Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proti pochodu extrémistů radnice ani policie nezsáhla

Hradec Králové - Vztyčené ukazováky, nadávky a vlajkový průvod. Tak vypadalo sobotní odpoledne v Hradci Králové. Do města se totiž sjely stovky příznivců extrémní pravice.

16.8.2008 18
SDÍLEJ:

V Hradci Králové se na nepovolené akci sešlo na třista extrémistů.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Bez povolení radnice se v sobotu v centru na Ulrichově náměstí konalo shromáždění příznivců Dělnické strany. Ačkoliv magistrát v pátek informoval, že je ho připraven rozpustit, policie proti průvodu nezakročila.

„Jde o pokojné shromáždění, dosud nebyl narušen verejný pořádek, je proto lepší nezasahovat,“ uvedl náměstek primátora Martin Soukup, který situaci na náměstí přihlížel.Podle odhadů policie do Hradce dorazilo kolem tří set padesáti radikálů. Po jejich příjezdu na vlakové nádraží na ně dohlížel „antikonfliktní tým“ a padesátka policistů, dalších sto jich bylo připraveno v záloze.Původně se setkání příznivců Dělnické strany mělo konat v letním kině Širák,. Na programu bylo několik koncertů a řečnická vystoupení.

Magistrát jim ale smlouvu o pronájmu kina vypověděl. Předseda strany Tomáš Vandas proto už v pátek upozornil, že do Hradce Králové stejně přijede.„Půjdu se projít centrem města. Možná mě doprovodí i pár přátel,“ uvedl Vandas, který se při své řeči k příznivcům ostře pustil právě do náměstka Soukupa.

Po něm vystoupili i zástupci německé strany NPD, strany, která si podle odborníka na extrémismus Ondřeje Cakla dělá nároky na území Sudet. Největší potlesk a nadšení ze strany extrémistů sklidila rétorika Pera Lennarta Aae, který vybízel k vytvoření jedné německo–české říše.Kolem sedmnácté hodiny sami organizátoři vyzvali přítomné, aby se pokojně vrátili na nádraží a rozjeli se domů. Za nepovolené shromáždění hrozí ve správním řízení organizátorovi akce Vandasovi pokuta pět tisíc korun. Dělnická strana na oplátku pohrozila, že zrušení pronájmu kina bude mít pro magistrát finanční následky.⋌

„Málem mě zmlátili! A nikdo by mi nepomohl“
Několik ran a pár plivanců si odnesl ze šarvátky s několika pravicovými radikály protiextrémistický aktivista Ondřej Cakl. V sobotu odpoledne se jich Hradcem procházelo přes tři sta.
„Kdyby kolem nešel štáb televize, nevím, jak by to dopadlo. Pronásledovali mě po nádraží, jeden mě uhodil pěstí. O pomoc jsem marně prosil jednoho člena antikonfliktního týmu,“ uvedl Cakl.
Vztyčeným prostředníkům a nadávkám čelil na srazu sympatizantů Dělnické strany na hradeckém vlakovém nádraží i publicista Jiří X. Doležal. A s úsměvem.
„Dělnická strana v současnosti zaštiťuje neonacistické aktivity a prorůstá neonacisty z Národního odporu. Myslím, že po dnešku je už dostatek důkazů k tomu, aby byla v České republice zrušena,“ řekl Doležal.
Ačkoliv město Dělnické straně vypovědělo pronájem kina Širák, kde se její setkání mělo konat, proti průvodu a nepovolenému shromáždění na Ulrichově náměstí nezasáhlo. Horký brambor odpovědnosti místo toho přehazovalo na policisty, kteří nad radikály dohlíželi.
„Překládáme jejich písně i projevy, děláme rozbory, podáváme oznámení. Policisté nedělají skoro nic. Jen přihlížet nestačí,“ vysvětlil Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost.

Sobota 16. srpna 2008 - Jak probíhala celá akce

17.02 - Asi v 16.45 akce skončila, účastníci se rozešli. Několik jich čekalo na odvedeného skinheada. Podle zástupce města nebyl nijak překročen zákon. Přesto nebylo v době konání jasné, kdo by dal k případnému potřebnému zásahu pokyn. "Čekali jsme na pokyn města," řekl veřejně jeden z policistů. "Policie má všechny prostředky a pravomoci sama zasáhnout," připomínal v projevech k davu náměstek primátora Martin Soukup.

16.22 -
Třebaže účastníci demonstrace vyzývají k vytvoření německo-české říše, zákon tím nijak neporušují. "Třebaže shromáždění nebylo povoleno, nelze je zakázat, protože účastníci neporušují zákon," řekl náměstek primítora Hradce Králové Martin Soukup. Podaří-li se organizátorům udržet shromáždění v mezích zákona, dostanou pořadatelé pouze pokutu ve správním řízení.

V rohu Ulrichova náměstí se objevili policejní těžkooděnci. Zástupce médií opakovaně vyzývají zástupce královéhradeckého magistrátu, aby vyzval policii k zásahu. V projevech se totiž opakovaně ozývají výzvy k vytvoření něměcko-českého státu, projevy účastníků již neskrývají inspiraci nacistickými německými vzory, a to slovníkem, frázemi, dikcí i obsahem sdělení. Zástupci města nijak nereagují.

Jeden z novinářů byl napaden neměckým demonstrantem. Vytvořila se zvláštní situace, kdy novináři dokumentují na video demonstranty a naopak, a to vše snímá policie.

Na otázku Deníku, proč Tomáš Vandas ve svém projevu odsoudil pouze jeho, náměstek primátora Martin Soukup odpověděl: "Jako jediný jsem v posledních dnech vystupoval jménem města v médiích. Extremisté měli dostatek času cokoliv na mne vytáhnout a pak proti mě použít. Zabývat se některými okolnostmi 18 let po revoluci se mi ovšem zdá být už zbytečné."

16.15 -
Vystoupení člena NPD silně připomínalo dikcí a rétorikou Adolfa Hitlera. Jeho imitace byla tak zjevná, že se samotní posluchači projevu proti ní bouřili. "Svoboda je národní, ale musí být vybojována mezinárodně. Když budeme úspěšní my v Německu, pomůžeme vám. Když budete úspěšní zde, pomůžete zase nám," zaznělo mimo jiné v jeho projevu.

15.55 -
Tomáš Vandas v projevu zopakoval, že hradecký magistrát postupoval pořadatelům setkání nezákonně. Seznámil s volebním programen Dělnické strany, který bude mimo jiné preferovat posílení sociálního systému státu, lepší pracovní příležitosti pro starší lidi, znovuzavedení trestu smrti.
Vystoupili zástupci Slovenské pospolitosti a členka německého sdružení NPD. Její projev byl tumočen do češtiny a v závěru začal dav skandovat "Odpor, odpor, odpor."

Daven se prodírají pořadatelé průvodu, kteří si fotí tváře novinářů.

Někteří extremisté mají části těla přelepeny kobercovou páskou. Dá se předpokládat, že náplastí zakrývají "závadné" tetování. I takového opatření je v souladu s pokyny, které Dělnická strana dávala účastníkům shromáždění prostřednictvím webových stránek: "Nedejte systému možnost k perzekuci a šikaně."

Shromáždění se koná na Ulrichově náměstí v Hradci Králové, tedy přímo před budovou Správy východočeské policie. Některá okna jsou otevřena a policisté z nich natáčejí dění na náměstí.

15.40 - Na Ulrichově náměstí začaly projevy demonstrantů. Předseda DS Vandas se velmi ostře a jmenovitě "opřel" do náměstka primátora Hradce Králové Martina Soukupa. Připomínal všem přítomným rodinný původ náměstka a okolnosti, za jakých byl do své nynější funkce ne zvolen, ale dosazen. Vandas ve svém projevu také ujišťoval, že podobné praktiky nebudou dále trpět a že to bude Dělnická strana, kdo bude určovat další osud republiky.

Před zahájemín demonstrace došlo k potyčce: Dva z pořadatelů hrubě napadli člověka, který se snažil fotografovat účastníky průvodu. Do incidentu se vložila pořádková hlídka Policie ČR.

15.12 -
Do Hradce přijelo nejtvrdší jádro Národního odporu z Prahy. "Chlapi, seřeďte se do čtyřstupů," vyvolávají megafonem organizátoři. Na hradecké nádraží se řadí průvod, který se dává do pohybu. "Hlavně žádné ožraly," varují pořadatelé. I podle dalších zachycených útržků rozhovorů nechtějí pochodující zavdat zákonný důvod k zásahu policie. Průvod odchází směrem ke Koruně. Na place provizorní točny trolejbusů - bývalého autobusového nádraží - jsou napytlovány dlažební kostky. Stavební firma provádějící zde práce zřejmě vůbec netušila, že by se tudy mohli pohybovat demonstranti.

V čele průvodu jde předseda strany, nesou se prapory. "To každou soukromou procházku provázejí policisté a média?" snaží se někteří účastníci komentovat situaci. Průvod je dlouhý několik set metrů. Zatímco jeho čelo již minulo bistro U pavouka, z nádražní haly ještě stále vycházejí další demnstranti.

14.43 -
Policisté mají avízo, že se do Hradce Králové blíží dva autobusy demonstrantů - jeden ze slovenského Trenčína, druhý z Německa. Jestli se zpráva ukáže být pravdivou, nabyde hradecké shromáždění mezinárodního rozměru.

14.13 -
Podle policie jede další skupina radikálů do Hradce Králové autobusem. U Nového Města měli poruchu, sehnali však jiný vůz a pokračují v cestě. To potvrzuje Caklovu doměnku, že nejtvrdší jádro z Prahy a z Vysočiny se zřejmě do Hradce dopravuje i jinak než vlakem.

Na nádraží panuje zmatek. Skupinami extremistů a policie se prodírají cestující, mnohdy i s malými dětmi. Václav Svoboda, tiskový mluvčí magistrátu, který akci sleduje, vyslovil podiv nad nezodpovědností rodičů, kteří cestují s dětmi i přesto, že se o akci s dostatečným předstihem mluvilo ve všech médiích. Dále připomněl, že prostor nádraží je tzv. veřejný, a tudíž mohou v případě potřeby zaháhnout České dráhy.

Členové Dělnické strany rozdávají na nádraží svůj propagační materiál, zejména noviny Dělnické listy.

Václav Svoboda rovněž upřesnil cíl případné "procházky" městem - nebude to Velké, ale Masarykovo náměstí v Hradci Králové. Tam by měla podle představ magistrátu vystoupit pracovnice správního odboru MM a shromážděným oficiálně oznámit, že je jejich akce nezákonná.

13.49 - Ondřej Cakl, protiextrémistický aktivista: "Zatím tady chybí lidé z Vysočiny a z Prahy. je dost možné, že se k průvodu přidají cestou po několika stech metrech."

13.38 -
Členka antikonfliktího týmu přítomné informovala, že jejich akce není povolena. Tomáš Vandas za přítomné opakoval, že se chtějí pouze projít městě. A třebaže ho neznají, budou se snažit dostat co nejkratší cestou na Velké náměstí.

13.30 -
Dochází k prvním potyčkám. Člen ochranného sboru, který má sloužit k zajištění bezpečí čelných představitelů Dělnické strany, hrubým způsobem znemožnil jednomu z novinářů pořídit audiozáznam.


13.23 -
Do Hradce Králové přijel předseda Dělnické strany Tomáš Vandas. Médiím sdělil, že se půjde se svými přáteli nejprve přesvědčit, zda je pro ně letní kino Šerák opravdu uzavřeno. Bude-li to tak, projde se městem. Nepopírá, že je více než pravděpodobné, že se spolu s ním na procházku vydají rovněž dvě až tři stovky jeho přátel.

13.06 -
Atmosféra na nádraží začíná houstnout. Dochází k prvním výpadům - extrémisté se slovně a výmluvnými gesty ohrazují proti polici.

Podobný atak zažil i Jiří X. Doležal. Médiím řekl: "Domnívám se, že se extremisté rozhodli do Hradce Králové přijet proto, že zde delší dobu žádná podobná akce nebyla. Myslím, že po dnešku by již mělo být nashromážděno dostatečné množství důvodů k tomu, aby byla Dělnická strana v republice zakázána.

Na nádraží jsou psovodi hradecké mětské policie se psy, a také strážníci ve speciálních pláštěnkách.

13.00 -
Nádražní hala je rozdělena na dva "tábory" - na jedné straně policisté, na druhé straně extrémisté, kterých přibývá. Mezi nimi se pohybují cestující.

Tiskový mluvčí magistrátu Václav Svoboda na nádraží řekl pro média, že město pokládá akci za oficiálně zrušenou. Jestliže se přívrženci extrémismu přesto začnou městem pohybovat, udělají úředníci vše proto, aby jim ukázali, že Hradec není místo pro podobná setkání.

12.53 -
Od jedenácté hodiny krouží nad vlakovým nádražím policejní vrtulník.

Do Hradce Králové se přijel podívat i zpravodaj časopisu Reflex Jiří X. Doležal. V závěru jízdy měl u hradecké Koruny malou autonehodu, naboural do lampy veřejného osvětlení.

12.40 - Místopředseda Dělnické strany Petr Kotáb (na nádraží se pohybuje s praporem Dělnické strany) poskytl médiím rozhovor. "Nejde o veřejné shromáždění. Prostě jsme se jenom přijeli podívat do Hradce. Když nám magistrát zakázal koncert v letním kině, udělali jsme si jen takový výlet," řekl Petr Kotáb mimo jiné.

Předseda a tiskový mluvší Dělnické strany Tomáš Vandas nevyloučil, že se odpoledne extrémisté vydají průvodem na Velké náměstí.

Na nádraží jsou desítky policistů, extrémisté již ale začínají být v několikanásobné převaze.

12.30 -
S příjezden několika vlaků došlo ke změně: Účastníků srazu přibylo, do Hradce přijel i místopředseda Dělnické strany Kotáb. Popřel, že by se jednalo o neonacistický sraz, ale jen o setkání lidí, kteří mají myšlení a postoje odlišné od hlavních politických proudů. Potvrdil, že se do Hradce v sobotu sjedou lidé z celé republiky, ale až po 13. hodině.

Příznivci hnutí rozpoznatelní již podle stylu oblečení tvoří v hale měnící se hloučky nebo se sdružují v nádražních bistrech.

12.12
– Situace se změnila pouze v tom, že na hradeckém nádraží je více policistů a novinářů, než příznivců extremistického hnutí. Někteří z nádraží dokonce odešli. Z dobře informovaného policejního zdroje se zpravodajové Deníku dozvěděli, že množství přívrženců odjelo na obdobnou akci do Německa.

11.14 - Na vlakové nádraží přijela šestičlenná hlídka Policie ČR. V hale i na nástupištích je klid, očividných příznivců hnutí je kolem desítky. Žádné výtržnosti nepáchají, pouze sledují tabuli s příjezdy vlaků.

10.52
- Na hradeckém vlakovém nádraží je zatím klid. Pohybuje se po něm pouze jedna čtyřčlenná skupinka mladých lidí, z nichž jedna dívka má na sobě tričko Thor Steier, značky oblíbené pravicovými extrémisty. Dlažební kostky z Riegerova náměstí stavební firma neodklidila.

EVA ROTHOVÁ, ZUZANA PLOCKOVÁ

Autor: Eva Rothová

16.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
11

Alkohol nezletilým prodali v 16 brněnských obchodech, zjistili inspektoři

Podporujete, aby homosexuální páry mohly adoptovat děti?
1 33

Jak to vidí Petr Koděra: Konečně se do sebe opřeli

Rozhovor s Novotnou? Zdvořilost, šarm a jasné názory

Jemná, zdvořilá a distingovaná dáma. Tak působila Jana Novotná letos na jaře, když poskytla rozhovor několika médiím včetně Deníku. Novináře přivítala svým typickým úsměvem a v elegantním krátkém sestřihu.

Slovenský talent Jozef Karika láká do temných hvozdů

Po Strachu přichází Trhlina. Nakladatelství Argo pokračuje ve vydávání knih mimořádného slovenského talentu Jozefa Kariky a po loňském hororu Strach servíruje další šílenstvím prodchnuté dobrodružství ze slovenských hor. Na Strach navíc kniha přímo navazuje. Nikoli však tak, jak by si mohl čtenář myslet.  

Blázni, nebo hrdinové? Názory mladých Japonců na piloty kamikaze se různí

Za druhé světové války tisíce japonských dobrovolníků narukovaly k pilotům kamikaze. Ti se pak s letadly plnými výbušnin vrhali střemhlav na spojenecké lodě. Současná anketa britské stanice BBC ukazuje, že díky vlivu nacionalistů se sebevražední letci v očích nové generace opět stávají hrdiny.

Opravdu nejde o vtip: londýnské autobusy by mohly jezdit na kávu

Americká stanice CNN přišla se zdánlivě úsměvnou zprávou. Známé dvoupatrové autobusy v Londýně možná už brzy budou jezdit na nové biopalivo, jehož základní složkou je kávový olej.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT