Chcete si přečíst více informací? Klikněte na jednotlivé titulky!

Dopravnímu podniku hrozí desetimilionová pokuta

Drážní inspekce oznámila, že příští týden zahájí správní řízení s Dopravním podnikem Ostrava. Hrozí mu až desetimilionová pokuta. Inspekce totiž prošetřila dva případy z loňského dubna a července, kdy jedna z tramvají vždy vyjela předčasně z výhybny a nepočkala na křížení. Ke srážce v těchto případech nedošlo. Ani ne rok poté, 11. dubna, ale na této trase došlo k čelní srážce tramvají, kterou nepřežili tři lidé, čtyři desítky byly zraněny.

Řidič obviněn z obecného ohrožení

Mladý řidič „tramvaje smrti“ převzal od policie obvinění. Hrozí mu až deset let vězení. Vedení města ale nechápe, proč dopravní podnik nezabránil možné tragédii mnohem dříve.


Lidi na lince číslo 5 vozí opět tramvaj

V pondělí pár minut před čtvrtou hodinou odpoledne vyjela znovu ze smyčky Vřesinská tramvaj na jednokolejnou trať. Provoz tam byl obnoven desátý den po tragické nehodě, kterou nepřežili tři lidé.

Policisté vyslechli řidiče tramvaje

Čtyřiadvacetiletého řidiče, který je pravděpodobným viníkem čelní srážky tramvají u porubského koupaliště, vyslechli policisté. „Muž připustil porušení stávajících předpisů v souvislosti s výkonem povolání. Zároveň vyjádřil upřímnou lítost nad následky srážky,“ sdělila Soňa Štětínská, mluvčí severomoravské policie.

Tramvaje linky číslo pět proti sobě nejely poprvé

Tramvaje, které se srazily u porubského koupaliště, byly po technické stránce v pořádku. Objevují se však další svědectví, že okamžiků, kdy se tramvaje ocitly proti sobě, bylo více. Pochybení přiznává i dopravní podnik.

Potvrzeno: Tramvaje neměly technické problémy

Tramvaje byly po technické stránce v pořádku. To je výsledek středeční důkladné technické prohlídky vraků vozů, které se v pátek srazily u porubského koupaliště. Prohlídka tak vyloučila, že by příčinou srážky mohla být technická závada.

Dopravní podnik chce poškozené cestující odškodnit

Dopravní podnik Ostrava odškodní všechny cestující a příbuzné obětí z tramvají, které se v pátek čelně srazily u porubského koupaliště. Nicméně někteří zranění cestující se zlobí, že museli platit poplatky za ošetření, i když viníkem jejich problémů je dopravní podnik.

Lidé se bojí jezdit náhradním autobusem

Až do pondělí bude tramvajovou linku číslo pět z Vřesiny do Kyjovic a zpět suplovat náhradní autobusový spoj. Lidé žijící v této lokalitě se v něm však bezpečněji než v „tramvaji smrti“ necítí. Jak ale DENÍK zjistil, na vině je především špatný technický stav vozovky, než řidiči autobusů.


Celou tu tragédii jsem si uvědomil až doma, říká hasič

Nehod je spousta, ale až tak velkého jsem ještě nikdy nic nezažil. Touto stručnou a jasnou větou zhodnotil páteční tragédii na kolejích Martin Šimeček, jeden z ostravských hasičů, který pomáhal vyprošťovat raněné z tramvají, jež se minulý pátek srazily ve Vřesině u Ostravy.

Tramvaje se na linku vrátí. Ale zabezpečnější

Pravděpodobně v pondělí 21. dubna bude obnoven provoz na tramvajové trati linky číslo 5, kde došlo v pátek k tragické nehodě, při které zahynuli tři lidé. Trať by měla být bezpečnější než před nehodou. Dopravní podnik Ostrava tam zprovozní světelné návěstidlo, které bude upozorňovat na místo, kde se vyhýbají tramvaje. Navíc budou muset řidiči před každým vjezdem na jednokolejný úsek žádat o povolení dispečera.

Uvolnila místo těhotné ženě. A zachránila si život

Na sedadle, které se při tragické havárii tramvají číslo 5 v Ostravě-Vřesině ukázalo jako jedno z nejnebezpeč­nějších, se nejprve usadila Ivana Gielerová. Když ještě před odjezdem tramvaje nabídla své místo těhotné ženě, ani v tom nejhrůznějším snu ji nemohlo napadnout, že si možná zachránila život.

Systém jednokolejky je nebezpečný a zastaralý

Systém, který funguje na jednokolejné trati ve Vřesině, je ale značně zastaralý. Všude jinde v republice jsou jednokolejné tratě zabezpečeny modernějšími zařízeními.

Rekonstrukce se snažila prokázat vinu

Policisté, odborníci z drážní inspekce a dopravního podniku se v pondělí sešli na místě srážky dvou tramvají. Při rekonstrukci se snažili přesně zmapovat okamžiky před nehodou, kterou nepřežili tři lidé.

Fotogalerii z rekonstrukce si prohlédněte ZDE!

#flash|https://g.denik.cz/1/84/tramvajnehoha.swf|540|380|tramvajnehoha#

Komentář: Smrtící tramvaj

Desítky let si tramvaje na jednokolejce z Poruby do Kyjovic dávaly přednost, neboť dá rozum, že to jinak nejde. Pak si jeden řidič nejspíše spletl dva řádky v rozpisu jízd a výsledkem je spousta zraněných cestujících a několik mrtvých.

Komentář Ivana Hoffmana k nehodě tramvají si poslechněte ZDE!

Chtěl jsem vyskočit ven, vzpomíná řidič

„Byl to okamžik, začal jsem brzdit, a když jsem pochopil, že se srazíme, chtěl jsem vyskočit ven z kabiny. Byl to pud sebezáchovy,“ říká řidič, který byl účastníkem páteční nehody dvou tramvají v Ostravě.

Na rozhovor s řidičem tramvaje se podívejte ZDE!

Jednokolejka se změní. Museli ale zemřít lidé

Jednokolejná trať bez signalizace na okraji Ostravy nijak nezajištěná proti lidskému pochybení. To je místo, kde do sebe v pátek čelně narazily dvě tramvaje. Starosta města i Drážní inspekce nyní hovoří o změnách, k nimž na trati musí dojít.

Kolotoč vyšetřování se rozjíždí

Novojičínská policie oznámila, že už zahájila úkony trestního řízení proti jednomu z řidičů tramvají. Čtyřiadvacetiletého muže, který je v nemocnici se zraněnou páteří a ve špatném psychickém stavu, podezírá z trestného činu obecného ohrožení. Hrozí mu až desetileté vězení.

Řidič tramvaje chce spáchat sebevraždu

Definitivně vinu řidiče, který je hospitalizovaný v Městské nemocnici Ostrava-Fifejdy s poraněnou páteří a ve velmi špatném psychickém stavu, prokáže až další šetření, a to technická prohlídka tramvají, rozbor dokumentace či telefonních hovorů. Řidiči za trestný čin obecného ohrožení hrozí až desetileté vězení. Čytřiadvacetiletý řidič tramvaje zpytuje svědomí a uvažuje o sebevraždě. Z tohoto důvodu ho navštěvují duchovní a psychologové.

Ostravská nehoda nebyla největší

Neděle 13. července 1947. Stovky Ústečanů se vrací z výletů v rekreační zóně u Telnice. Nastupují do tramvaje a míří do Ústí. Netuší, že tramvaji selžou brzdy, třicet z nich se domů už nevrátí. Tragedie se do černé kroniky městské dopravy zapsala jako nejhorší od vyjetí první Křižíkovy tramvaje. Ostravská nehoda nebyla nejhorší.

Další zranění jsou propuštěni domů

Čtrnáctiletá dívka a jedenačtyřicetiletý muž, kteří byli po páteční srážce tramvají v Ostravě-Porubě hospitalizováni ve Vítkovické nemocnici, byli v sobotu večer propuštěni do domácího léčení. Počet pacientů v Městské nemocnici Ostrava-Fifejdy i Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě-Porubě zůstává stejný. Stav některých se lepší.

Po tragédii na kolejích se narodila Nikolka

Hromadu špatných zpráv točících se kolem páteční tragické srážky dvou tramvají ve Vřesině u Ostravy, při níž zahynuli tři lidé, nakonec doplnil i jeden velmi šťastný okamžik. Těhotná žena, jejíž hrudník propíchla při nehodě tyč držadla, přivedla na svět po urgentním transportu vrtulníkem do ostravské městské nemocnice zdravou holčičku. Ta dostala jméno Nikolka.

Ostrava se vzpamatovává z tragédie

Ostrava se probouzí ze zlého snu. Tři mrtví lidé a 38 vážně zraněných je výsledek včerejší srážky dvou tramvají na jednokolejné trati v Ostravě Porubě. Pomalu se začíná rozuzlovat, jak k páteční nehodě došlo. Podle drážního inspektora Zdeňka Neusara vjela na trať jedna z tramvají bez souhlasu dispečera.

Tragická srážka tramvají: zemřeli tři lidé

Tragická nehoda se stala v pátek večer ve Vřesině nedaleko tamního koupaliště. Srazily se zde čelně dvě tramvaje. Následky nehody jsou otřesné.

Tři mrtví a až 36 zraněných, z toho patnáct těžce. To je podle posledních informací mluvčího hasičů Petra Kůdely bilance včerejší tragické nehody dvou tramvají v Ostravě. 79letý muž a čtyřleté dítě zemřeli na místě, žena podlehla svým zraněním v nemocnici.

Dva vozy linky 5 jely proti sobě na jednokolejné trati na okraji. „Jeden z řidičů nerespektoval zákaz vjezdu na jednokolejnou trať. Soupravy se čelně srazily v plné rychlosti,“ řekl Deníku mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar.

Fotogalerii z tragické srážky tramvají si prohlédněte ZDE!

Video z odklízení nehody si prohlédněte ZDE!