Starostové a nezávislí například požadovali více peněz na platy učitelů a opravy krajských silnic, TOP 09 navrhovala více peněz pro Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost či využití částky na slevy na jízdném k podpoře drážní dopravy. SPD navrhla přesunout peníze z rozpočtu na inkluzi do speciálního vzdělávání, Piráti by zase kromě více peněz pro učitele uvítali přesunutí části financí do rozpočtové rezervy.

Babiš ve svém projevu opoziční návrhy kritizoval, neboť podle něj nebyly v souladu s rozpočtovými pravidly. Pozměňovací návrhy, které poslanci přednesli samostatně ve druhém čtení, přesouvaly kolem 11 procent plánovaných výdajů rozpočtu, které činí 1618 miliard korun.

Úspěšné tak byly pouze dodatky rozpočtového výboru (600 milionů navíc na sociální služby) a komunistů Pavla Kováčika (300 milionů na nákup vlastnických práv ke kanalizacím a vodovodům) a Zdeňka Ondráčka (120 milionů pro policii na munici, střelecký výcvik a neprůstřelné vesty).

V závěrečném hlasování podpořilo dle očekávání návrh rozpočtu všech 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM. Z opozičních zákonodárců pro návrh nezvedl ruku nikdo. 

Vláda nezaškrtí ekonomiku

Dopolední program schůzce zcela zaplnil svým tříhodinovým projevem premiér Andrej Babiš. „Chtěl bych zdůraznit, že i když dochází k ochlazení světové ekonomiky, naše vláda nikdy nezaškrtí ekonomiku tak, jak to udělala pravicová vláda za minulé krize,“ hájil Babiš návrh rozpočtu. „Náš přístup bude opačný. Pokud bude hůř, o to víc bude stát pumpovat peníze do lidí, do platů, do důchodů, do ekonomiky a do investic.“

Poslanci následně odsouhlasili usnesení, podle kterého mohlo jednání pokračovat až do půlnoci. Během odpolední diskuse vystoupili řečníci s přednostním právem, po nich pak následovaly jednotlivé pozměňovací návrhy ostatních poslanců. Předseda Pirátů Ivan Bartoš od začátku deklaroval, že jeho strana návrh rozpočtu nepodpoří, neboť podle jeho názoru nemá žádnou vizi. Stejný postoj zaujímal i šéf SPD Tomio Okamura, podle kterého návrh rozpočtu obsahuje „škodlivé výdaje“ - například na inkluzi.

Státní rozpočet na rok 2020
Příjmy: 1,578 bilionu korun
Výdaje: 1,618 bilionu korun
Schodek: 40 miliard korun