Do protestu se mají zapojit podle stávkového výboru tisíce lidí, od pedagogů přes studenty. Podporu jim vyjádřila i Českomoravská konfederace odborových svazů.

Zatím jde o jednodenní protest, brzy to ale může být jinak. „Ozývají se hlasy, že v případě neúspěchu by měl být následován časově neomezenou stávkou v době zkouškového období,“ informoval člen stávkového výboru a koordinátor vysokoškolské iniciativy Hodina pravdy Ondřej Švec.

Stávka lidí z univerzit v Praze (17. října):

Stávka vysokých škol v Praze.
Podívejte se: Akademici se zapojili do stávky kvůli podfinancování vysokých škol

Akademici hodnotí stav financování školství v Česku jako kritický a dlouhodobě neřešený. „Mzdy ve vysokém školství jsou nekonkurenceschopné a neodpovídají kvalifikaci, jazykové vybavenosti a mezinárodním zkušenostem akademiků,“ zmínil Švec.

V humanitních oborech berou méně

Nízké výdělky se týkají zejména fakult humanitního a společenskovědního zaměření. Podle sdělení iniciativy se průměrná mzda na vysoké škole na konci loňského roku pohybovala okolo 69 tisíc korun, na zmíněných fakultách to bylo o více než polovinu méně.

Rada vysokých škol nechala v září zpracovat analýzu, ze které vyplývá, že konkurenceschopnost na trhu práce ztratily i mzdy na fakultách přírodovědných, lékařských, ekonomických, chemicko-technologických, pedagogických či právnických.

Některé fakulty na českých univerzitách plánují stávku kvůli nedůstojným platům akademiků. Ilustrační foto.
Z univerzit kvůli nedůstojným platům odcházejí akademici. Fakulty plánují stávku

Rozdíly jsou mezi jednotlivými fakultami i univerzitami propastné. Vyplývá to ze statistik ministerstva školství. Například měsíční mzdy docentů na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze činily loni průměrně 69 tisíc korun. Kolegové na 2. fakultě měli mzdy vyšší průměrně o devět tisíc. Na Masarykově univerzitě v Brně činila mzda docenta lékařské fakulty bezmála sto tisíc korun.

Podle resortu školství je ale mzdová politika vnitřní záležitostí škol a nevnímá, že by za problém nesl odpovědnost. „Veškerá rozhodnutí o mzdové politice a nastavení vnitřních mzdových předpisů jsou dle zákona plně v kompetenci rektorů a děkanů pod dohledem akademických samospráv. Ministerstvo školství není oprávněno do těchto nastavení vstupovat,“ uvedl ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

Ministr školství Mikuláš BekMinistr školství Mikuláš BekZdroj: Deník/Martin Divíšek

Přesto chce resort připravit metodiku a soubor opatření, která by měla vysoké školy motivovat ke zmírnění nerovností. „A vyčlení dodatečné prostředky ve výši zhruba 800 milionů korun, které vysokým školám umožní přizpůsobit se odpovídajícím změnám v rozpočtové metodice,“ uvedl úřad.

Srovnání se zahraničím

Ze zmíněné analýzy Rady vysokých škol vyplývá, že objem peněz z rozpočtu pro vysoké školství v Česku v posledních pěti letech klesá. „Poměr výdajů na vysoké školy na celkových výdajích kapitoly ministerstva školství klesl z 24 na 17,6 procenta,“ popsala analýza.

Zmiňuje i výsledky evropských srovnávacích průzkumů Eurostat. „Většina zemí EU je ochotna vynaložit na financování vysokých škol větší objem veřejných prostředků než ČR,“ poznamenal dokument.

Jaké novinky přináší novelizace školských zákonů? Přečtěte si v článku o výši platů, roli ředitelů i o pomoci pro začínající kantory
Platy učitelů přehledně: Kdo si polepší, jakou roli budou hrát u mezd ředitelé

Demonstrace se koná na náměstí Jana Palacha v Praze, následně vyrazí průvod k budově ministerstva v Karmelitské ulici, kde se má konat setkání tripartity. Ministr Mikuláš Bek oznámil, že si s demonstranty promluví.

„O příčinách špatné kondice některých filozofických fakult i cestě k nápravě jsem připraven diskutovat se zástupci stávkujících dnes v 16 hodin na ministerstvu školství,“ ohlásil na sociální síti X (dříve Twitter).