„Pan doktor říkal, že bych se měl šetřit, ale to nejde. Takže ráno vstanu s dětmi kolem páté, pro mě to není nic těžkého, protože jsem zvyklý vstávat do práce. Přebalím je, dám postupně do sedačky, pustím jim pohádku a snažím se ještě trochu pozavřít oči. Oni jsou ráno většinou hodní, ale někdy se to taky nepovede. Pak udělám snídani, nakrmím je, prostě se podílím na všem. Co dělá Saša, dělám i já," popisuje tatínek paterčat. I když v domácnosti pomáhají dvě terénní pracovnice, pečovat o děti dle zákona nesmějí.

Navzdory absolutnímu nasazení rodičů a vysokým finančním nákladům, které jsou na výchovu pěti batolat 
a jednoho předškoláka třeba, ovšem rodina bere jen jeden rodičovský příspěvek. Právě její extrémní příklad tak poukázal na tíživou situaci stovek rodin s vícerčaty.

„Vícerčata jsou u nás pořád odstrčená, málo podporovaná, nehodnotí se případ od případu. Naše paterčata se narodila jako druhá a na druhé dítě už se nevztahuje porodné ani rodičovský příspěvek – ale to je přece velký rozdíl, jestli se narodí jedno dítě, nebo pět najednou. Normálně po sobě děti dědí třeba prádýlko, jdou do školky postupně, ale tady je všechno pětkrát v jedné chvíli," přibližuje matka paterčat Saša Kiňová. Rodina sice dostala přidělený obecní byt, 
v něm ovšem měsíčně platí na poplatcích téměř 16 tisíc. Další podpora a sponzorské dary jsou pak hlavně dílem Kláry Vítkové Rulíkové z Klubu dvojčat a vícerčat, která pro rodinu shání pomoc.

„Dvojčata nelze naplánovat a rodí se i rodinám se slabšími příjmy. Málokdo ví, že mají nárok pouze na jeden rodičovský příspěvek. Často nedosáhnou o pár korun ani na přídavek na dítě. Sociální příplatek, který zohledňoval vícerčata, byl bohužel zrušen," říká Klára Vítková Rulíková, která se snaží pomáhat nejen paterčatům, ale i dalším rodinám s vícerčaty. Zajišťuje například bezbariérový přístup pro matky se širokým dvojčecím kočárkem na veřejná místa a do hromadné dopravy, usiluje o možnost hospitalizace obou kojených dvojčat 
i s matkou v případě, že musí být v nemocnici jen jedno, nebo se snaží prosazovat zájmy vícerčat ve školství, aby například nemusela chodit do různých tříd.
Posílení sociálních služeb

Co říká na znevýhodněné postavení rodin s vícerčaty ministerstvo práce a sociálních věcí? „Změna pro tyto rodiny se připravuje ve velké novele zákona o sociálních službách, která by měla být do dvou let. Návrhy změn se týkají rozšíření činností pečovatelské služby o úkony péče o děti. Dále by měly být do bezplatně poskytovaných služeb zahrnuty i ty rodiny, ve kterých se narodí dvoje dvojčata po sobě, například v horizontu tří let. Uvažovat se bude i o bezplatném poskytování služeb osobní asistence a odlehčovací služby," uvádí mluvčí ministerstva Petr Habáň.

V legislativním procesu je už nyní zavedení porodného na druhé dítě ve výši deset tisíc korun, rodina tedy může při dvou porodech dostat až 23 tisíc korun (dosud to bylo maximálně 19 500 korun). Na příspěvek by také mělo dosáhnout více rodin.

„Dochází ke zvýšení koeficientu na 2,7 životního minima, takže bude příspěvek vyplácen místo za současných 
11 300 dětí za celkem 42 000 dětí. U rodičovského příspěvku ale žádné změny neplánujeme, jelikož tato dávka je koncipována tak, že nahrazuje příjem rodiče, nikoliv náklady na dítě," doplňuje Habáň.

Že jsou na tom rodiny s vícerčaty finančně hůře, už si všimly i pojišťovny. Například UNIQUA zavedla v rámci rizikového životního pojištění s dividendou bonus 30 až 50 tisíc korun, pokud se pojištěnci narodí dvojčata, dvakrát tolik při trojčatech a třikrát tolik při čtyř- a vícerčatech.

Věděli jste, že…
…pravděpodobnost početí paterčat je zhruba 1:52 milionům.
…česká paterčata mají v celosvětové statistice číslo 796, 
z toho přirozeně počatých (jako ta česká) je ve světě jen 134.
…v Česku se naposledy narodila čtyřčata před deseti lety a od roku 1950 přišla na svět v Česku celkem 21krát.
…trojčata se u nás od roku 2000 narodila 188krát.
…dvojčat se ve světě každoročně rodí několik tisíc, jen loni jich 
u nás bylo 2048.
…v roce 1946 se stala světovou rekordmankou maminka z Brazílie, která porodila najednou deset dětí (kolik z nich přežilo, není známo).
…v roce 2009 porodila Američanka Nadya Sulemanová osmerčata a poprvé přežily všechny děti (matka celkem 14 dětí má všechny potomky díky umělému oplodnění).
Zdroj: ČT