Všechny pohárky vystavuje v rodinném sklípku. „Mám štěstí, že je tam vlhké ovzduší, takže se na skleničky ani nepráší,“ uvádí.

Sběratelskou vášeň odstartoval obyčejný úklid zmiňovaného vinného sklepa. „Našel jsem tam tenkrát asi dvacet štamprlí různých tvarů, a tak mě napadlo je sbírat. Navíc jsem ani nevěděl o někom, kdo by se podobnému koníčku věnoval,“ vzpomíná na počátky své vášně Hanák.

Sbírka se začala rozrůstat bleskovou rychlostí. „Začal jsem totiž objíždět různé bazary, burzy, starožitnictví, vozil jsem si skleničky z dovolených a nosili mi je i moji známí. Navíc cena za jednu štamprli se pohybovala do dvaceti korun, takže to šlo opravdu rychle,“ doplňuje Hanák. Dodává, že s výběrem kousků mu pomáhá jeho dcera.

V jeho sběratelské vášni dostává podporu ze všech stran. „To, že sbírám štamprlata, je pro rodinu a známé výhodné mají totiž vyřešené dárky pro mě na Vánoce a narozeniny. Vědí, že nový přírůstek do mé sbírky mi udělá největší radost,“ směje se strážnický sběratel.

Častý návštěvník jeho výstavy je například Iveta Petrová ze Strážnice. „Vždycky přijdu zkontrolovat, který kousek je nový,“ říká žena s tím, že Hanákovi věnovala štamprli s vyobrazenými trnkami.

AŽ Z JAPONSKA

Nadšenec dal dohromady sbírku z devětatřiceti států. Převážně jde o evropské země, třeba Irsko nebo Řecko. Mezi nejvzdálenější destinace patří Japonsko, Kanada a Spojené státy americké.

Nejoblíbenější kousek Hanák nemá. „Mám je rád všechny stejně, protože každá štamprlka, která obohatí mou sbírku, mě zahřeje u srdíčka,“ ujišťuje muž.

Mezi nejčastější dotazy návštěvníků podle něj patří otázka, jestli se ze všech štamprlí napil. „Nenapil, to už bych tu asi nebyl,“ směje se sběratel.

Jeho sbírka je zapsaná jako největší svého druhu v zemi v České knize rekordů. „Chodí se na ni podívat spíš starší lidé, kteří zavzpomínají na dřívější časy. Dnes všechno vytlačuje plast, a tak se snažím zachovat krásu skla v podobě starých sklenic, které mají různé tvary, velikosti a zbarvení,“ doplňuje Hanák.

V roce 2009 Hanák své kousky vystavoval ve strážnickém muzeu. „O expozici byl opravdu velký zájem, protože byla netradiční,“ uvádí předseda strážnického muzea Ivo Vratislavský. V současné době žádnou výstavu Hanák nechystá. Přesun štamprlat je podle něj totiž velmi náročný.