Uskupení Pirátů a STAN v říjnových volbách do Sněmovny získala 37 mandátů za 15,6 procenta hlasů. Kvůli preferenčním hlasům však v dolní komoře zasedne 33 poslanců za STAN a čtyři za Piráty, kteří do koalice vstupovali jako silnější uskupení.

Zástupci STAN podle analýzy opakovaně porušili příslušná ustanovení koaliční smlouvy a pravidel osobnostní kampaně, uvedl server Neovlivní.cz. "Minimálně v devíti případech vyzvali ke kroužkování přímo kandidáti STAN. Senátorský klub STAN a jeho konkrétní členové samostatně opakovaně podporovali formou videí nebo facebookových statusů kroužkování kandidátů STAN," cituje server z analýzy.

Díky preferenčním hlasům například uspěla ve Středočeském kraji zastupitelka Dolních Břežan a Rakušanova spolupracovnice Barbora Urbanová. "V den voleb vyzval ke kroužkování své asistentky předseda STAN ve sponzorovaném příspěvku. Tato asistentka byla na 12. místě kandidátky, tedy na nevolitelném místě. Následně získala mandát poslankyně," stojí v analýze.

Bartoš uvedl, že členům strany předal první část analýzy dnes ráno. "Jedná se o část týkající se porušení koaliční smlouvy ze strany STAN. Dokument jsme stejně tak zaslali i hnutí STAN. Celou věc nyní projednají stranické orgány Pirátské strany, následně o našich závěrech budeme jednat s hnutím STAN," řekl. Zdůraznil, že se jedná o dílčí část komplexní analýzy. "Stejně tak analyzujeme vlastní chyby. Stěžejní je pro nás nicméně i nadále jednání o vznikající vládě a budoucnosti této země, tedy prosazování našeho programu," dodal.

Rakušan ČTK napsal, že o příčinách volebního výsledku se mělo jednat nejprve v rámci koalice, ne prostřednictvím médií. "STAN byl připraven vyměnit si vzájemně své analýzy. Náš pohled na důvody volebního výsledku je zcela jiný, ale sdělíme ho nejprve Pirátům. Ale hlavně se teď chceme plně soustředit na sestavování nové vlády," uvedl. Piráti a STAN jednají o většinovém kabinetu s koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09).

Rakušan později na twitteru označil za nešťastné zabývat se veřejně či mediálně "vnitřními bolístkami koalice" ve chvíli, kdy je klíčové jednání o nové vládě. "Onu analýzu jsem viděl poprvé dnes ráno, myslím, že i později než řada novinářů. STAN už má 14 dnů zadanou odbornou analýzu volebního neúspěchu, její výsledky budou k dispozici během tohoto týdne," uvedl. Analýzu nezávislých expertů napřed projedná STAN. "Potom s výsledky seznámíme koaličního partnera a nakonec je zveřejníme. Jiný postup nepovažuji za racionální," uvedl.

Dokument podle serveru také upozorňuje, že STAN měl na starosti tzv. mikrotargeting, kdy kampaň podle dat cílí na základě individuálních preferencí na úzké skupiny lidí či jednotlivce. "STAN cíleně podporoval pouze své kandidáty, ze kterých se polovina dostala do Sněmovny. Na podporu mikrotargetingu STAN byla vynaložena více než dvakrát vyšší částka než na Piráty. Piráti přitom vložili do kampaně dvě třetiny finančních prostředků," stojí v analýze.

Rakušan uvedl, že na osobnostní kampani byla shoda a podpořila ji i koaliční rada. "Že ji dělali Piráti jen ve velmi omezené míře, ale také dělali, je fakt. To ovšem není problémem či chybou kandidátů za STAN. Koaliční smlouvu jsme neporušili, o všem Piráty informovali," doplnil. Na twitteru doplnil, že koaliční projekt vždy hájil a Pirátů se zastával v době, kdy čelili neférovým útokům. "Týmovost a společnou zodpovědnost ctím i od první minuty po volbách," uvedl.

Jednání mezi koalicemi

Další jednání koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) o vzniku vlády se uskuteční v úterý, uvedl dnes na twitteru předseda Starostů Vít Rakušan. Podle mluvčího ODS Václava Smolky mají představitelé koalic na jednání ve Sněmovně vyhrazen celý den, konkrétní termíny a formáty jednání ještě nejsou určeny. Strany chtějí mít program i koaliční dohodu do 8. listopadu, v pátek ji budou schvalovat lidovci.

Vrcholní představitelé volebních koalic se na poslední schůzce setkali minulé úterý. Kandidát na premiéra a šéf ODS Petr Fiala poté oznámil, že v naprosté většině programových otázek panuje podle vyjednavačů shoda. Doladění programu a koaliční smlouvy se od té doby věnuje speciální skupina expertů.

Shodu chtějí Spolu s Piráty a Starosty nalézt tento týden. Podpis koaliční smlouvy a programu strany plánují na 8. listopadu, kdy se má poprvé po volbách sejít Sněmovna. Dokumenty budou posuzovat orgány všech pěti zastoupených stran, například lidovci by se jimi měli zabývat na zasedání širšího vedení 5. listopadu.

Koalice se na vytvoření většinové vlády zavázaly v memorandu bezprostředně po říjnových sněmovních volbách. Následně vytvořily šest skupin, které vyjednávaly o jednotlivých programových oblastech. Před dvěma týdny pak po dalším jednání lídrů Spolu a Piráti se STAN oznámili, že jejich kandidátkou na post předsedkyně Sněmovny bude šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.