Za „běžné jednání koaličních lídrů" označil setkání při příchodu na úřad vlády první místopředseda ODS a ministr průmyslu Martin Kuba. Špičky ODS se už ráno sešly v Kramářově vile na jednání stranického grémia, údajně už existuje ze strany občanských demokratů „solidní nabídka" straně LIDEM.

Šéf poslanců ODS Marek Benda na otázku novinářů před začátkem jednání zapochyboval o tom, že by se koaliční špičky dnes příliš věnovaly také otázce kritizované amnestie vyhlášené na Nový rok prezidentem Václavem Klausem, kterou kontrasignoval premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek před Strakovou akademií poznamenal, že na jednání jde „jako vždy s čistým a otevřeným srdcem". Zástupci TOP 09 chtějí od partnerů slyšet jejich vysvětlení vánočních sporů mezi LIDEM a ODS.

Hrozba odchodu z vlády

LIDEM před svátky pohrozili odchodem z vlády k 10. lednu poté, co Nečas po osmi dnech ve funkci odvolal Peake z funkce ministryně obrany. Letos už nejmenší strana dává najevo ochotu k domluvě, nezrušila však zatím předvánoční usnesení svého předsednictva o odchodu do opozice. Peake minulý týden uvedla, že strana na jednání koalice vyslechne návrhy premiéra, jak dál, a teprve poté se rozhodne. Otázku obsazení ministerstva obrany někým z této strany však má vicepremiérka už za uzavřenou. Předsednictvo a poslanci LIDEM se sejdou dnes odpoledne.

Kvůli posledním sporům mezi stranami zatím stojí vyjednávání o nové koaliční smlouvě, která měla být původně podepsána nejpozději v polovině ledna.