Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šťastné a veselé? Ne vždy je to pravidlem...

ČR - Ve svém předvánočním vydání vám Deník přináší několik příběhů, které mají k tradičnímu prožití svátků daleko.

23.12.2009 16
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Šmok

Dárky pro mé děti? Na to mi nezbude, pláče matka

Most – Většina dětí si neumí Vánoce bez dárků představit. Dětem čtyřicetileté Mostečanky Lenky K. (celé jméno redakce zná) se ale letos oči nerozsvítí. Jejich máma v tíživé situaci zápasí o každou korunu. Na dárky jí prostě nezbude.

„Nemáme skoro ani na jídlo,“ říká se slzami v očích matka dvou dětí, která již dva roky marně na Mostecku hledá zaměstnání. Jejími měsíčními příjmy jsou 3280 korun podpory a 7566 korun, které dostává jako další dávky, například na děti, příspěvek na bydlení apod. Lenka musí každý měsíc zaplatit 7500 korun nájem, 1750 korun za elektřinu, plyn a podobné věci. Léky a obědy pro děti, to je dalších osm set korun. Na měsíc tak rodině zbude 806 korun. Pokud by svým dětem chtěla pod stromeček koupit dárky, narušilo by to Lence K. rozpočet.

„Nejhorší je to, že mé děti u ostatních spolužáků vidí nejrůznější značkové oblečení, mobily a podobně a ony na ně musí jen koukat. Co můžete dětem koupit, když vám nestačí peníze skoro ani na jídlo? A to si mi syn včera stěžoval, že už mu začíná téct do bot,“ svěřila se starostlivá matka.

Jak se do tak tíživé situace dostala? Její bývalý manžel už jí několik let na děti neplatí. Jednou za čas pošle dvě nebo tři stovky.

„Dokonce žádal o úplné zrušení alimentů,“ lamentuje Mostečanka. Čtrnáctiletá dcera a dvanáctiletý syn Lenky K. tak budou letos bez ježíška.
MIROSLAVA HULÁKOVÁ

Oslavy bez domova, bez mámy, bez táty…

Kladensko – Štědrý den bez domova? V Azylovém domě v Kladně ho letos bude trávit zhruba dvacet dětí. Mají štěstí aspoň v tom, že budou „na Ježíška“ se svými matkami. V Dětském domově v Unhošti budou dětem dělat společnost pouze jejich vychovatelky a kamarádi.

I když štědrovečerní program obyvatel zmíněných zařízení vyvolává soucit, přesto jsou na tom mnozí ještě hůře. Kupříkladu kladenský azylový dům nyní obývá třináct maminek, což je nad rámec jeho kapacity. A byly by i další zájemkyně, jak Deníku sdělila tamní sociální pracovnice Petra Součková. „Poslední jsme přijali ve středu a od té doby jsme odmítli už asi deset žadatelek,“ řekla. Podle Součkové jde většinou o oběti domácího násilí.

Smutné příběhy z kladenského azylového domu se rozhodli aspoň trochu zmírnit žáci ze Základní školy v Moskevské ulici v Kladně. Uspořádali sbírku a vybrali čtyři tisíce korun. „Žáci nás už navštívili a po programu, který si pro maminky přichystali, dostalo každé naše dítě malý dárek,“ sdělila Součková.
A jak bude vypadat Štědrý den v unhošťském dětském domově? Téměř polovina dětí tam bohužel přes svátky zůstane. Většina se ale aspoň o vánočním čase podívá domů.

„Má to ale svá kritéria. Nejdůležitější ze všeho je, jestli samo dítě chce domů. A pak samozřejmě jestli o něj rodina jeví zájem,“ popsal ředitel zařízení Jiří Beránek.
ZUZANA VLKOVÁ

Samota a tma. Štědrý den v Antarktidě

Praha – Smažený kapr a bramborový salát? Kdepak. To se na Antarktidě na Štědrý den neservíruje. A český lékař Aleš Rybka to letos o Vánocích zakusí na vlastní kůži. Od prosince totiž působí na výzkumné stanici Concordia na Antarktidě jako lékařský výzkumný pracovník. Místo stromečku a dárků mu budou sváteční atmosféru vytvářet jen nekonečné ledové pláně a teploměr se rtutí pohybující se v průměru kolem třiceti stupňů pod nulou.

Rybka ale nelituje. „Už cesta na stanici byla zážitkem na celý život. Z Nového Zélandu jsme letěli americkým vojenským letadlem na americkou základnu McMurdo na Rossově ostrově u Antarktidy, potom malým letadlem Twin Otter na italskou pobřežní stanici Mario Zucchelli a poté, s mezipřistáním v zemi nikoho v Midpoint, což je čerpací stanice, už přímo na Concordii,“ vzpomíná český lékař.

Rybka byl vybrán Evropskou kosmickou agenturou z více kandidátů a jeho úkolem je provádět experimenty, které mají připravit půdu pro dlouhodobé vesmírné lety s lidskou posádkou po lékařské stránce.

Nejvýznamnějším experimentem, který bude na stanici Concordia provádět, je projekt CHOICE. Ten má zjistit změny imunitního systému při dlouhotrvající hypoxii, tedy nedostatku kyslíku, a psychické zátěži plynoucí z nemožnosti evakuace, těsného prostoru a tmy. Český lékař má na Vánoce skutečně sváteční vyhlídky.
(mez)

Smutné svátky pod mostem

Hradec Králové – Kde bude na Štědrý den? To 23letý Karel netuší. Žije totiž už řadu let mezi královéhradeckými bezdomovci. „Doufám jen, že do té doby aspoň uvidím syna. Žije u táty bývalé přítelkyně,“ dodal.

Karel žije s dalšími lidmi, které potkal podobný osud, na louce u výpadovky na Pardubice. Pod malým mostkem. Rád by se vrátil domů, ale nemůže.
„Mamka žije s nevlastním otcem, který si to nepřeje,“ povídá sešlý muž. Před mrazem ho chrání jen pár kusů oblečení a deka. „Chodím se k mamce umýt. Pomáhá mi i s jídlem. O tom, že žiju pod mostem, ale neví. Bohužel jí musím lhát,“ říká posmutněle.

Letošní Vánoce pro něj budou asi dost těžké. Mrazivému počasí už v Česku podlehlo několik bezdomovců.
(raš)

I vězni dostanou kapra

Všehrdy – I odsouzení si užívají Vánoce. I když jsou za mřížemi. Předvánoční atmosféru ve všehrdské věznici na Ústecku jim zpříjemnila dvojice Mr. GS, tedy baviči Richard Genzer a Michael Suchánek. Předvedli několik scének ze svého pořadu TELE-TELE.

Ale není to všechno. Ústav pro své vězně chystá zvláštní vánoční program. „Jako každý rok, tak i v tom letošním si připravují různé vánoční a novoroční sportovní turnaje,“ říká mluvčí věznice Bronislava Vetešníková. „Většinou hrají stolní tenis nebo fotbal,“ uvádí.

Věznice drží i štědrovečerní tradici. K večeři bude smažený kapr, bramborový salát a odsouzení dostanou také vánoční balíček.

Tradiční bude i novoroční oběd – čočka s uzeným.
(red)

Ježíšek pro opuštěné psy

Český Krumlov – S malým předstihem začaly vánoční svátky čtyřnohým obyvatelům českokrumlovského psího útulku. Těm už lidé začali v rámci tradičních psích Vánoc nosit dárky.

„Lidé nosí granule, kosti, ale i deku nebo dokonce psí boudy,“ ukazovala směrem k nazdobenému stromečku, pod nímž se dárky pro psy a kočky hromadily, pracovnice útulku Tereza Česáková. Někteří lidé ale dali opuštěným psům dárek nejcennější – vzali si je domů. „Jen během prvních dvou hodin si lidé vybrali jednoho psa a tři kočky,“ řekla potěšeně správkyně útulku Vladimíra Garajová.

Podobné akce se konaly i jinde. Dárky potěšily opuštěné psy v Kutné Hoře či Žamberku. „Pokaždé nám to pomůže,“ řekla šéfka žamberského útulku Eva Vrkočová.
(tro)

Pod stromeček nový dům. Původní vzala velká voda

Jeseník nad Odrou – Ještě na konci listopadu nevěděla Milena Juříčková z Jeseníku nad Odrou, kde bude trávit Vánoce. Letos v červnu přišla při ničivé povodni o střechu nad hlavou. Minulý týden jí ale svitla naděje na hezčí budoucnost – svátky nakonec prožije v jednom z tzv. Domů velké vody.

Projekt Moravskoslezského kraje využil státní dotace a poskytl dvaatřiceti rodinám z Jesenicka nejhůře postiženým povodní střechu nad hlavou.

Červencové zážitky Milenu Juříčkovou stále pro- následují. Nemohla se ze zaplaveného objektu dostat. „Voda pořád stoupala. Bylo to něco hrozného. Když se to zastavilo, měly jsme ji někde u ramen. Nejhorší pocit byl, jak kolem plavaly věci,“ vzpomíná. Málem přišla o syny. „Nebýt sousedů, kteří je vytáhli na schodiště, tak nevím nevím.“
(pav)

#nahled|https://g.denik.cz/1/f1/2312_vanoce_infografika_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/1/f1/2312_vanoce_infografika.jpg|Vánoce#

23.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vojtěch Pikal a Jan Hamáček.
AKTUALIZOVÁNO
45 11

Fialu Sněmovna nezvolila místopředsedou. Je to diktát, zaútočil Farský na ANO

Bonbony Kajínky od firmy Premiera Sweet
DOTYK.CZ
39

Tak sladká je moje svoboda. Kajínek si nechal vyrobit svoje bonbony

Pro samá světla nevidíme noc. Příliš umělého záření škodí lidem i rostlinám

Podle výsledků nové studie, na kterou upozornilo americké zpravodajství CNN, se kvůli umělému osvětlení všude na planetě alarmujícím způsobem zvýšil světelný smog.

V Ostravě se chystá blokáda dopravy, první protest kvůli prodloužené Rudné

Lidem došla trpělivost a rozhodli se uskutečnit to, o čem na nedávném veřejném projednávání nekonečné stavby hrozili. Neplánují sice ještě pochodovat k domu architekta Richtára, který budování silnice I/11 brání. Zatarasí ulici 17. listopadu.

Sexistické prasátečko: anticenu získal vtip se souložícím párem na stole

/FOTOGALERIE/ Vítězný vtip, který ponižuje ženy. Anticenu Sexistické prasátečko organizace Nesehnutí letos získal facebookový příspěvek Free Radia, který označila za nepřijatelný naprostá většina hlasujících. „Dvaadevadesát procent lidí označlo za nepřijatelný obrázek souložícího páru na pracovním stole, který hlásal větu Cesta k úspěchu nemusí být složitá,“ popsala za organizátory Kristýna Pešáková.

Vizážistka z havířovského paneláku okouzlila Evropu

Ve dveřích studia ukrytého v jednom z havířovských panelových domů se míjíme s dámou, která se chystá na špičkovou kulturistickou soutěž do Milána a vzápětí na mistrovství světa. Také kulturistky komunikují s porotou i obličejem a přijít si pro radu, jak se nalíčit k Michaele Bernatíkové, rovná se jít za mistryní Evropy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT