Jan KubáčekJan KubáčekZdroj: Deník/Zbyněk PecákZa vítěze protestního dne se prohlásily odbory i vláda, obě strany tvrdily, že to byl jejich úspěch. Jak to vidíte vy?
Pokud se dá o někom říct, že opanoval situaci a může se prohlásit za vítěze, je to Josef Středula. Šel do akce s otřesenou autoritou mezi odboráři i svými soupeři. Všichni ho spojovali s nemastnou neslanou podzimní poloprezidentskou demonstrací na Václavském náměstí. Pak přišla jeho nepovedená kandidatura na Pražský hrad a hlavně zklamání, že se jí nakonec vzdal ve prospěch škrtací liberální ekonomky, jednoznačně pravicově smýšlející Danuše Nerudové. To jeho sympatizanti vnímali jako slabinu a komplikaci.

Včera ale Středula intenzivně využil symboliku stávky ve velkých fabrikách, včetně Škody Auto, a hlavně ve školství, kde šlo jednoznačně o úspěšnou akci odborářů.

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské stávky zneužila:

Protest odborů proti vládnímu konsolidačnímu balíčku, 27. listopadu 2023, Malostranské náměstí, Praha.
Středulo, odstup. Akce odborů zneužila záměr učitelské stávky, tvrdí platforma

Na druhou stranu sama demonstrace na Malostranském náměstí byla titěrná. Není logické, že nad tím vláda mávla rukou a premiér vzkázal, že neuhne ani o píď, rozhodně ne pod nátlakem?
Vláda to zbytečně vyhrotila. Kdyby byl premiér Fiala akčnější, nemuselo to takto dopadnout. Mohl přijít se smířlivějším projevem a nastínit jasnější obrysy předčasného důchodu pro lidi v náročných profesích, což byl jeden z hlavních motivů stávky zaměstnanců v těžkém průmyslu. Mohl slíbit aktivní řešení cen energií, zejména elektřiny, které trápí doslova celý národ. Kdyby potvrdil, že se zaměří na platy nepedagogů, sebral by odborářům vítr z plachet a mohl jednat s těmi, kteří jsou ve školství mnohém vstřícnější a mimo jiné zastupují jeho bývalé nebo současné váhající voliče. Mám na mysli učitele, školní psychology, asistenty pedagogů a mimo tuto oblast třeba lékaře a zdravotní sestry.

Na sociální sítích to kvůli stávce vřelo. Podívejte se:

Čeští politici se do sebe pustili kvůli stávce i na sociálních sítích. Co zaznělo? Dočtete se v článku.
Politická přestřelka kvůli stávce: Babiš se pustil do Fialy, Kalousek do odborů

Tímto směrem měl jít, ne utéct na farmu bratra svého ministra a ještě v igelitovém obleku. To trochu připomínalo Petra Nečase, který sledoval povodeň v lakýrkách a s deštníkem v ruce. Petr Fiala si tak sám vytvořil situaci Nutella a dal šanci Josefu Středulovi, který právem může mluvit o úspěšné akci, byť na Malostranském náměstí demonstrovali prakticky jen profesionální odboráři a funkcionáři.

Takto vypadala obří stávka v Česku:

Nejspokojenější mohou být pedagogové, neboť do školství přijdou navíc čtyři miliardy letos a další čtyři pravděpodobně v lednu. A maximální počet odučených a státem financovaných hodin klesne jen o pět procent. Jiné výsledky stávka nepřinesla. Není to tak, že rozhodující slovo ve vztahu k vládě nebudou mít odpory ani profesní organizace, ale majitelé velkých firem, kteří řeknou dost?
Jednoznačně ano. Jsem přesvědčený, že tím, kdo rozhodne o řešení cen energií, respektive účinně zatlačí na vládu, budou velké firmy, jejich majitelé a management. Náznak přišel už v pondělí, kdy mnozí zaměstnavatelé odboráře podpořili, protože vláda přispívá ke stagnaci ekonomiky. To je unikátní novinka a je to pro vládu velmi varovné. Promluví do toho také situace ve zdravotnictví, jež řídí neotřesitelný ministr Vlastimil Válek, který se stal druhým mužem v TOP 09. Jeho postoj může zamávat náladou v kabinetu směrem k nějakému kompromisu. Pacienti jsme všichni a lékaři jsou ztracení voliči pětikoalice. Pokud Petr Fiala nechce spáchat rituální sebevraždu v přímém přenosu, musí těmito dvěma směry zaměřit svou pozornost.

Pondělní pochod protivládních demonstrantů v Praze:

Zdroj: Milan Holakovský