Starosta Kyjova František Lukl bude ministrem Rusnokovy vlády. Dnes odpoledne oficiálně kývl na nabídku postu ministra pro místní rozvoj (MMR), se kterou přišel budoucí premiér v pátek. „Nabídku jsem dlouho zvažoval a projednával s lidmi kolem sebe. Jsem místopředsedou Svazu měst a obcí České republiky a také předsedou legislativní komise svazu. Z vlády i parlamentu do svazu přicházejí připomínky a s vládou jednáme běžně. Úzkou spolupráci máme právě s ministerstvem pro místní rozvoj," řekl starosta Kyjova s tím, že právě MMR je stěžejní pro požadavky obcí a měst, které ovlivňují jejich další rozvoj.

Pětatřicetiletý politik působení ve vládě vidí také jako výzvu a pracovní posun. Pro situaci v Kyjově podle něj neznamená jeho rozhodnutí žádné zemětřesení. „V tuto chvíli nejsou ve městě žádné problémy, Kyjov nemá ani korunu úvěru a všechny investiční akce běží bez problému," řekl Lukl, který si na léto vezme na kyjovské radnici neplacené volno. „Aby nedošlo k nějakému střetu funkcí či platů," vysvětlil.

Do začátku září převezme starostovy pravomoce místostarosta Antonín Kuchař. Vydrží-li Rusnokem sestavená vláda až do řádných voleb, pak bude mít Kyjov až do komunálních voleb v roce 2014 nového starostu. O jeho jménu by rozhodli zastupitelé 2. září. Byl by jím asi někdo z hlavního koaličního uskupení, Sedmadvacítky nezávislých. Ta má podle lídra Františka Lukla mnoho schopných lidí, kteří by případně mohli jeho funkci zastat. „Konkrétně už jsem mluvil minimálně s jedním z nich a domluvili jsme na posunutí takové debaty právě až na září," sdělil Lukl.

Kuchař: Bylo to pro nás příjemné překvapení

Jako šanci pro město vidí starostu ve funkci ministra i kyjovský místostarosta. „Bylo to pro nás příjemné překvapení. Pro mě osobně to znamená více práce přes léto, ovšem celý úřad a jeho pracovníci patří mezi opravdu dobře fungující tým a nemyslím, že by starostova nepřítomnost znamenala špatné fungování úřadu," řekl místostarosta Kuchař.

Přes letní prázdniny bude v Kyjově několik zasedání rady. Těch se chce budoucí ministr zúčastnit. „Věřím, že mi čas a ministerské úkoly dovolí sem na víkend jezdit a jsem domluvený i s kolegy z radnice, že se o víkendech setkáme," zmínil se Lukl.

Že bude kyjovský starosta dobrým ministrem, věří místní. „V politice se pohybuje jako ryba ve vodě, a proto bude určitě dobrým ministrem. Lepšího kandidáta bychom asi nenašli," zamyslela se Dita Šimonovská z Kyjova. Podobný názor mají i další lidé a starostovi známí. „Myslím, že je určitě dobrou volbou, takže jako ministr bude správný člověk na správném místě. Je schopný a má i zkušenosti. Přesto bych byl samozřejmě rád, kdyby zůstal v Kyjově," řekl například folklorista Jiří Petrů.

Starosta však Kyjov opouštět nehodlá. „Městu budu nadále věrný, protože je záležitostí mého srdce," dodal Lukl, který chce být kyjovským starostou i v dalším volebním období.

Lukl vede devátým rokem kyjovskou radnici, zabývá se i folklorem
Vizitka Františka Lukla (35), který přijal nabídku na funkci ministra pro místní rozvoj ve vládě Jiřího Rusnoka:

Lukl vede od února 2005 radnici jedenáctitisícového Kyjova, je také místopředsedou Svazu měst a obcí (SMO). Vystudoval brněnskou právnickou fakultu a začínal jako vedoucí právního oddělení přednosty hodonínského okresního úřadu (2001–2002), od ledna 2003 vedl dva roky kancelář starosty Kyjova, nyní je devátým rokem kyjovským zastupitelem za Sdružení nestraníků a starostou města.

Do čela kyjovské radnice usedl v pouhých sedmadvaceti letech, když se jeho předchůdce a dlouholetý starosta Kyjova Jan Letocha stal radním Jihomoravského kraje. Svou pozici opakovaně Lukl obhájil ve volbách, jím vedená kandidátka nazvaná Sedmadvacítka nezávislých komunální volby v letech 2006 i 2010 p­řesvědčivě vyhrála. Loni jako lídr Sdružení nestraníků neúspěšně usiloval o post jihomoravského hejtmana.

Od dětství se věnuje folkloru, předsedá například festivalu Slovácký rok. Navazuje tak na rodinnou tradici, kterou zahájil už jeho pradědeček a ve které pokračovali Luklův děd a otec. „Folklor v celé jeho úžasné šíři a rozmanitosti mne obklopoval odmalička. Přivedl mne k němu dědeček," řekl Lukl.