Gazdík chce být prvním místopředsedou.

„Starostové a nezávislí nemají být kultem jedné osobnosti. Potřebujeme přehodit výhybku," řekl ČTK Gazdík, který je od loňského prosince místopředsedou Sněmovny. Gazdík chce předsednický post opustit také z rodinných důvodů, v příštích týdnech by se mu mělo narodit čtvrté dítě.

Podle Gazdíka by měl stranu do krajských a komunálních voleb vést hejtman. Půta bude podle Gazdíka v případě zvolení dobrým nástupcem, z titulu šéfa spřízněného hnutí už byl několik let v předsednictvu STAN a ví, jak strana funguje.

170 delegátů

Dvaačtyřicetiletý Půta má zkušenosti z komunální politiky, od roku 2002 byl třikrát po sobě zvolen starostou v pohraničním Hrádku nad Nisou. Funkci opustil v roce 2012, kdy byl zvolen hejtmanem. Půta je dlouhodobě zastáncem volnější spolupráce s TOP 09, s kterou má STAN dohodu o spolupráci. V krajských a komunálních volbách by podle dřívějších vyjádření Půty měli starostové kandidovat samostatně. Ve sněmovních byli na kandidátce TOP 09.

Kromě volby vedení chtějí starostové diskutovat o aktuálních tématech, jako jsou evropské fondy či trestní stíhání komunálních politiků.

Sněmu v Průhonicích se zúčastní zhruba 170 delegátů. Mezi hosty bude stejně jako loni prezident Miloš Zeman. Delegáty pozdraví také ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) a zástupci spolupracujících hnu­tí.