Vondra v pondělí oznámil, že jeho speciální tým příští rok představí strategickou koncepci rozvoje ozbrojených sil na patnáct let, tzv. bílou knihu. Do jeho čela postavil bývalého ministra obrany a náměstka generálního tajemníka NATO Jiřího Šedivého.

Ve skupině bude i exministr obrany Luboš Dobrovský, předseda české pobočky Transparency International David Ondráčka, ředitel občanské společnosti Člověkv tísni Šimon Pánek, ale také producent a režisér válečného filmu Tobruk Václav Marhoul.

„V situaci, kdy k dobrému tónu pražské kavárny patří pohrdavé řeči o vojácích, je celoživotní armádní fanda a aktivní záložák Marhoul velkou devizou,“ řekl Deníku Vondra, který si od něj slibuje i propagaci armády na veřejnosti. Ondráčka je zase symbolem očekávaného skoncování s korupcí a podezřelými armádními zakázkami, kterými je tento resort proslulý. Nákup obrněných vozů Pandur stále prošetřuje rakouská a česká policie, otazník visí i nad pořízením přepravních letadel CASA a vojenských džípů Iveco.

Vondra také musí vyjít s nejnižším armádním rozpočtem, v příštích dvou letech ho koaliční smlouva donutí ušetřit 12,5 miliardy korun. Což je podle něj poslední myslitelný ústupek.

Bude se propouštět

„Půjde o nalezení rovnováhy mezi ambicemi armády a jejími úkoly danými ústavou,“ uvedl ministr. Hodlá dál posilovat české schopnosti při nasazování bojových jednotek v zahraničí, ale prioritou je zajištění domácí obranyschopnosti včetně nasazování armády v době živelních katastrof.

Jiří Šedivý přiznal, že při sestavování Bílé knihy bude počítat s propouštěním: „Samozřejmě se to může dotknout celé řady zaměstnanců resortu jak ve vojenské, tak v civilní sekci.“ Vojáci především pocítí zdanění výsluhového příspěvku a redukci dotace na bydlení o 36 procent.

Podle stínového ministra obrany ČSSD Petra Hulínského armáda kvůli osekanému rozpočtu bude „v příštích letech stát před samotným smyslem své existence.“ Nelíbí se mu ani to, že ve Vondrově skupině nebude nikdo ze sněmovních partnerských výborů.

„Tuto absenci považuji za aktuálně nejzávažnější personální i politickou chybu ministra Vondry, zvláště když je v něm přítomen místo toho režisér Václav Marhoul,“ sdělil Hulínský.