"Jsem rád, že hnutí STAN situaci rychle vyřešilo," sdělil ČTK k rozhodnutí koaličních Starostů premiér a předseda ODS Petr Fiala. Vicepremiér a šéf lidovců Marian Jurečka ocenil rozhodnutí "vrátit finanční dary, u nichž jsou pochybnosti", na sociálních sítích. Předseda Pirátů Ivan Bartoš označil krok STAN za nevyhnutelný. "Dary od problematických zdrojů se musí vrátit. Jen tak lze dělat opravdu otevřenou a čistou politiku, krok STAN je tedy nevyhnutelný. Podpoříme úpravu zákona o financování politických stran. Koneckonců úpravu k větší transparentnosti razíme dlouhodobě," uvedl Bartoš na twitteru.

Média v posledních týdnech upozorňovala na to, že hnutí dostalo peníze od firem ovládaných společnostmi z Kypru. Další údajně pocházely od firmy s trestně stíhaným spolumajitelem. Rakušan dnes řekl, že financování STAN není v rozporu se zákonem, což lze dokázat. "Byli jsme přesvědčeni, že zákonnost postupu je dostatečným kritériem, ukázalo se, že to v tomto případě nestačí," uvedl. STAN podle něj zohlední postoj veřejnosti, aby nepoškozoval pověst vlády. "Žádné peníze nestojí za to, abychom riskovali důvěru lidí," dodal.

STAN neví o tom, že by ho prověřovala policie, dary přijímá v souladu s předpisy, uvedl Rakušan. "Přes to všechno si uvědomujeme zátěž, kterou neseme. Že s nástupem vlády se spojuje naděje na změnu politické kultury," řekl. STAN tak vrátí 3,42 milionu korun, které dostal od firem od voleb. "Předsednictvo navíc rozhodlo, že se STAN obejde bez firemních darů, a to až do případného projednání novely, která zpřísní zákon o financování politických stran," dodal.

Schůze sněmovního mandátového a imunitního výboru 18. ledna 2022 v Praze
Vydejte Babiše ke stíhání, doporučil výbor. Stejně rozhodl i o Svobodovi

Novelu navrhnou Starostové koaličním partnerům. "Budeme iniciovat debatu o úpravě pravidel financování stran. Chceme, aby bylo vyjasněno, jaká mají být. Je-li tu společenská nutnost tyto věci nějak zpřísnit a dále definovat, pojďme debatu otevřít," řekl místopředseda poslanců STAN Lukáš Vlček.

Zpochybnitelné totiž nyní podle STAN mohou být z nějakého důvodu všechny firemní dary. "Není možnost, jak zamezit jakýmkoliv pochybnostem, než se bez korporátních peněz zcela obejít," uvedl Rakušan. Dosavadním firemním dárcům poděkoval s tím, že rozhodnutí je vedeno společenskou odpovědností. Proces vracení peněz bude nějakou dobu trvat, nelze je pouze poslat zpět na účet. STAN také zpřísní kritéria přijímání darů do fyzických osob. "Každý bude muset čestně prohlásit, že není v té době trestně stíhaný," dodal Rakušan.

Podle prosincového zjištění Mladé fronty Dnes přišly Starostům na transparentní účet částky od 100 až 200 tisíc korun od firem ovládaných stejnými lidmi a společnostmi, které ovládají firmy z Kypru nebo v minulosti kyperské firmy založily. Server Seznam Zprávy pak minulý týden napsal, že spolumajitel firem, které hnutí STAN darovaly několik milionů korun, je trestně stíhaný v daňové kauze.

Opoziční hnutí ANO a SPD minulý týden neprosadila program mimořádné schůze Sněmovny, která se měla financováním STAN zabývat. Šéf SPD Tomio Okamura dnes ČTK řekl, že Starostové se snaží případ vrácením peněz uzavřít. "Ale realita je taková, že kauza nekončí, protože nadále skrývají, kdo jsou koncoví majitelé neprůhledných firem, které je sponzorují, a z jaké činnosti tyto peníze pochází," dodal.

Farského stáž v USA

Starostové budou v tomto týdnu jednat s koaličními Piráty také o odjezdu poslance Jana Farského (STAN) na dlouhodobou studijní stáž do Spojených států., dnes věc proberou předsedové vládní pětikoalice.

Poslanec a místopředseda hnutí STAN před týdnem oznámil, že bude půl roku na stáži na univerzitě v americkém Oregonu, protože Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a získal prestižní stipendium. Vzdal se poslaneckého platu a slíbil, že i ze stáže se případně vrátí na klíčová sněmovní hlasování. To dnes Rakušan zopakoval.

David Rath.
Funkce bez odměny. Svaz jmenoval Davida Ratha pacientským ombudsmanem

Zejména opoziční politici obviňovali Farského mimo jiné z pohrdání voliči, i podle některých představitelů vládních stran bylo Farského rozhodnutí špatné. Odjezd Farského je podvodem na voličích, který činí vládní hnutí Starostů málo důvěryhodným, řekl prezident Miloš Zeman v neděli na Frekvenci 1.

Rakušan už dříve řekl, že z rozhodnutí Farského radost nemá. Doufá v to, že po návratu Farský dokáže ukázat voličům, že jeho studium mělo smysl. Se stipendijní cestou podle dřívějších informací souhlasil premiér Petr Fiala (ODS).