A to i přesto, že vyšetřování ještě zdaleka neskončilo, tudíž není jasné zda nese firma na železničním neštěstí svůj podíl.

„Společnost cítí jako hlavní dodavatel stavebních prací na rekonstruovaném silničním mostu ve Studénce morální povinnost pomoci rodinám obětí a zraněným v jejich tíživé situaci. Rozhodla se jim proto poskytnout jednorázovou finanční pomoc, aniž by předjímala výsledky vyšetřování,” sdělil tiskový mluvčí ODS Dan Šabík.

Na jistý finanční obnos si přijdou také zranění, v tomto případě se však výše kompenzace bude řešit individuálně podle charakteru zranění, délky léčby, popřídadě se bude přihlížet k případným trvalým následkům.

Z toho důvodu také společnost ODS zřizuje telefonní linku 844 02 02 02, kam se mohou pozůstalí a zranění od středy obracet.

"Poté co pozůstalí a zranění zanechají operátorkám své jméno a adresu, budou je kontaktovat odborníci a dořeší s nimi vyplacení finanční pomoci,” vysvětlil ještě Šabík.

Linka je k dispozici každý den včetně víkendů od 7 do 20 hodin. Mimo tuto dobu lze zanechat vzkaz na záznamníku.

Firma se tak připojí k Českým drahám, které začaly evidovat žádosti o odškodné pozůstalých i zraněných takřka okamžitě po vlakovém neštěstí. Vlakovému dopravci se dosud na speciální telefonní číslo 972 211 111 přihlásilo zhruba sto lidí.

Adam Knesl, Martin Pleva