"Dnes ráno už u nás na úřadě vlády vyjednáváme konkrétní realizaci pohřbu, který bude velice logisticky náročný, protože ten zájem veřejnosti je obrovský. Je na to strašně málo času, protože na to máme de facto týden," uvedl dnes dopoledne Babiš.

Screenshot webové stránky německého deníku Frankfurter Allgemeine z 2. října 2019
Český národní hrdina i Hlas Prahy. Německý tisk připomíná Karla Gotta

Vláda podle něho od počátku komunikuje se zpěvákovou rodinou. Ta ve čtvrtek oznámila, že se rozhodla pro pohřeb se státními poctami. Poslední rozloučení s Gottem pro veřejnost se bude konat v pátek 11. října od 08:00 do 22:00 v Paláci Žofín na Slovanském ostrově v Praze.

Následující den se bude konat od 11:00 zádušní mše pro pozvané hosty ve svatovítské katedrále na Pražském hradě, kterou bude sloužit kardinál Dominik Duka. Podle informací ČTK bude o seznamu pozvaných hostů prioritně rozhodovat rodina.

S uctěním památky Gotta počítá i prezident Miloš Zeman, sdělil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček. "Pražský hrad už významné gesto úcty velkému umělci učinil a činí. Státní vlajky jsou na Pražském hradě a v Lánech staženy na půl žerdi," dodal.

Informace zveřejní na oficiálním webu

Všechny informace ohledně pohřbu Karla Gotta dá rodina zemřelého zpěváka na webové stránky. "Pokud bude nějaká aktuální informace, kterou by manželka pana Gotta potřebovala sdělit veřejnosti, objeví se pouze na oficiálních stránkách Karla Gotta," řekl dnes ČTK Gottova mluvčí Aneta Stolzová.

Karel Gott
Karel Gott v rozhovorech pro Deník: Za mého mládí se všude zpívalo a hrálo

Průběh zádušní mše za Karla Gotta v pražské katedrále sv. Víta má na starosti pražské arcibiskupství, organizuje ji úřad vlády. Přesnější obrysy pohřebního obřadu v největším tuzemském chrámu budou známy v úterý 8. října dopoledne, řekl dnes ČTK mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman. V pondělí na nich bude přípravný tým pracovat s pražským arcibiskupem kardinálem Dominikem Dukou, který se v neděli vrací ze Santiaga de Compostela ze setkání evropských biskupů a který bude mši sloužit. Mše se uskuteční v sobotu 12. října.

Den předtím se budou moci lidé s oblíbeným zpěvákem, který zemřel po těžké nemoci 1. úterý, rozloučit v Paláci Žofín na Slovanském ostrově v Praze. Zádušní mše, známá i jako rekviem, je zvláštní bohoslužba, při které se pozůstalí loučí se zemřelým a modlí se za spásu jeho duše.

Text modlitby, jež latinsky začíná Requiem aeternam dona eis, Domine (Odpočinutí věčné dejž jim, Pane; odtud rekviem), se původně zpíval jako gregoriánský chorál, během staletí ale složila své verze řada skladatelů včetně Wolfganga Amadea Mozarta nebo Antonína Dvořáka.

Karel Gott ve filmu Slasti Otce vlasti
Nejen mikrofon a hudební scéna. Gottova cesta k divákovi byla strastiplná

Dominik Duka ve svatovítské katedrále sloužil zádušní mše například během posledního rozloučení s bývalým prezidentem Václavem Havlem v prosinci 2011 nebo při pohřbu svého předchůdce Miloslava Vlka v březnu 2017. Zádušní mše se ve svatovítské katedrále sloužila také v dubnu 2010 za kardinála Tomáše Špidlíka, o dva roky dříve za herce Radovana Lukavského, v roce 2005 za papeže Jana Pavla II. nebo v listopadu 1999 za lidoveckého politika Josefa Luxe.

Karel Gott zemřel v úterý 1. října po těžké nemoci, bylo mu 80 let.