Případ Michálek by se už nikdy neměl opakovat. Když příště úředník narazí na korupční jednání a oznámí ho, bude ze zákona chráněn. Nikoliv vyhozen, jako právě bývalý předseda Státního fondu životního prostředí Libor Michálek. I tenhle bod je součástí protikorupční strategie, kterou včera schválila vláda. „Bylo to velmi věcné jednání, k dopracování zbylo jen pět bodů,“ uvedl premiér Petr Nečas (ODS). Tedy stejný muž, který podle předsedy VV a ministra vnitra Radka Johna chtěl připomínkami jeho dílo ještě v pondělí mrzačit. A stejný muž, jemuž radí exministr vnitra Ivan Langer, kterého John včera dopoledne obvinil z vynášení obsahu policejních spisů a ovlivňování policie. Z téhož ovšem v úterý obvinila ODS agenturu ABL, kterou ještě loni vlastnil Vít Bárta, současný ministr dopravy za Věci veřejné.

Kdo jsi bez viny, hoď kamenem

Máslo na hlavě mají přitom všichni. Nečas za bázlivý postoj k Drobilově kauze, John za své bývalé působení ve společnosti Ora Print, která vysávala Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) zakázkami za nekřesťanské peníze. Na to má ale John šalamounskou odpověď: „Kdyby byla lépe nastavena pravidla, nemohlo to tehdy VZP projít.“ Strategie pamatuje chce podobnému parazitování soukromých firem na státu zabránit. Obsahuje totiž 58 bodů, z nichž se značná část týká veřejných zakázek. Novela příslušného zákona má jít do připomínkového řízení nejpozději 31. března. Mimochodem když Národní ekonomická rada vlády loni představila svých patnáct protikorupčních bodů, Nečas připomněl, že v roce 2009 stát vypsal tendry za 630 miliard korun. „Pouhá úspora o dvě procenta by znamenala 13 miliard korun, což je srovnatelné se škrty v sociálních výdajích na rok 2011,“ řekl tehdy Nečas.

NERV v akci

Právě návrhy NERVu původně vláda nebrala moc vážně, teď má ale tříčlenná skupina ve složení Radek John, Jiří Pospíšil a Miroslav Kalousek zajistit, aby jeho připomínky byly do protikorupční koncepce dopracovány. Jde například o snížení limitů pro vypsání veřejné zakázky na jeden milion korun nebo využití datových schránek pro sledování tendrů od A až do Z. Minimální počet soutěžících u zakázek nad 100 milionů korun by měl být stanoven na pět.
Již nyní přijaté body strategie obsahují převratné novinky, například zavedení testů spolehlivosti ve státní správě, nová pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu prověřovat majetek krajů a obcí, záruka přístupu opozice do radničních periodik nebo transparentní hlasování členů zastupitelstev o zakázkách, dotacích a grantech.


Johnova protikorupční strategie

Co bylo například schváleno
- veřejné zakázky budou přístupné jen firmám s průhlednou majetkovou strukturou
- skončí zakázky na míru, zadavatel bude muset doložit, že podmínky zakázky splní aspoň pět firem
- zveřejnění všech smluv a postupů týkajících se tendru od jeho vyhlášení až po uzavření včetně vicenákladů
- členové výběrových komisí se budou vybírat losem
- všechny veřejné zakázky budou povinně procházet oponenturou
- žadatelé o dotace budou muset odhalit, kdo firmu ovládá a k čemu se veřejné peníze přesně využijí
- zavede se trestní odpovědnost firem
- masově se budou využívat elektronické aukce
- úspěšní uchazeči o dopravní stavby budou vybíráni podle jediného kritéria, a tím bude cena
- prodeje veřejného a státního majetku budou dopředu oznamovány
- možnost nasazení odposlechů i v kauzách s trestní sazbou do osmi let, tedy i těch korupčních
- speciální útvar policie bude moci nahlížet do daňových přiznání
- nasazení agenta kontrolora ve státní správě, kde bude testovat úředníky
- centrální registr majetkových přiznání politiků na všech úrovních
- paragrafované znění zákona o Generální inspekci ozbrojených sborů do 30.6. 2011


Body k dopracování
- korunní svědek a jeho plné osvobození v případě rozkrytí závažné trestné činnosti
- dodatečné zdanění firem a osob, které nebudou schopny prokázat původ majetku
- centrální registr bankovních účtů všech občanů
- zapracování připomínek NERV a Americké obchodní komory do novely zákona o veřejných zakázkách
- možnost podat žalobu na již uzavřenou smlouvu mezi krajem, městem, obcí a soukromým subjektem třetí osobou

Hlavní aktéři vládního souboje o protikorupční koncepci

Radek John, ministr vnitra a předseda VV
- Nařkl premiéra Nečase, že dodatečnými připomínkami chce zmrzačit jeho protikorupční strategii
- Obvinil ODS, že prostřednictvím exministra vnitra Ivana Langera nahlíží do policejních spisů a může ovlivňovat práci policie
- Vypsal výběrové řízení na policejního prezidenta, rozhodující slovo bude mít desetičlenná komise, v níž jsou dva členové ČSSD, po jednom z ODS a TOP 09

Petr Nečas, předseda vlády a ODS
- Odmítl Johnova obvinění, podle něj jeho materiál není ještě dopilovaný, i když v 95 procentech bodů panuje shoda
- Není nadšený z Johnova postupu při výběru nového policejního prezidenta
- Na kritiku ekonoma Pavla Kohouta z poradního orgánu vlády NERV reagoval ujištěním, že jde o nedorozumění. Naopak Johnovi vyčetl, že podněty NERV do své strategie nezapracoval

Alexandr Vondra, ministr obrany a místopředseda ODS
- ODS se podle něj obává přílišného vlivu agentury ABL, jejímž bývalým vlastníkem je ministr dopravy za VV Vít Bárta, na chod policie. Požaduje proto urychlené přijetí zákona o Generální inspekci ozbrojených sborů.

Vít Bárta, ministr dopravy, neformální vůdce VV
- Vyjádřil přesvědčení, že protikorupční strategii vláda přijme.
- Je faktickým vítězem posledních týdnů, kauzu Drobil zužitkoval do detailu, dosáhl odchodu policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Horkým favoritem na tento post je Bártův kůň Viktor Čech, současný Johnův náměstek.
- Nabídl zaměstnání exšéfovi Státního fondu životního prostředí Liboru Michálkovi, čímž dal jasně najevo, kdo je v očích VV hrdinou a kdo padouchem.
- Posledním jeho trumfem je zlanaření Pavla Kohouta ke spolupráci s VV. Kohout se otočil k ODS zády. Podle něj se Nečas za odvolání Drobilovi málem omlouval, což vnímá jako skandální. „Přitom měl letět bez jakýchkoliv řečí a cavyků,“ míní Kohout.

ČTĚTE TAKÉ: Nečas požaduje změny v protikorupčním balíčku