Vadí jim, že premiér Andrej Babiš (ANO) byl obviněn v případu farmy Čapí hnízdo, nechtějí být také spojováni s KSČM a s SPD, které spolu s ANO prosadily rozdělení funkcí ve Sněmovně. Starostové jsou ale připraveni podpořit některé vládní návrhy zákonů, které budou v souladu s jejich programem.

"Vyjádřením důvěry této vládě bychom také vyjadřovali nedůvěru policii a státnímu zastupitelství, to by nebylo zdravé pro právní stát," řekl předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský. Starostové zároveň upozornili, že jejich výhrada se netýká osobně Babiše, ale že považují za nepřijatelné, aby jakýkoli premiér čelil trestnímu stíhání.

Předseda Hnutí ANO Andrej Babiš.
Den "D". Babiš bude vysvětlovat kauzu Čapí hnízdo 9. ledna

"My jsme žádáni o důvěru menšinové vládě hnutí ANO ve chvíli když ono už si ji evidentně podle hlasování v posledních týdnech získalo někde úplně jinde," poukázal místopředseda STAN Vít Rakušan na spolupráci ANO, KSČM a SPD ve Sněmovně. "Nebudeme stát jako stafáž projektu, který se opírá o podporu stran pro nás nepřijatelných, které považujeme za extremistické," uvedl další důvod, proč Starostové menšinovou vládnu ANO nepodpoří.

Hnutí STAN je ale připraveno spolupracovat s vládou při projednávání konkrétních zákonů, které jsou v souladu s jeho programem. Předseda STAN Petr Gazdík v této souvislosti zmínil zákon o státní službě, školskou reformu nebo elektronizaci státní správy. Starostové jsou připraveni poskytnout vládě i své expertní týmy, aby bylo možné dosáhnout shody na podobě zákonů ještě předtím, než přijdou do Sněmovny.

Programové prohlášení vlády ANO Gazdík označil za "mix bohulibých cílů a populismu". V některých věcech se podle něj Starostové s ANO shodnou, v jiných se zásadně liší. Farský přitom programové prohlášení Babišova kabinetu zpochybnil, podle něj se ukazuje rozpor mezi záměry vlády a činy vládních poslanců, když v úterý při projednávání rozpočtu nepodpořili návrh STAN přidat peníze do školství, ačkoli to vláda má ve svých záměrech.

Milan Chovanec a Bohuslav Sobotka
Kauza České pošty: Chovanec odmítl úplatky pro sebe i ČSSD