Jindřichohradecká radnice zvažuje, zda potřebuje vlastní televizní kanál.

Bez dotací od města se nyní musí obejít Jindřichohradecká televize, která tak pro letošní rok může dostat až o 400 tisíc korun méně.

Tím, že přišla o možnost vysílat v síti kabelové televize, nenaplňuje fakticky smlouvu s městem, a proto rada dotace pozastavila. Nic na tom nemění fakt, že televize vysílá zpravodajství z regionu jinde.

„Dostává nás to samozřejmě do těžké finanční situace, ale nepoloží nás to,“ vyjádřil se jednatel společnosti JHTV Miroslav Dobeš.

Jak již Deník informoval, JHTV přestala vysílat v síti UPC v červnu poté, co jí vypověděl smlouvu provozovatel, tedy společnost SAT plus. Ta ale zhruba ve stejnou dobu uzavřela smlouvu s pelhřimovskou společností pHmedia, která se rovněž zaměřila na zpravodajství z Jindřichohradecka. Miroslav Dobeš se proto netají názorem, že se jednalo o ne zrovna čistý konkurenční boj.

„Projekt jihočeských zpráv jsme připravovali již před dvěma roky. Výpověď pro JHTV byla jen nešťastnou souhrou okolností. Jednalo se o smluvní vztah, je to jejich věc a nebudu to komentovat ,“ řekl Deníku majitel společnosti pHmedia Pavel Hájek.

„Evidentně to byl záměr, protože proč by jinak hned věděl, že máme výpověď z kanálu a volal to vzápětí starostovi?“ nesouhlasí Dobeš.

Město nechce soudit

Pomyslného arbitra ale nechce oběma televizním společnostem dělat ani vedení města. „Je to neshoda dvou podnikatelských subjektů, a tedy jejich problém,“ vyjádřil se starosta Jindřichova Hradce Karel Matoušek. Město reagovalo na před časem vzniklou situaci žádostí o zřízení bezplatného městského kanálu a uvažuje o vypsání výběrového řízení na provozovatele. Podle vyjádření pro Deník by se do něj přihlásily obě zmíněné společnosti.

„Nejdřív se ale musíme rozhodnout, jestli městskou televizi vůbec chceme, protože jsou i jiné možnosti, jak město prezentovat na obrazovkách než prostřednictvím městského kanálu,“ uvedl po jednání radních místostarosta Alfred Němec.

„Město může vysílat na svém informačním kanálu za podmínky, že ale ten musí být zcela nekomerční, proto nelze počítat s penězi z reklamy. Provoz je 24 hodin, což představuje značné náklady. Navíc město nemůže být žadatelem o licenci, tu získá provozovatel, ale pak je těžko kontrolovatelný městem,“ vysvětlil úskalí Pavel Hájek s tím, že náklady by šly do milionů.

Miliony či statisíce?

Miroslav Dobeš ale tvrdí, že tím jenom straší radnici: „Miliony jsou nesmysl. V tuto chvíli bychom nechtěli víc než 800 tisíc ročně podle smlouvy. Studio je zaběhlé, techniku máme, tak by šlo jen o naši práci.“

Právě zmíněná osmisettisícová dotace je podle Dobeše hlavním jablkem sváru, o něž jde. „Od samého začátku je jednání pana Hájka účelové. Místo aby se staral o kanál, který mu spadl do klína, tak nás úmyslně pomlouvá a neříká pravdu. Ať nabídne kvalitu a nás ať nechá. Máme jen obavy, že pak odejde jako odjinud a naše sedmnáctiletá práce bude zničená,“ říká Dobeš.

„Nebudu to komentovat a nehodlám se dál účastnit mediálního ping pongu. K aktivitám pana Dobeše jsme se nikdy nevyjadřovali. Všechny naše televizní projekty fungují a mají za sebou mnohaletou historii, o které se mohou diváci přesvědčit ve vysílání,“ vyjádřil se Pavel Hájek.

Podle jeho slov pHmedia na kabelu vysílá častěji než předchůdci, a to devětkrát za den od 6.15 vždy ve dvouhodinových intervalech až do 22.15 hodin. „Zpravodajství můžeme podle potřeby ihned aktualizovat, jsme i na internetu,“ uvádí Hájek.

Zpravodajství JHTV mohou diváci vidět na Primě každé pondělí od 7 hodin v rámci magazínu R1 Vysočina a také na českobudějovické kabelové televizi Gimi v rámci denních smyček.