Novinky o střelbě na fakultě v Praze najdete ve speciálu ZDE

Střelba v univerzitní budově na Starém Městě je nejtragičtějším takovým případem v historii Česka, vyžádala si 14 obětí na lidských životech. Dalších 25 lidí bylo zraněno, část velmi těžce. Zemřel i útočník, který po hrůzném činu obrátil zbraň proti sobě. Podle policie na škole střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty ze středních Čech. Událost vyvolala šok i vlnu solidarity.

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začne hodinu před polednem zádušní mše za oběti střelby, kterou bude sloužit pražský arcibiskup Jan Graubner. Mezi účastníky bude i prezident Petr Pavel. Bohoslužby připomínající oběti tragického útoku se uskuteční také v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla, v ostravské katedrále Božského Spasitele a na dalších místech.

Tragédie na fakultě v Praze má dopad i na společenský život:

Hasiči v poledne vyjedou s technikou před stanice a uctí oběti tragédie minutou ticha. Na chvíli se zastaví například obsluha a prodej v obchodech či odbavování cestujících na pražském Letišti Václava Havla.

Česko drželo státní smutek i dříve

Naposledy Česko drželo státní smutek 3. února 2020 k uctění památky náhle zemřelého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS), předtím 12. října 2019 v den pohřbu zpěváka Karla Gotta. Třídenní státní smutek byl vyhlášen před Vánocemi na 21. až 23. prosince 2011 k uctění památky zesnulého prezidenta Václava Havla, dvoudenní byl 17. a 18. dubna 2010 po tragickém pádu letounu u Smolenska, na jehož palubě byli polští představitelé včetně prezidenta Lecha Kaczyńského.