Záležitostí se minulý týden zabýval zahraniční výbor Sněmovny, který se usnesl, že kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář zamlčuje některé důležité informace o dopisu.

"Myslím, že ta věc by se měla dostat na plénum Sněmovny. Měli bychom to plenárně projednat a ještě jednou požádat Hrad, Kancelář prezidenta republiky, aby se jasně vyjádřili a ukončili mlčení, které jen budí pochybnosti o tom, jakou roli v kauze dopisu Kancelář prezidenta republiky hrála," řekl Rakušan.

Vratislav Mynář a Miloš Zeman
Poslanci kritizovali Hrad. Nelíbí se jim postoj Mynáře k čínskému dopisu

Připomněl, že se dopisem opakovaně zabýval zahraniční výbor Sněmovny a minulý týden přijal usnesení, v němž kritizoval Mynáře. Kancléř byl na jednání výboru pozván, ale účast písemně odmítl.

Čínské velvyslanectví podle dřívějších informací serveru Aktuálně.cz předalo v lednu Hradu dopis, kde hrozilo trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, pokud se uskuteční jeho plánovaná návštěva Tchaj-wanu. Podle informací Deníku N požádal o vypracování dopisu čínské velvyslanectví Mynář s cílem zjistit, jak bude Čína reagovat. V polovině března odmítli čeští nejvyšší ústavní činitelé ve společném prohlášení nátlak Číny a odsoudili vyhrožování odvetnými opatřeními. Mynář informaci Deníku N popřel, Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1 svého kancléře podpořil, aniž sdělil něco dalšího.

Kancléř Vratislav Mynář
Výhružný dopis jsem si od čínské ambasády neobjednal, tvrdí Mynář