označuje za žoldáky a okupanty. Policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu podpora a propagace terorismu, za který hrozí až deset let vězení.