Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta roku je ve funkci skoro čtyřicet let

Praha – Prestižní titul a čtvrtmilionová výhra letos míří do Písečné u Žamberka. Josef Zámečník zabodoval u občanů i odborné poroty

25.11.2010 2
SDÍLEJ:

V Malostranské Besedě v Praze byla 23. listopadu vyhlášena anketa Starosta roku. Na snímku vítěz Josef Zámečník z obce Písečná.Foto: Deník/Divíšek Martin

Na pomyslný trůn usedl, když mu bylo 29 let a v kapse ho hřál diplom stavebního inženýra.

Tehdy ještě nebyl starostou, ale předsedou místního národního výboru. Sám tvrdí, že se do funkce nechal „ukecat“ a zřejmě by ho ani ve snu nenapadlo, že ve vedení malé obce Písečná u Žamberka v podhůří Orlických hor vydrží bezmála čtyřicet let.

Ovšem stalo se tak.

Osmašedesátiletý Josef Zámečník je nejenom jedním z nejdéle sloužících starostů u nás, ale od úterního večera se může pochlubit další metou – zvítězil v letošním ročníku soutěže Poštovní spořitelna Starosta roku 2010, které vyhlašuje nadace VIA za podpory Poštovní spořitelny a Deníku.

V celorepublikovém superfinále porazil Zámečník další čtyři starosty a starostky. Naleží mu tak nejenom odměna čtvrt milionu korun do obecního rozpočtu, ale dostane i pravé žezlo nazvané Rychtářské právo, symbol dobrého vedení obce.

Náčelník i budovatel

„Jako kluci jsme se za obec spíš styděli, protože byla poměrně nevzhledná,“ vzpomíná novopečený Starosta roku Zámečník.

Po čtyřiceti letech jeho „vlády“ už takové stesky neplatí. Obec se rok od roku mění k nepoznání, především je čím dál zelenější, což je podle místních hlavně díky snaze pana starosty.

Kromě nových stromů či květin ovšem Zámečník pomáhá budovat i hmotnější statky.

Písečná má na návsi nový kruhový objezd, zrekonstruované je koupaliště, postaveno bylo nové hřiště na tenis a beachvolejbal, staví se hasičárna a nezapomíná se ani na hrozbu povodní. Nad obcí už roste suchý poldr, který by měl odvádět velkou vodu. Je toho prostě hodně.

Na druhou stranu starosta důsledně trvá na zachování tradičního rázu vesnice v orlickém podhůří, takže tu nenajdete žádná satelitní městečka nebo obří nákupní střediska, což ocenila i odborná porota.

Pořád spolu

„Na této obci se nám nejvíce líbilo přátelství a sounáležitost lidí, kteří zde žijí. Jejich snaha o zachování původního vzhledu vesnice je obdivuhodná.

Satelitní městečka nebo podobné výstavby, které často úplně zničí ráz vesnice, zde určitě nenajdete,“ říká jeden ze členů poroty, Jiří Zahálka z Poštovní spořitelny.

I spolkový život o lecčems napovídá: obec s pěti sty obyvateli má dobrovolné hasiče, tělovýchovnou jednotu, myslivecké sdružení i zahrádkářskou osadu. Navíc tu funguje recesistické sdružení CK Idioti Písečná, které pořádá akce, jako je Vožení dříví do lesa nebo Silvestr nanečisto.

„Letos bylo rozhodování o vítězi opravdu velmi těžké. Členové hodnotící komise dlouze diskutovali, než se shodli na vítězném kandidátovi. Cenu si zaslouží určitě všichni. Myslím, že už samotná nominace do soutěže je pro každého starostu velkou poctou,“ dodává Kateřina Bláhová z Nadace VIA, která je vyhlašovatelem soutěže.

V letošním ročníku došlo celkem 212 přihlášek. Nominaci svého starosty přitom provádí vždy samotní občané.

Jedinou podmínkou je, aby šlo o obec do dvou tisíc obyvatel.

Nejvíce nominovaných starostů a starostek letos bylo z Plzeňského a Středočeského kraje (shodně 26 přihlášek) a Olomouckého kraje (22).

Z celkového počtu přihlášených bylo 35 nominováno i v loňském roce, což znamená, že zcela nových bylo 177. V soutěži o Starostu roku se letos objevilo 50 starostek a 162 starostů.

#nahled|https://g.denik.cz/1/e4/2511_starostov__web_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/e4/2511_starostov__web.jpg|Pět finalistů letošního ročníku#

Starosta Písečné u Žamberka a letošní vítěz soutěže Starosta roku Josef Zámečník řekl Deníku:
Problémy v malé obci? Výnosy z daní i byrokracie

Dobrý starosta by se měl dívat dopředu a nemyslet jen na čtyři roky funkce. Takový je „recept na úspěch“ podle Starosty roku 2010 Josefa Zámečníka.

Dokážete si vůbec po 39 letech představit, že byste dělal něco jiného než starostu?
Dovedu si to představit, protože jsem starostou neuvolněným a mým zaměstnáním vždy byla škola. Původem jsem stavař a dělal jsem učitele a poté ředitele na stavební průmyslovce v Letohradu. Starostování tedy vlastně nikdy nebylo mým zaměstnáním, vždycky jsem byl neuvolněný.

Jak jste se vlastně před lety ke starostování, tehdy ještě předsedování, dostal?
To je jednoduché, dotlačili mě k tomu (smích).

Po letech jste nicméně získal prestižní titul. Dá se nějak zobecnit, co teď starosty v menších obcích nejvíce trápí?
Určitě to rozpočtové určení daní, jak ho teď známe, je nepoměrně nevýhodné pro malé obce. Konkrétně my seženeme z daňových výnosů kolem čtyř a půl milionu, což už je pro obec s pěti sty obyvateli hraniční. Jde ale také o to, co ty peníze odebírá, protože je čím dál víc různých nařízení a byrokracie, které musí ta obec zajistit, ale žádné další peníze na to nesežene. V poslední době to byl třeba provoz CzechPointu nebo datové schránky. Jedno za druhým se to valí. Všechny novinky vyžadují práci či zařízení. To zařízení se ještě dá přes nějaké dotace financovat, ale obsluhují to lidé a ti samozřejmě musejí být nějak zaplacení.

Vaše obec je mimo všechny ostatní úspěchy poměrně pyšná na svoji zeleň. Dokonce jste jako jediní z ČR získali celoevropské ocenění. Jak moc je pro vás složité uhlídat si takový ráz, odolat developerům nebo jiné bujaré výstavbě?
Snažíme se o to, seč to jde. Nemusí jít přímo o developery, stačí už i neukázněná výstavba občanů. Nicméně velkým developerům se snažíme ubránit koncepcí v územním plánu, nějaké velké tlaky ale naštěstí nevznikají. Co se týká staveb občanů, tam je to věcí domluvy a jakéhosi morálního tlaku. Někdo to pochopí, někdo ne. Není to ale úplně jednoduché.

Hodně starostů se snaží nějak nalákat turisty. Daří se to ve vašem případě?
My bohužel nejsme v takzvaně vyjmenované turistické oblasti. Proto například neseženeme peníze na to, abychom zmodernizovali naši ubytovnu, takže se jen snažíme, aby to fungovalo. I tak k nám jezdí lidé, kterým se tam líbí a svoje návštěvy opakují. Na to, abychom cíleně podporovali turistický ruch, ale peníze nemáme.

Může vám v tom nějak pomoci kraj nebo státní správa?
To určitě. Právě tím, že by nám přispěli na zkvalitnění ubytování. Ovšem narážíme na usnesení, že tady a tady bude turistika a o deset kilometrů dál už turistika nebude.

Jaké je vaše doporučení pro další uchazeče o titul Starosty roku? Jak vypadá z vašeho pohledu „ideální starosta“?
Já takového neznám (smích). Ale myslím si, že pořád platí, že ať jsou časy dobré nebo zlé, tak se správný starosta musí dívat dopředu a nemyslet jenom na období čtyřech let, to potom není žádná perspektiva. A i když se někdy něco nepovede, nemá se to vzdát.

Autor: Jan Klička

25.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Volby v Praze.
5 12

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
11

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Jan Kysela: Zeman a Babiš chtějí všechno, jen plusy a žádné minusy

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Včera a dnes rozhodujeme o složení sněmovny, potažmo vlády. Za necelé tři měsíce si zvolíme prezidenta. Jaký vliv to bude mít na český ústavní pořádek a mělo by dojít k úpravě základního zákona České republiky? O tom Deník mluvil s ústavním právníkem, profesorem Janem Kyselou.

V Chomutově zatkli republikána Sládka. Kvůli nepovolené kampani

Předseda republikánské strany Miroslav Sládek se měl dopustit porušení volebního zákona tím, že dělal nepovolenou kampaň. Policie mu zabavila klíče od auta a odvezla ho na služebnu. Propustili ho krátce před půlnocí.   

Týdenní zkrat: Vyčistěte si odpad a zvolte

Volíme. O ničem jiném se tento týden skoro nemluvilo. Přesto se ale našlo i několik důležitých nevolebních zpráv. Třeba ty z Hradu. Odkud jinud taky, že?

Nové léky nejen na srdce. Čekání na ně bude ještě delší

/INFOGRAFIKA/ Důvod? Výrobcům už nejspíš nebude stačit, že doloží, jakému procentu pacientů jejich pilulky zachrání život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení