Za zneužití pravomoci úřední osoby hrozí všem čtyřem obžalovaným až tříleté vězení. Kauzou se bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 1.
V této části případu, který loni vedl k pádu Nečasovy vlády, Nagyová v roce 2012 podle žalobců z pozice šéfky premiérova kabinetu zosnovala a usměrňovala sledování Nečasovy manželky. Vojenské zpravodajství údajně zneužila k osobním zájmům, přičemž využila svého vlivu vyplývajícího z jejího osobního poměru s premiérem.

Trojice zpravodajců obvinění od počátku odmítá, Nagyová se k němu doposud nevyjadřovala. Muži se hájí tím, že nešlo o sledování, ale obranu proti sledování, ke kterému nebylo zapotřebí povolení ministra obrany. Podle nich měli za úkol zjistit, zda Radku Nečasovou nesleduje někdo jiný. Objevily se prý informace, že premiérově rodině hrozí nebezpečí.

Sledování zaměstnanců vlády

Vedle Nečasové nechala Nagyová údajně sledovat i dva zaměstnance Úřadu vlády - svého řidiče Jiřího Pertla a jeho přítelkyni, správkyni Hrzánského paláce Alenu Hegrovou. Pertl prý tehdy často jezdil služebním vozem k této budově, kde v té době bydlel Nečas, a Nagyová se údajně obávala, že by to mohlo podpořit novinářské spekulace o jejím utajovaném vztahu s premiérem.

Z textu obvinění už dříve vyplynulo, že Nagyová se zpravodajci údajně vedla prostřednictvím telefonických hovorů a zpráv SMS konspirační debatu s kódy a přezdívkami. Pertla a Hegrovou prý například označovala jako "žrádlo pro psy", Kovandu jako "pána, co má umělého psa" a zpravodajcům říkala "krtečci".

Obžaloba má zhruba 70 stran. Olomoučtí žalobci ji měli sepsanou a připravenou k odeslání již několik týdnů, čekali ale na rozhodnutí týkající se vyloučení kauzy Vojenského zpravodajství z celého spisu Nagyové. Ten zahrnuje i údajné vynášení informací z Bezpečnostní informační služby (BIS) a údajné uplácení trojice exposlanců ODS. "Vyšetřování a prověřování zbývajících částí společného řízení dále pokračuje," shrnuli dnes žalobci.

Zastupitelství nedávno kauzu vojenských zpravodajců vyloučilo k samostatnému projednání, proti čemuž podali advokáti obviněných stížnost. Nejvyšší státní zastupitelství ji ale zamítlo, a podání obžaloby tak už nic nebránilo.