Staronový předseda stál v čele hnutí od roku 2009 a úspěšně jej dovedl do Parlamentu v rámci spolupráce s TOP 09. Před dvěma lety se nechal vystřídat libereckým hejtmanem Martinem Půtou. Půta se však předloni výkonu funkce vzdal, a to kvůli obvinění z přijetí úplatku v souvislosti s rekonstrukcí kostela svaté Máří Magdalény v Liberci. Od té doby Gazdík STAN řídil.

Starostové se za svého bývalého předsedu Půtu, který obvinění odmítá, v tomto sporu postavili. I Gazdík věří, že se politik, stíhaný podle něj nespravedlivě, do funkce vrátí.

Gazdíkovým úkolem nyní bude provést hnutí úspěšně zejména podzimními krajskými volbami, které podle něj budou zároveň volbami o budoucnosti státu. Česko podle Gazdíka trápí "tichá krize" a neklid hlavně v souvislosti s uprchlickou krizí. Zemi chybí strategická vize, jak toto překonat, Starostové by měli být schopni takovou vizi nabídnout, uvedl Gazdík.

Rakušan je také kandidátem STAN na středočeského hejtmana a jako takový se dnes delegátům sněmu představil spolu s dalšími krajskými lídry. Do krajských voleb jde STAN většinou společně s regionálními středovými uskupeními, mezi něž patří Východočeši, zlínské hnutí ZVUK12, olomoucká Nezávislá volba nebo plzeňští Občané Patrioti.

Klíčovou programovou prioritou programu STAN bude bezpečnost a nutnost přípravy krizových plánů v různých oblastech. Hnutí klade důraz také na dostupnost veřejných služeb. Starostové a nezávislí slibují rovněž otevřenost hospodaření krajů, budou se navíc snažit o změny v jejich financování ze sdílených daní. Tyto peníze by se měly mezi jednotlivé regiony podle STAN rozdělovat na základě obdobných kritérií jako v případě obcí.

Petr Gazdík vede STAN s přestávkou od roku 2009

Vizitka místopředsedy Poslanecké sněmovny Petra Gazdíka (41), který byl dnes znovu zvolen předsedou hnutí Starostové a nezávislí (STAN):

Datum a místo narození: 26. června 1974 v Uherském Hradišti

Vzdělání: v roce 1996 dokončil studium na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, obor učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů (matematika-zeměpis).

Současné funkce: místopředseda Poslanecké sněmovny (od prosince 2013), předseda hnutí Starostové a nezávislí (2009–14, od dubna 2016); poslanec (2010-srpen 2013; znovu od října 2013); člen zastupitelstva Zlínského kraje (od 2008); předseda občanského sdružení MAS Východní Slovácko (od 2005); místostarosta obce Suchá Loz na Uherskohradišťsku (od 2010).

Předchozí zaměstnání a funkce: učitel na Základní škole Josefa Bublíka v Bánově (1996–2002); starosta obce Suchá Loz (2002–2010); místopředseda regionu Východní Slovácko (2004–2008); člen dozorčí rady akciové společnosti Uherskohradišťská nemocnice (2010–2013); předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové (2010-srpen 2013 a 31. října až 27. listopadu 2013), první místopředseda (od března 2014 do dubna 2016) a zastupující předseda STAN (od listopadu 2014 do dubna 2016).

Politické působení: angažoval se v hnutí Nezávislí starostové pro kraj, které vzniklo v roce 2004 ve Zlínském kraji. V únoru 2009 se hnutí přejmenovalo na Starostové a nezávislí (STAN) a Gazdík se stal jeho předsedou. V červenci 2009 pak Starostové a nezávislí uzavřeli smlouvu o strategické spolupráci se stranou TOP 09.

Rodina: je ženatý, s manželkou Evou má tři dcery a syna.

Ostatní:

Mezi jeho zájmy patří skauting a florbal.
V polovině roku 2007 podala Suchá Loz, kde byl Gazdík starostou, spolu s obcí Vysoké Pole žalobu u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku kvůli údajné daňové diskriminaci menších obcí. Žaloba byla stažena poté, co v říjnu 2007 vláda schválila novelu zákona o rozpočtovém určení daní, kterou obě radnice požadovaly.
Gazdík byl v lednu 2008 jedním ze zakladatelů Sdružení místních samospráv České republiky (SMS). Organizace vznikla jako protipól Svazu měst a obcí, který podle SMS nedostatečně hájil zájmy malých obcí.
Koncem května 2013 Gazdík prohlásil, že váhá se svou kandidaturou v dalších volbách do Poslanecké sněmovny. Zdůvodnil to znechucením ze stavu současné české politiky. Nakonec úspěšně kandidoval a stal se místopředsedou Sněmovny.
Gazdík stál v čele STAN od jeho vzniku v roce 2009, na sněmu v březnu 2014 funkci již neobhajoval a stal se prvním místopředsedou. „Starostové a nezávislí nemají být kultem jedné osobnosti. Potřebujeme přehodit výhybku," řekl před sněmem a dodal, že chce předsednický post opustit také z rodinných důvodů, neboť se mu má brzy narodit čtvrté dítě. Již v listopadu 2014 se však musel jako první místopředseda znovu ujmout řízení hnutí, neboť jeho nástupce v čele STAN Martin Půta obviněný pro podezření z přijetí úplatku a ze zneužití pravomoci, se výkonu funkce předsedy do vyřešení případu vzdal.