Do podzimních voleb šla pod názvem SPO Zemanovci a získala 4,33 procenta hlasů, čímž prakticky připravila Paroubkovu ČSSD o účast ve vládě. Poté její preference rapidně klesaly, v loňských volbách dosáhla na 0,36 procenta. Její politici zasedají v devíti krajských zastupitelstvech. Odtud pramení hlavní stranické příjmy.

Horký brambor

Jediný senátor a současný předseda SPO Jan Veleba ve funkci končí. Na dotaz, koho by rád viděl jako svého nástupce, neodpověděl.

Jan Veleba
Konec v politice? Veleba nebude obhajovat post senátora ani předsedy SPO

Tato otázka je horkým bramborem, který si přehazují krajští šéfové SPO a její nejviditelnější členové Vratislav Mynář či Martin Nejedlý. Prezident a čestný předseda SPO Miloš Zeman by se totiž nerad dočkal její neslavné likvidace.

Žádaným adeptem na předsedu levicové SPO byl šéf její liberecké organizace Jaroslav Masopust, jehož si údajně přál právě Zeman.

„Mám mnoho podnikatelských i veřejných aktivit, a proto takovou funkci nemohu vykonávat,“ řekl Deníku Masopust. Je přesvědčen, že předsednické role se musí ujmout člověk „bezúhonný, s čistým politickým štítem, se schopností komunikovat s lidmi a skutečný vlastenec“. Podle něj ale takových osobností mnoho není. Přesvědčivými vůdci prý nejsou dva pravděpodobní kandidáti, pražský šéf SPO Jaroslav Dvořák a místopředseda strany Marian Keremidský. První byl dlouholetým členem ODS, druhý je spíš „dělník strany než lídr“, míní Masopust.

Keremidský Deníku sdělil, že o kandidatuře uvažuje, Dvořák ji potvrdil. „Chci navázat na politický styl, který uplatňoval Václav Klaus a posléze Miloš Zeman, ale jenž byl v roce 2002 přerušen. Od té doby až do zvolení Miloše Zemana prezidentem se stala politika nástrojem lupičských výprav Kalousků, Topolánků, Janoušků, Dalíků atd. Nastává doba změny a já se chci spolu se svými kolegy na ní podílet. Proto budu kandidovat na předsedu prezidentské strany,“ uvádí Dvořák, který byl dvanáct let členem ODS. „Nebyl jsem nikdy ve volených funkcích ani v žádných stranických orgánech, jen jsem poskytoval technickou podporu,“ vysvětluje Dvořák své angažmá v pravicové straně.

Prezident Miloš Zeman.
Tyto volby zřetelně ukázaly, jak je země rozštěpená, zní další zahraniční hlasy

Působil tři volební období jako asistent politiků ODS na pražském magistrátě, a to i za Pavla Béma. „Byl to velmi horlivý straník,“ řekl Deníku místostarosta Prahy 9 za ODS Adam Vážanský. Členem SPO je Dvořák třetí rok. Stejně jako Masopust si přeje, aby se strana vrátila k názvu Zemanovci a uspěla v komunálních volbách.

Nejedlý v SPO končí

Dvořák odmítá spekulace, podle nichž doplňuje fungující spojenectví mezi Martinem Nejedlým, bývalým členem ODS a Zemanovým sponzorem Tomášem Hrdličkou a místopředsedou SPD Radimem Fialou.

„To jsou pomluvy, Hrdlička je od magistrátních dob mým protivníkem, s politickým stylem okamurovců mám velké problémy a s Martinem Nejedlým se rozhodně nevídám denně. Ostatně soudím, že Nejedlý už nebude kandidovat do žádné funkce v SPO,“ pravil Dvořák. Zemanův poradce Martin Nejedlý je dosud místopředseda SPO. Ve straně měl na starosti finance.

Jan Veleba.
Veleba: Prezident by měl zvolnit. Jeho program nevydrží ani zdravý