Na jihu Moravy ovlivnila stávka komisařů například zkušební termíny v Břeclavi. "V pondělí a úterý byly zkoušky zrušeny a budou autoškolám nahrazeny do konce tohoto týdne. Nyní máme k dispozici čtyři zkušební komisaře, přičemž dva z nich vykonávají i jiné činnosti, které ve středu a ve čtvrtek všechny využijeme," uvedla mluvčí břeclavské radnice Jana Pelcová.

V menších jihomoravských obcích s rozšířenou působností, kde mají k dispozici jednoho nebo dva komisaře, naopak uvedli, že komisaři se ke stávce nepřipojují. "Nicméně upozorňují, že tlak na ně je neustále obrovský, poptávka silně převyšuje nabídku kvůli období, kdy nebylo možné zkoušky skládat," sdělila mluvčí radnice ve Šlapanicích na Brněnsku Anna Mrázová.

Náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro dopravu Miroslav Houška, trvalý jáhen z římskokatolické farnosti Havlíčkův Brod a zároveň příslušník vysočinských hasičů Petr Trefil a koordinátorka BESIPu pro Vysočinu Veronika Vošická Buráňová.
Místo plné smutku. Na D1 na Jihlavsku sloužili mši za oběti dopravních nehod

To na radnici v Hradci Králové se do protestu zapojili všichni čtyři komisaři, kteří vykonávají práci komisaře na plný úvazek. "Komisaři v těchto dnech nezkouší, někteří čerpají řádnou dovolenou, někteří jsou v práci a vykonávají jiné činnosti v souladu s jejich pracovní náplní," řekla ČTK mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová. Zkušební komisaři v Náchodě s postojem asociace souhlasí, ale do stávky se aktivně nezapojili, uvedla mluvčí radnice Nina Adlof. Práci komisaře v dvacetitisícovém městě dělají dva lidé.

Ve Zlíně zkušební komisaři nestávkují. "Konstatovali, že důvod stávky jednoznačně existuje, nicméně vyhodnotili situaci pragmaticky tak, že by došlo pouze k odsunutí zkoušek, jejichž výkon by museli vynahradit žadatelům v jiném termínu. Komisaři se však ke stávce připojují podporou svých ostatních kolegů," řekl dnes ČTK mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer.

Stávka jako komplikace

Do stávky se aktivně nezapojili ani komisaři v Plzni, Jihlavě, Kroměříži, Rakovníku, Uherském Hradišti nebo v Kladně. Podle mluvčí plzeňského magistrátu Evy Barborkové je důvodem mimo jiné značné množství žadatelů o zkoušku, stávka by situaci jen zkomplikovala. "Někteří z uchazečů o řidičská oprávnění mají už například poslední termín, museli by tak absolvovat nový kurz," dodala.

Zkušební komisaři z Přerova se do protestu zapojili tak, že nebudou dnes a v úterý provádět zkoušky z praktických jízd. "Komisaři budou na pracovišti a budou zpracovávat dokumentaci související s jejich agendou. Zároveň během dne nabídnou nové termíny žadatelům o řidičská oprávnění, kteří měli být v uvedených dnech zkoušeni. Náhradní termíny budou nabízeny v následujícím týdnu," řekla dnes ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO)
Podmínkou zisku kompenzací bude pokles obratu o třicet procent, uvedl Havlíček

Cílem dvoudenní stávky je podle asociace upozornit na nečinnost vedení ministerstva dopravy, pokud jde o situaci ve vzdělávání komisařů. Podle ministerstva je ale stávka bezdůvodná. Proti kritice se ministerstvo již dříve ohradilo s tím, že se se zástupci komisařů pravidelně schází. "Například u změny nové legislativy byli od samého počátku až po její schválení. Přímo se podíleli na tvorbě konkrétních ustanovení, která odsouhlasili," uvedl mluvčí ministerstva František Jemelka.