Na nespravedlnost systému přerozdělování daňových výnosů, kdy malé vsi dostávají na obyvatele až šestapůl krát méně než velkoměsta, si stěžují obce více než jeden a čtvrt roku. Nyní si výrazně přilepší.

„Je to velký úspěch našeho snažení a vítězství zdravého rozumu,“ řekl starosta Suché Loze na Uherskohradišťsku Petr Gazdík, který je také místopředsedou hnutí Nezávislí starostové pro kraj (NSK), jež boj o peníze iniciovalo.

„Jsme rádi, že to takhle dopadlo. Je to první krok ke komplexní změně rozpočtového určení daní,“ uvedl starosta Vysokého Pole na Zlínsku a předseda NSK Josef Zicha.

Vesnice Vysoké Pole a Suchá Loz podaly v rámci boje o větší daňovou rovnoprávnost obcí koncem srpna na českou vládu žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva.

„Vzhledem k tomuto vstřícnému kroku ovšem hned zítra ráno odešleme do Štrasburku žádost o stažení stížnosti,“ řekl Gazdík.

Představitelé vesnic nakonec dokonce spolupracovali s ministerstvem financí na vytváření návrhu zákona.

„Nově zohledňuje i velikost obcí. Tím je odstraněno dřívější znevýhodnění těch, které mají málo obyvatel a tedy i příjmů z daní, a přitom velkou rozlohu, a tedy většími nároky na místní infrastrukturu a komunikace,“ naznačil včera po jednání vlády ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL).

Ještě minulý týden odmítali novelu podpořit občanští demokraté. Vadilo jim, že 146 obcím z celkových 6244 by se rozpočty zmenšily, někdy až o čtyři procenta.

„Našli jsme řešení. Původní návrh posiloval příjmovou základnu obcí o 2,5 miliardy korun, definitivní verze už o 4,6 miliardy,“ vysvětloval Kalousek.

Znevýhodněno tak bude pouze jednadvacet obcí, jejichž příjmy se zmenší většinou jen o desetiny procenta.

Výjimkou je Olomouc. Ta přijde o dvanáct procent rozpočtu, tedy o 149,6 milionu korun.

„Olomouc těžila ze skokových koeficientů pro určování daňových výnosů. Přesahovala totiž o několik set lidí hranici jednoho sta tisíc obyvatel a dostávala proto o 270 milionů více, než České Budějovice, jež mají devadesát šest tisíc obyvatel,“ počítal Kalousek.

Novela tyto schody v rozdělování výnosů daní mění podle ministra v plynulou křivku. Situaci města Olomouc bude ministerstvo financí řešit individuálně.

Obce se už nebudou přetahovat o lidi

Nové přerozdělení daní obcím ukončí přetahování o obyvatele.

Jejich „nakupováním“ se nejvíc zviditelnila Jihlava, která předloni získala asi dvacet milionů korun ze státního rozpočtu navíc, když se jí podařilo překročit těsně padesátitisícovou hranici počtu obyvatel.

Za to, že se lidé nahlásí k trvalému pobytu, vyplácela radnice každému tři tisíce korun. Loni nákup opakovala, rozdávala dva tisíce. (tom)