Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková by měla v nejbližších dnech jednat s firmou GlaxoSmithKline, od které má Česko vakcínu proti prasečí chřipce Pandemrix, o tom, že stát část z objednaného milionu dávek neodebere. Informuje o tom čtvrteční Právo. Stát na nákup vakcín vyčlenil přes 200 milionů korun. Z milionu objednaných dávek je 700.000 určeno pro chronicky nemocné pacienty a zbytek pro zdravotníky a lidi pracující v profesích nezbytných pro chod státu.

„Dostala jsem za úkol od premiéra, abych prověřila možnost neodebrat část vakcín. S výrobcem budu jednat. Neznám jeho stanovisko,“ řekla listu Jurásková. Zároveň dodala, že na vakcinační a obchodní strategii, kterou vláda potvrdila v pondělí, se zatím nic nemění.

100 000 vakcín pro třetí vlnu

V Česku je nyní 238.000 dávek a očkovat se nechalo 62.000 lidí, což je mnohem méně než vláda přepokládala. Proti možnému očkování 200.000 lidí se zvedl odpor. Prezident Václav Klaus ho označil za „pošlapávání lidské svobody“.

„Patříme v objednaných vakcínách k nejkonzerva­tivnějším státům Evropy,“ uvedla ministryně. Co s vakcínou, se podle ní definitivně rozhodne až za několik měsíců, na základě počtu očkovaných. Nevyloučila, že část vakcín může být nabídnuta i dalším zájemcům. Expirační doba je dva roky a kabinet plánuje, že si v každém případě ponechá nejméně 100.000 dávek pro případ třetí vlny chřipek, která bývá nejhorší, píše deník.

Vakcín se zbavují i další země

Nadbytečných vakcín se chtějí zbavit i další země. Francie, která objednala 94 milionů vakcín, už část odprodala Kataru a Egyptu. Nizozemsko jich objednalo 34 milionů a oznámilo záměr se 19 milionů vakcín zbavit. Belgie, která je s více než deseti miliony obyvatel srovnatelná s Českem, nakoupila 12,6 milionu vakcín a deset procent chce dát rozvojovým zemím.

Ministerstvo zdravotnictví ve středu oznámilo, že v ČR eviduje 2404 laboratorně potvrzených případů infekce virem Pandemic (H1N1). Oficiálně je hlášeno 95 obětí viru, v uplynulém týdnu hygienici nezaznamenali v ČR týdnu žádný případ úmrtí na prasečí chřipku. Ve skutečnosti je ale nakažených více, protože se vyšetřují jen závažné případy, napsalo čtvrteční Právo.