Momentálně ale ministři řeší úplně jiný problém. Šesti poslancům ODS se totiž nelíbí, jak chce šéf resortu Kalousek získat prostředky do státní kasy. „Jde to přímo proti politice ODS a jejím ideovým zásadám, které jsou postaveny na nízkých daních a ořezávání státních výdajů," uvedl Petr Tluchoř. Miroslav Kalousek trvá na tom, že návrh státního rozpočtu je sestaven vyváženě, jeho úsporný balíček z dvou třetin pokrývají výdajové škrty, jen z jedné třetiny zvýšení příjmů.

Negativní postoj šesti zákonodárců ODS vedl k tomu, že konsolidační balík, který sněmovně vrátil Senát, nebyl schválen. Vláda ale vzápětí předlohu poslala v nezměněné podobě zpět.

„Pokud bychom nepokračovali ve snižování deficitu, přišli bychom o pracně budovanou důvěru na finančních trzích. Díky ní si totiž půjčujeme výrazně levněji než řada starých států EU, o těch nových ani nemluvě. Od roku 2010 se nám tak podařilo uspořit několik desítek miliard korun na úrocích ze státního dluhu. Ztráta důvěry a prohlubování deficitu by nás o tyto významné úspory připravily," uvedl Miroslav Kalousek. Ratingová agentura Moody's například Česko upozornila, že možná politická nestabilita může být rozhodujícím faktorem pro případná budoucí rozhodnutí o ratingu jednotlivých zemí.

Vzbouřenci ODS, kteří se opírají o názor prezidenta Václava Klause, se ale zatím zviklat nenechali. Dnes mají jednat s předsedou poslaneckého klubu Zbyňkem Stanjurou a na výzvu deseti regionálních šéfů ODS k podpoře vládního balíčku odpověděli: „Odmítnutím vyšších daní plníme slib, který jsme dali voličům." Zatím ale nijak nespecifikovali, jakých změn by měla vládní předloha doznat. Státní rozpočet musí kabinet předložit sněmovně do konce září. Předtím se ještě chce sejít s představiteli odborů a zaměstnavatelů.

Rozpočet