„Na jednání v Lipnici nad Sázavou jsme si ujasnili parametry případné dohody a jsme připraveni do tohoto projektu jít. Konkrétní parametry však nemohu prozradit. Shodli jsme se však například na prioritách programu," uvedl předseda STAN Petr Gazdík. Ten podotkl, že nejde o definitivní dohodu.

„Dohodnutou spolupráci musíme také projednat na sněmu STAN, který se uskuteční příští sobotu v Praze. Krajští kolegové jsou však s naším záměrem seznámeni. Vyjednávali jsme velmi dlouho a osobně jsem objel celou Českou republiku a vysvětlil všem důvody, proč je tato spolupráce výhodná nejen pro nás a KDU-ČSL, ale také pro tuto zemi," konstatoval Gazdík.

Nenechte si ujít: OBRAZEM: Nejlepší fotografie týdne

Odpoledne jednala o dohodě se Starosty celostátní konference KDU-ČSL v Jihlavě. V tajném hlasování se pro koalici vyslovilo 39 delegátů, 31 bylo proti.

Předseda STAN Gazdík rozhodnutí lidovců přivítal. "Se vší vážností, odvahou a zároveň pokorou před vůlí voličů jsme vykročili vstříc podzimním volbám," uvedl. Starostové podle mluvčího hnutí Karla Kremla navrhnou na společné kandidátky s lidovci ty nejlepší osobnosti, které STAN v regionech má, a které dokážou přesvědčit voliče a získat hlasy pro společný projekt.

Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka je koalice se STAN "férová nabídka pro ty, kteří chtějí aktivní roli ČR v EU a NATO, konstruktivní vládnutí odspodu, tradiční hodnoty." První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka považuje rozhodnutí kandidovat ve volbách spolu se Starosty za odvážný krok, dobrý pro tradiční hodnoty a nepopulistickou politiku.

Čtěte také: Množte se, jste budoucnost Evropy! Erdogan pobídl Turky v Evropské unii

KDU-ČSL jednala se STAN o volební spolupráci od loňského prosince. V úvahu přicházelo několik variant spolupráce obou politických subjektů. Nakonec zvítězila varianta předvolební koalice, která ale bude muset ve sněmovních volbách získat nejméně deset procent hlasů, aby se dostala do Sněmovny. Podle místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzany Roithové mají lidovci v koalici se Starosty ambici získat ve volbách alespoň 15 procent hlasů.

Zda lidovci a STAN skutečně překročí práh pro vstup do parlamentu, není jisté. Podle volebního modelu agentury STEM z tohoto týdne by KDU-ČSL mohla získat 7,6 procenta a Starostové 2,2 procenta hlasů. Podle průzkumu agentury Median z počátku března by se mohla koalice dostat až ke 13 procentům. Podmínkou ale je, že by ji volili všichni lidé, kteří vážně zvažují dát hlas alespoň jedné z těchto stran.