Právní důvody svého rozhodnutí v případě Soukupa dnes Staněk zveřejnil na webu. Odvolání kritizuje část kulturní obce, někteří chtějí odchod Staňka z vlády. Vyjádření Soukupa ČTK zjišťuje.

Místopředseda ČSSD Roman Onderka
Roman Onderka: Staněk se choval neprofesionálně. Zvažoval bych jeho odvolání

Statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka v neděli řekl, že osobně by zvažoval Staňkův konec v kabinetu. Ministr uvedl, že odvolání obou ředitelů členům grémia ČSSD rád vysvětlí. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že se chce sejít se zástupci petice za Staňkovo odvolání. Odvolání obou ředitelů Staněk zdůvodňuje jejich pochybeními, která zjistily ministerské kontroly ve zmíněných institucích.

Kdy schůzky budou, zatím není zřejmé. Sám Staněk v úterý ráno odjíždí na třídenní pracovní cestu do USA a na ni navazuje cesta do Francie.

Fatální selhání u projektu SEFO

V případě ředitele Soukupa Staněk uvádí, že za jeho odvoláním stálo "fatální selhání při přípravě a řízení projektu SEFO v období od září 2018 do dubna 2019 a v té souvislosti možného protiprávního jednání". Toho se údajně dopustil tím, že ignoroval výtky a zjištění ministerských kontrol, neukončil smlouvy s architektonickým studiem DI5, za což podle něj hrozí českému státu značná škoda v případě soudní pře.

Staněk dnes na webu uveřejnil zjištění kontrol, které prezentoval již před několika týdny na tiskové konferenci. Kontroloři podle něj objevili v dokumentaci návrh smlouvy architekta Michala Sborwitze na studii SEFO z roku 2009, který byl datován týden před vyhlášením zakázky.

Ministr kultury Antonín Staněk u modelu SEFO od architekta Šépky
Umělci proti Staňkovi. Petice žádá odvolání ministra, osobnosti podpořily muzeum

Veřejná zakázka, která pak byla vyhlášena, kopíruje tento návrh včetně finančních limitů. "Předmět i rozsah veřejné zakázky tak mohl být záměrně dopředu upraven tak, aby vyhovoval předem vybranému zájemci, čímž byl jednoznačně porušen zákon o zadávání veřejných zakázek," píše se na webu ministerstva. Následující týden pak muzeum podepsalo s architektem Sborwitzem smlouvu na studii SEFO. Podobného porušení zákona se údajně vedení muzea dopustilo znovu v roce 2017, když uveřejnilo výzvu na aktualizaci této zakázky.

Ředitel Soukup podle Staňka také nikdy nevysvětlil důvody, které ho vedly stejně jako jeho předchůdce Pavla Zatloukala k údajně předraženému nákupu parcel pro budoucí SEFO. "Průměrná nákupní cena za metr čtvereční parcely č.458/254 v roce 2013, kterou muzeum pro budoucí stavbu zakoupilo, činila 24.000 korun za metr čtvereční. Podle tehdejší cenové mapy ale průměrná cena obdobných pozemků v historické zástavbě Olomouce činila maximálně 5000 korun za metr čtvereční, tedy pětkrát méně," soudí Staněk. "Ono podezřele nevýhodné a nelogické jednání obou bývalých ředitelů je nyní předmětem šetření ze strany orgánů činných v trestním řízení," uvedl Staněk.

Bývalý ředitel Národní galerie Jiří Fajt.
Ministr Staněk odvolal ředitele Národní galerie. Na Fajta podal trestní oznámení