Nyní máme ruce svázané: když potřebujeme postavit nový pavilon, nesmí-me si vzít ani úvěr. Musíme to nechat tak, tvrdí ředitel pražského Motola a současně bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

Peníze si podle něj nemůže špitál vydělat ani výzkumem. Přestože výsledky má. „Ne-umožňuje to současná legisla-tiva, podle které jsou fakultní nemocnice státním majetkem. Mají právní formu příspěvkových organizací, které musejí cokoli vlastního nejprve nabídnout jiné státní instituci,“ vysvětluje Ludvík.

Kde zrovna pracují?

Řešení by přitom bylo podle něj snadné: právní formu špitálů jednoduše změnit. „Tedy učinit z nich univerzitní nemocnice, které si zvolí svou správní a dozorčí radu, jež pak bude o nakládání s majetkem rozhodovat,“ představil svou vizi, kterou prosazoval už jako šéf resortu zdravotnictví.
Část poslanců i zástupců lékařských fakult s ním souhlasí. Současná legislativa podle nich dělá problém i v dalších oblastech. Třeba v úvazcích.

„Dnes prakticky neexistují žádná zákonná pravidla pro to, jak by měly spolupracovat nemocnice a lékařské fakulty, které vychovávají mediky,“ uvedl děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo. Všechno podle něj funguje jen „na dobré slovo“.

„Třeba když pacienta operuje dlouholetý profesor, který současně ukazuje výkon svým studentům v rámci výuky, tak není zřejmé, jestli v danou chvíli pracuje pro nemocnici, nebo pro fakultu,“ přibližuje.

Také on by proto uvítal, kdyby se Česko inspirovalo v zahraničí, kde působí nemocnice a fakulty pod jednou hlavičkou – jako univerzitní nemocnice.

Radši nešťourat

Jenomže jakýkoliv návrh zákona, který ministerstvo zdravotnictví v minulosti předložilo, narazil. Podle akademiků totiž nakonec představoval víc rizik než řešení. „A to už jsme zažili celkem sedm pokusů,“ připomenul Michal Koščík z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Každý ministr, který nějaký nový zákon o univerzitních nemocnicích sepsal, také po-dle něj do tří měsíců v čele resortu skončil.

Současný ministr Adam Vojtěch proto o žádném podobném pokusu neuvažuje. „Spíš bych to viděl na novelizaci současné normy. Ještě do konce tohoto volebního období připravíme a schválíme změnový zákon, který vyřeší alespoň nejpalčivější problémy současného systému,“ slíbil na jednání sněmovního zdravotního výboru.